Rybołówstwo

Do okręgowych Inspektoratów Rybołówstwa Morskiego wpłynęły właśnie wnioski środowiska rybackiego dotyczące zawieszenia połów dorszy na czerwiec i wrzesień. Zdecydowali się na to rybacy i właściciele łódek o długości do 12 metrów. To działanie dobrowolne, armator sam bowiem decyduje, czy chce wstrzymać połowy.

- Faktycznie przez cały czerwiec i wrzesień małe łódki o długości do 12 metrów nie będą poławiały dorszy w strefie przybrzeżnej - mówi Andrzej Krawczuk, inspektor Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Słupsku. - Z tego, co wiem środowisko rybackie samo złożyło wniosek o wprowadzenie takich ograniczeń.

Krawczuk wyjaśnił nam, że połowy dorszy w strefie przybrzeżnej kolidują z wprowadzoną na ten okres ochroną innej ryby – węgorza. Rybacy chronią się w ten sposób przed karami za nielegalny połów węgorzy, których narybek w tym czasie rozpoczyna wędrówkę w górę rzek.

Od 1 lipca natomiast, przez całe wakacje, aż do 31 sierpnia będzie trwał zakaz połowu dorszy na Bałtyku Centralnym i Wschodnim. Związane jest to tarłem, które w tym czasie odbywa dorsz.

- Oznacza to całkowity zakaz połowu tej ryby - mówi Bogdan Młyński, prezes Krajowej Izby Producentów Ryb w Ustce. - Otwarte są łowiska zachodnie, ale to dla nas za daleko. Od lat czas zakazu połowu dorszy nie zmienia się i wiem, że jest to najlepszy moment na modernizacje i naprawy naszych jednostek oraz przygotowanie do nowego sezonu połowowego, który zacznie się we wrześniu. W sierpniu część jednostek zacznie połowy turbota (zakazane w czerwcu i lipcu).

Tekst i fot. Hubert Bierndgarski

+7 ochrona
ochrona dorsza nie obowiazuje łódek do 8 m.Tak więc pisanie o całkowitym zakazie połowu dorsza mija sie z prawdą.Pisanie o dużych jednostkach powoduje to że turyści zadają nam pytanie "dorsz jest pod ochrona"i trzeba się tłumaczyć że nie jest sie wielbłądem.Prosiłbym o sprostowanie "całkowitej ochronie dorsza"
13 czerwiec 2012 : 18:23 Guest | Zgłoś
+17 Wystarczy powiedzieć prawdę
W temacie wirtualnej ochrony dorsza przez łodzie do 12 metrów w czasie intensywnych połowów przez kutry państw skandynawskich ,bałtyckich ( Łotwa Litwa Estonia )oraz niemieckich i ,polskich kutrów dorszowych brzmi dla normalnie myślącego groteskowo .Najmniejsi chronią najwięcej .Paradoks tej ochrony zasobów ryb nie jest spowodowany dbałością o zachowanie zasobów tylko i wyłącznie pozyskiwaniem rekompensat za udawanie nie łowienia
16 czerwiec 2012 : 19:50 Guest | Zgłoś
+4 prwawda
czego nie piszecie za jaką kasę te łodzie stoją przez pasz o. wce coraz miej dorsza to trzeba chołocie zamknąć usta to dają kasę A. głupi rybak za pare marnych groszy idzie jak baran na rześ
26 czerwiec 2012 : 19:48 Guest | Zgłoś
0 Dorsz
Nie pieprz jest calkowity zakaz polowu dorsza w tym okresie mozna go tylko polawiac na baltyku zachodnim chodzi o okres kidy dorsza sklada ikre wiec literatury poczytajmy troche
24 marzec 2017 : 07:25 Januszek | Zgłoś
+13 Pracować ? nie pracować ?
Skończyć z rekompensatami nie wiadomo za co ? Ministerstwo powinno ludzi zachęcać ,motywować do pracy .Rozdawanie pieniędzy właścicielom łodzi za nic nie robienie nie jest dobrą metodą na dłuższą perspektywę czasową jest demoralizacją .Skończy się program Ryby i co dalej odzwyczajeni od pracy właściciele łodziowi będą udawać ochronę dorsza ? Załoganci którzy potrafią pracować dadzą sobie radę . Tylko że już będzie bardzo trudno namówić kogokolwiek do pracy u takich wypoczywających miesiącami pracodawców -właścicieli łodzi
14 czerwiec 2012 : 19:37 Guest | Zgłoś
+1 Procke w prokuraturze
W listopadzie 2011 prokuratura okręgowa w Warszawie wszczęla śledztwo w sprawie fałszowania dokumentów przez ministra Plocke w sprawie kar za 2007 rok. Śledztwo dotyczy sfałszowania dokumentu do FIDES spreparowanego przez urzędników ministerstwa rolnictwa.
17 czerwiec 2012 : 21:03 Guest | Zgłoś
-1 posada
panowie do puki jest jego partia na czele i rządzi nic mu nie zrobią
26 czerwiec 2012 : 19:51 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter