Rybołówstwo

Wczoraj do Komisji Europejskiej trafiły propozycje Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) nowych kwot połowowych na Bałtyku na 2013 rok. Wynika z nich, że rybacy bałtyccy, a więc i polscy rybacy, będą mogli złowić mniej dorszy niż mieli prawo w tym roku. Wyższe mamy mieć limity na śledzie i szproty.

- Generalnie przyznane Polsce kwoty połowowe na Bałtyku wzrosły - ocenia prof. Jan Horbowy z Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. - Jeżeli chodzi o dorsze, to w ubiegłym roku nie wykorzystaliśmy swych limitów, ale łowiła jedna trzecia rybaków. Pozostałe dwie trzecie za rezygnację z połowów otrzymywało rekompensaty. Dlatego nie wyczerpaliśmy przyznanych kwot połowowych. Podobnie jak i pozostałe państwa bałtyckie mamy mniejszy limit połowu dorszy, ale zmniejsza się też tempo wzrostu osobniczego tych ryb, skupionych w podobszarze numer 25, od Bornholmu po Władysławowo.

Czytaj więcej: Gdynia: Jaka ma być polityka rybołówstwa w Unii? Rybacy oceniają reformę

Maleje tam również populacja szprotów, które są pokarmem dla dorszy. Dlatego masa tych ryb wagowo się zmniejsza.

Półwyspowi rybacy generalnie nie są nastawieni optymistycznie, zwłaszcza jeśli chodzi o dorsze wschodniego Bałtyku. Głównie dlatego, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom kwoty połowowe będą niższe niż obiecywano to rok wcześniej.

- Według ubiegłorocznych zaleceń ICES kwoty można było podnieść o około 40 procent - mówi Grzegorz Szomborg, rybak z Jastarni. - Rada Ministrów podniosła je tylko o 15 procent, czyli 25 proc. poniżej normy. A plany na 2013 rok są obcięte o kolejnych 11 proc.dorszy. Dlatego masa tych ryb wagowo się zmniejsza.

Jednocześnie rybaków z segmentu małych i średnich jednostek niepokoi znaczący wzrost kwot śledziowych. Jak mówią, to efekty silnego lobby rybaków trudniących się połowami masowymi - paszowymi.

- Tymczasem udowodniono przecież, że większe odłowy dorsza sprawią, że zmaleje presja tej ryby na gatunki pelagiczne - tłumaczy Grzegorz Szomborg. To właśnie dorsze (ale też stornie i ryby łososiowe), a nie śledzie, są podstawą zarobku dla rybaków posługujących się małymi i średnimi kutrami.

Szacunkowe łączne limity połowów dla krajów unijnych na przyszły rok są następujące: dorsze ze wschodniego Bałtyku - 66 tys. ton (11 proc. mniej niż w 2012 roku); śledzie z centralnego Bałtyku - 117 tys. ton (około 25 proc. więcej); szproty z całego Bałtyku - 278 tys. ton (o 9 proc. więcej); dorsze zachodniobałtyckie - 21 tys. ton (o 2 proc. mniej); śledzie zachodniobałtyckie - 26 tys. ton (o 23 proc. więcej niż w bieżącym roku).

Kazimierz Netka, Piotr Niemkiewicz

Komentarze   

0 ICES to nie wszystko
na szczęście Bruksela nie musi słuchać ICES i tu jest pies pogrzebany.
30 maj 2012 : 12:04 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-10 Odsprzedam GT.
Odsprzedam GT cena 30tysiecy za jedno GT
Telefon:606-647-363
30 maj 2012 : 15:51 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Gdzie jest departament rybołówstwa ?
Nie wykorzystane GT I KW przyznane z Ministerstwa Rolnictwa powinno natychmiast wrócić do MinRol .Praktyka handlu GT i KW jest naruszeniem przepisów rozporządzenia dot przyznawania i wykorzystania GT dla jednostek rybackich .Czy ten biznes odbywa się za zgodą dep rybołówstwa ?
30 maj 2012 : 17:41 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 JCES ?
"poniżej normy" ... Pan Grzegorz z JCES (Jastarnia Council for the Exploration of the Sea) jak zwykle w wyższej formie niż naukowcy ;-) modelowanie wielkości dorsza "I klasa" - dosłownie.
30 maj 2012 : 20:46 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 DO EKOLOGÓW
POŁOWY PASZOWE PRZETRZEBIŁY ŚLEDZIA I SZPROTĘ ,DORSZA JEST DUŻO ALE JEST CHUDY BO NIE MA CO JEŚĆ , A ICES CHCE ŻEBY JESZCZE WIĘCEJ WYŁAWIAĆ SZPROTA I ŚLEDZIA A DORSZA MNIEJ. GDZIE TU LOGIKA, ZRÓBCIE COŚ I CHROŃCIE BAŁTYK PRZED PASZOWCAMI BO MY ZWYKLI RYBACY JESTEŚMY ZA MALUTCY.
31 maj 2012 : 06:29 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 udane zakupy
Pani kierownik z Helu się ucieszy,że więcej paszy będzie dla Słupska ;-)
31 maj 2012 : 14:22 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Dobrze że skupują i płacą !
Dobrze że jest taka pani Pani z Helu która nie sprzedaje ryby skupowane od rybaków tylko do spółki Paula -Trans .Proponuję zapytać zanim napiszesz kolejne bzdety .Jeśli szprotę czy śledzie nie skupywało to centrum z Helu większość rybaków z KS-sów ,Storemów stałaby w portach lub zmuszona byłaby do dalekich wycieczek na przykład NEXO w Dani lub Vastervick w Szwecju lub Rygi czy Liepawy
03 czerwiec 2012 : 08:50 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 brudaski z PORSZE Cayenne
Tylko gdzie tu logika . Rybacy zarządzaja lokalnym centrum a nic na tym nie zarabiają. Prywata się zasiała w lokalu helskim juz dawno od kilograma ryby kasują sobie że aż miło. Przecież juz dawno się mówi chcesz mieć rybe musisz do nich jechac z osobiście bo się paniską telefonu nie będzie chciało odbierać od ciebie i samochody będą stały puste, a jak zainwestujesz to bedziesz miał nam ostatnio się udało i 3 samochody dostaliśmy.
03 czerwiec 2012 : 21:20 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 cs. 2
W tym bałaganie nawet nie ma komu lodu zrobić dla rybaków bo robi się tylko tym na których się zarabia. mam nadzieję że w najbliższym czasie zajmnie się ktoś tym bałaganem i wszystcy którzy sa zamieszani w ten proceder nieszczenia rybaków odpowiedzą za swoje decyzje. Do helskiego policz sobie czy róznica w cenie jaką dostajesz od minch pokrywa ich koszty czy stanowi zysk a jak tak jest to niech przestana udawać stowarzyszenie i nazwą się spółką którą minister powinien natycmiast zaprzestać wspierać dotacjami bo są to zwykli lobbyści .
03 czerwiec 2012 : 21:22 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 cd 3
Zyczę z całego serca powodzenia tym którzy sprzeciwiają się tej patologii i nie dają się wykorzystywać tylko dla tego że komuś się wydaje że nekso jest w dalekiej Dani:-))). Szkoda że pogarszająca opinia nt. obsługi w lokalu w helu niestety jest tłumaczona wyłacznie zaniedbaniami właścicieli samochodów i baniaków a sami pracownicy sa niezastąpieni. Oby cięzko pracujący rybacy jeszcze trochę wytrzymali , dajmy im szanse na poprawę bo przeciez placek kiedys przestanie się uśmiechac i łódkowi go nie wybiora do zarządu zrzeszenia
03 czerwiec 2012 : 21:24 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 RE: brudaski z PORSZE Cayenne
Zastraszają rybaków że jak im sie nie zda tylko konkurencji lub bezpośrednio np so nas czy do Słupska to zdawać nie będzie mozna i ze trzeba się podporzadkowac bo oni tez musza z czegoś żyć tak jakby wcześniej nie byli tylko : księgowymi, bezrobotnymi, strażakami i wąchaczami. Przykładowo walą na wagach jakieś odcieki których nigdy na ich fakturach nie widać są tylko na dokumentach od rybaków że o cenie nie wspomnę. .
03 czerwiec 2012 : 21:24 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 RE: Pomorze: W 2013 r. rybacy będą mogli złowić mniej dorszy
czy ktoś wiedział o nowym proponowanym projekcie zmian do ustawy o rynku rybnym ???[link usunięty] FAD5293AC1257A08004BC0D4/%24File/368-A.PDF. strona 3 i 4 pisma . na stronie komisji rolnictawa i rozwoju wsi przekaz video z 25.05.2012
31 maj 2012 : 16:33 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 cd.
Zastraszają rybaków że jak im sie nie zda tylko konkurencji lub bezpośrednio np so nas czy do Słupska to zdawać nie będzie mozna i ze trzeba się podporzadkowac bo oni tez musza z czegoś żyć tak jakby wcześniej nie byli tylko : księgowymi, bezrobotnymi, strażakami i wąchaczami. Przykładowo walą na wagach jakieś odcieki których nigdy na ich fakturach nie widać są tylko na dokumentach od rybaków że o cenie nie wspomnę. .
03 czerwiec 2012 : 21:21 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: