Rybołówstwo

Stanowisko polskiego rządu oraz Komitetu Regionów i Komitetu Społecznego Unii Europejskiej w sprawie założeń przygotowywanej przez UE reformy wspólnej polityki rybołówstwa są zbieżne. To wniosek płynący z konferencji, która w piątek się odbyła w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni.

- Wspólna dla całej Unii polityka rybacka jest niezmiernie ważna, dlatego zależało mi, aby polscy rybacy z jednej strony usłyszeli, na jakim etapie są i w jakim kierunku zmierzają prace nad reformą, a z drugiej, by mogli wyrazić swoje zdanie - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, jeden z organizatorów spotkania.

Na początku miesiąca Komitet Regionów Unii Europejskiej przyjął przygotowaną właśnie przez Struka opinię dotyczącą założeń reformy. Jej trzy filary to MSY (maksymalny podtrzymywany połów), zakaz odrzutów oraz zbywalność koncesji połowowych.

Omawiając w Gdyni stanowisko polskiego rządu wobec tych kwestii, Janusz Wrona, zastępca dyrektora Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa, podkreślał - tak jak wcześniej zrobiły to Komitet Regionów i Komitet Społeczny UE - że podejście do każdej z nich musi być elastyczne i musi mieć charakter regionalny.

- Stoimy na stanowisku, że trzeba zwiększać rolę komitetów doradczych - mówił. A Franz Lamplmair z Dyrektoriatu ds. Rozwoju i Koordynacji Polityki DG Mare dodawał, że regionalizacja ma być sposobem na włączenie interesariuszy, czyli rybaków i producentów, w tworzenie polityki rybackiej.

Ci w dyskusji narzekali na nierówne traktowanie w porównaniu z rybakami z innych państw bałtyckich oraz na przepisy oderwane od codziennej rybackiej praktyki.

- Trzeba zmienić rozporządzenie, które każe raportować co najmniej na cztery godziny przed wejściem do portu. Nawet jeżeli podejdę pod sam Hel, to i tak oznacza to dla mnie 3,5 godziny na kotwicy! - mówił rybak z Jastarni. - Albo szacowanie wielkości połowu... Kiedyś pomyliłem się o 4 skrzynki i teraz mam postępowanie. To jest rybołówstwo?

- MSY to dla mnie slogan, bazujemy na dwóch rocznikach - mówił z kolei przedstawiciel Zrzeszenia Rybaków Morskich. - A skoro prowadzimy politykę ochrony zasobów dorszy, to gdzie są ryby, które powinny zostać w stadzie sprzed 7-8 lat? Nasze rybołówstwo nastawione jest na konsumpcję ludzką, nie na paszę. Trzeba zmniejszyć odławianie stad południowego Bałtyku.

W te głosy rybaków bardzo uważnie wsłuchiwał się Jarosław Wałęsa, europoseł, członek Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego, współorganizator gdyńskiej debaty. W czwartek w Strasburgu po raz pierwszy zapoznał się z propozycjami sprawozdawczymi w sprawie rozporządzenia podstawowego nowej wspólnej polityki rybołówstwa.

- Niestety, nie jestem usatysfakcjonowany - przyznał Wałęsa. - Sprawozdanie nie rozwiązuje problemów, wręcz je mnoży. Tak jest w przypadku obszarów chronionych czy kwot krajowych. W zasadzie z każdej grupy politycznej słychać głosy, że w naprawę tego dokumentu musimy włożyć bardzo dużo roboty. Poprawki zgłoszone do niektórych regulacji liczone są w setkach.

Tymczasem obok dyskusji o reformie wspólnej polityki rybołówstwa, toczy się druga - o mechanizmie jej finansowania. Komisja Europejska zaproponowała bowiem na lata 2014-2020 Europejski Fundusz Morski i Rybacki. Prace nad opinią w jego sprawie zaczyna unijny Komitet Regionów.

Zbigniew Karnicki, główny specjalista ds. wspólnej polityki rybackiej Unii Europejskiej w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni, mówi krótko: - Trzeba przypilnować, żeby nic się nie rozjechało.

Tym bardziej, że czasu nie zostało zbyt wiele. Nowa wspólna polityka rybołówstwa ma wejść w życie już w przyszłym roku.

Aleksandra Dylejko

Komentarze   

0 Tu jest prawda o MIRZE
[link usunięty]
28 maj 2012 : 10:07 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 rybak
[link usunięty]ólnej-polityki-rybackiej-po-polsku
28 maj 2012 : 19:05 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 RE: Gdynia: Jaka ma być polityka rybołówstwa w Unii? Rybacy oceniają reformę
Panowie inspektorzy, a łotysze i litwini po przycumowaniu sprzedają dorsza na lewo po 3 złote aż dudni i ich się nie sciga tylko nas . ja miałem 3 kontrole w tym tygodniu na każdym zejściu kutra i widzę co się wyprawia to szlag mnie trafia. Monitoring dzisiejszy 28 maja 2012 godzina 16.30 sprawdźcie sobie sami jak nie wierzycie.
Już dość tego dobrego.
28 maj 2012 : 15:12 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 racja
jaki sens ma rejestracja naszej ryby skoro z tego samego morza ryby jada do odbiorcy bez rejestracji i nikt na to nie zwraca uwagi,a nas scigaja za wszystko'
28 maj 2012 : 16:01 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Taki żeby odprowadzić haracz do LCPSR
A inspektorzy jeszcze to popierają bo nas trzepią ostro.
28 maj 2012 : 20:02 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Państwo przyjazne kontrolującym
dobrze wypełnia swoje obowiązki gdy jest dobrze pilnowany Więcej kamer ozywa się w Polskich portach jak w kopalniach złota czy diamentów Do lepszego pilnowania , kontrolowania rybaków zainstalowano dziesiątki kamer . Liczna rzesza przeróżnych służb zajmuje się wyłącznie kontrolowanie i pilnowaniem rybaków w portach .Rybacy z obcych państw znają dobrze metodologię nadzorów za pomocą kamer przemysłowych służb kontrolujących i to tak drobiazgowo tylko w Polskich portach . Bywa często podczas wyładunków że ilość funkcjonariuszy kontrolujących przewyższa liczbę kontrolowanych .Nikt rozsądnie myślący i doświadczający na sobie brzemię nękania za pomocą procedur kontroli tylko dla Polaków nie uwierzy koledze antyfore...
28 maj 2012 : 20:33 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 nie siej boś nie rolnik
nie siej bzdur kolego lepiej podejdź do inspektora i zapytaj ile kontroli ma na obcych jednostkach. Gwarantuję ci że procentowo maja dużo więcej kontroli niż polacy
29 maj 2012 : 06:37 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 kupię
nabijarke do hakow, haki dorszowe 502215090
29 maj 2012 : 02:01 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Tu jest prawda o Karnickim
[link usunięty]
29 maj 2012 : 12:42 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 SPRZEDAM
SPRZEDAM WCIĄGARKĘ NETOWĄ ORAZ NETY
29 maj 2012 : 13:23 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 SPRZEDAM
SPRZEDAM WCIĄGARKĘ NETOWĄ ORAZ NETY 508 77 77 88
29 maj 2012 : 13:24 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: