Rybołówstwo

Rybacy z Ustki wstrzymali połowy dorsza. Wszystko z powodu ceny za rybę, która spadła do około 4 zł za kilogram. Kolejnym powodem jest brak zbytu. Zdaniem przedstawicieli Krajowej Izby Producentów Ryb z Ustki połowy dorsza przy tak niskiej cenie są nieopłacalne.

Na razie połowy wstrzymało 30 jednostek. Możliwe, że przyłączą się kolejne.

Bogdan Młyński, prezes Krajowej Izby Producentów Ryb z Ustki, która przy okazji zarządza Lokalnym Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb w usteckim porcie powiedział nam, że problem ze zbytem dorsza trwa już tydzień.

- Jeszcze nie wiemy, czy jest to tylko chwilowe załamanie rynku, czy też większy problem ze zbytem na świeżą rybę - mówi Młyński. - Na pewno ze skupu świeżego dorsza wycofali się już odbiorcy z Francji. Również największy odbiorca w Polsce, firma Espersen, powoli się wycofuje. Planujemy spotkania z przetwórcami, na pewno jednak do czasu, kiedy cena ryby nie wróci do 5 zł za kilogram, rybacy z KIPR w Ustce nie będą łowili dorsza.

Możliwe, że problemem są również duńskie jednostki rybackie, które w ostatnim czasie wyładowują w polskich portach ogromne ilości dorsza. Tylko jednego dnia w porcie w Darłowie wyładowano kilkadziesiąt ton tej ryby.

- Nikt nie mówi o tym, że duński kuter tylko z jednego rejsu przywozi tyle ryby, ile polski ma limitu na cały rok - dodaje Bogdan Młyński. - Przykładem może być duńska jednostka, która ostatnio wyładowała ponad 40 ton. To na pewno kolejny element, który psuje rynek rybny. Poza tym, mduński armator nawet jeżeli sprzeda kilogram ryby za 4 złote, to i tak jest to dla niego opłacalne.

Inaczej widzi tę kwestię Jerzy Safader, prezes Stowarzyszenia Przetwórców Ryb. Jego zdaniem rybacy nie kontrolują rynku dorszowego. Przyznaje jednocześnie, że ograniczył skup dorsza.

- Od lat mówię rybakom, aby łowili w momencie, kiedy jest zapotrzebowanie na rybę - wyjaśnia Jerzy Safder. - Ci jednak robią pospolite ruszenie i jak jest tylko pogoda, wszyscy idą w morze. Nikt nie zastanawia się, co później ze złowioną rybą się stanie I kto ją kupi. A my mamy określone moce przerobowe. Dlatego namawiam rybaków, aby wypływali w morze, kiedy jest zapotrzebowanie na rybę, a nie kiedy oni chcą. Udało się nam taki system wprowadzić przy połowie szproty i śledzia i każda strona jest zadowolona. Z rybakami dorszowymi nie możemy się jednak porozumieć.

Safder przyznaje, że przetwórcy skupują rybę także od duńskich jednostek.

- Przez ostatnie lata, kiedy dwie trzecie polskich rybaków nie łowiło dorsza, to właśnie Duńczycy pozwolii nam się utrzymać na rynku, bo dostarczali rybę, kiedy było na nią zapotrzebowanie. Tak samo dzieje się teraz. Mam nadzieję, że polscy rybacy zrozumieją, jak funkcjonują schematy gospodarki i się do nich dostosują. W innym przypadku problemy z odbiorem ryb będą się powtarzały.

Jak udało się nam ustalić, do kwietnia polscy rybacy odłowili około 20 procent rocznego limitu połowowego, który wynosi w tym roku 20 tysięcy ton.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 

 
+3 Wina Karnickiego
To Karnicki od wielu lat kryje wałki Duńczyków i Szwedów opowiadając bajki rybakom.
26 kwiecień 2012 : 12:35 Guest | Zgłoś
0 Rząd
A nam miłościwie panujcy Plocke nawet się nie zainteresuje jak to wszystko będzie i jak z tego impasu wyjść, Ale jak niektórzy krzyczeli żeby żądać odszkodowań za małe głodowe limity to tuskacze mówili ze znowu paru oszołomów czegoś chce od tego biednego rządu który wyremontował ambasade w Stanach za kilka set milionów dolarów Brawo peowcy macie co chcieliście
26 kwiecień 2012 : 18:12 Guest | Zgłoś
0 Kazik wciąż bez sukcesów
za to z prokuraturą na karku.
26 kwiecień 2012 : 19:28 Guest | Zgłoś
+1 Rynek
Mamy ponad 600 zarejestrowanych odbiorców ryb, ale ktos stwierdził, ze jesteśmy przez nich dymani. Teraz bedziemy prosic naszych małych lokalnych obwozników zeby gdzies po dobrej cenie upchali nasza rybe, tak zeby duzi odbiorcy nas nie dymali:)
26 kwiecień 2012 : 19:39 Guest | Zgłoś
+12 Za takie brednie sprawa sądowa
Niedouczony buraczek z nudów wypisuje brednie na stronie P.M. Nie ma jak widać gość pojęcia o tych bzdetach które wypisuje Ten nazywający siebie Marek niech dowie się ile tysięcy ton dorsza łowionego przez Skandynawów i,Niemców ,Łotyszy ,Litwinów ,Estończyków przechodzi przez Polski rynek ? Rybacy z Polski nie są jedynymi rybakami na Bałtyku ten fakt powinien być zrozumiały nawet dla takich Marków ,Andrzejków Grzesiów
27 kwiecień 2012 : 06:04 Guest | Zgłoś
0 Ichtiolog po UWM szuka pracy.
Witam, jestem tegorocznym absolwentem Rybactwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Mieszkam we Władysławowie. Śledzę portal od ponad 2 lat i widzę, że wypowiada się tu wiele rozsądnych osób związanych z 'branżą'. Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie, rady, bądź też kontakty do podmiotów potencjalnie zainteresowanych zatrudnieniem osoby z moim wykształceniem.

Pozdrawiam
WP
27 kwiecień 2012 : 11:02 Guest | Zgłoś
-1 na koniec
Widzisz, wiec można zebrać jakieś doświadczenie będąc na studiach, i nie chodzi mi tu o praktyki studenckie, lecz przedsięwzięcia, w których bierze się udział z własnej woli. Nie studiowałem z przypadku; identyfikując się z moim kierunkiem starałem się 'łapać' to doświadczenie, którego rzekomy brak wyśmiewasz. Rozumiem, że ignorancja wynika z niewiedzy więc się nie gniewam.

Pozdrawiam, a kontakt to [mail usunięty]
27 kwiecień 2012 : 13:05 Guest | Zgłoś
+1 oferta pracy
Z takim doświadczeniem to możesz sobie w IRŚ-iu popracować albo w Mirze.
Moge zatrudnić ciebie do filetowania bez doświadczenia 1500 zł brutto
po pol rocznej umowie probnej 2000 zł brutto
Miejsce pracy : Gdynia, 2 zmianowa
27 kwiecień 2012 : 13:18 Guest | Zgłoś
+2 oferta pracy
Z takim doświadczeniem to możesz sobie w IRŚ-iu popracować albo w Mirze.
Moge zatrudnić ciebie do filetowania bez doświadczenia 1500 zł brutto
po pol rocznej umowie probnej 2000 zł brutto
Miejsce pracy : Gdynia, 2 zmianowa
-emial: [mail usunięty]
27 kwiecień 2012 : 13:19 Guest | Zgłoś
0 Koniec Tuska, koniec Kazika
[link usunięty]
28 kwiecień 2012 : 07:40 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter