Rybołówstwo
"Idea Zielonych Korytarzy, stanowiąca nowe wyzwanie dla Europy, to przyjazna środowisku odpowiedź na potrzeby rozwoju skutecznego transportu intermodalnego" - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, reprezentujący polską Prezydencję na konferencji "Zielone Korytarze. Działanie na rzecz multimodalnego, zrównoważonego systemu transportowego".

W spotkaniu, odbywającym się w dniach 21-22 września w Szczecinie, uczestniczą przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, środowisk naukowych i branżowych, a także posłowie Parlamentu Europejskiego. W konferencji biorą udział reprezentujący Komisję Europejską, zastępca dyrektora generalnego w DG MOVE Zoltan Kazatsaya, oraz Jean-Éric Paquet, dyrektor Dyrekcji B w DG MOVE.
W inauguracyjnym przemówieniu minister Grabarczyk podkreślił znaczenie nowych technologii w tworzeniu wielogałęziowej i zintegrowanej sieci transportowej w Europie. Jego zdaniem mogą one przyczynić się do obniżenia kosztów, podniesienia jakość usług, a także zminimalizowania negatywnego oddziaływania transportu na środowisko naturalne. Minister wskazał na potrzebę ujednolicenia przez Unię Europejską systemów transportowych Europy Wschodniej i Zachodniejw taki sposób, aby mogły w pełni odzwierciedlać potrzeby transportowe 500 mln obywateli.

Minister zwrócił uwagę, iż w dobie globalnego kryzysu finansów publicznych, Polska znalazła sposób na pozyskiwanie środków na współfinansowanie inwestycji - emitowanie obligacji infrastrukturalnych przez KFD pozwala na kontynuowanie budowy autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic.

Z kolei Zoltan Kazatsay podkreślił, że Zielone Korytarze będą główną kwestią dla UE w najbliższej dekadzie, ponieważ mają one pomagać w osiągnięciu celów zawartych w Białej Księdze dot. polityki transportowej UE, do których zalicza się: bardziej wydajny i bezpieczny dla środowiska transport, bez ograniczania mobilności towarów i usług.

***

Koncepcja Zielonych Korytarzy po raz pierwszy pojawiła się w 2007 roku w Komunikacie Komisji Europejskiej "Plan działań na rzecz logistyki transportu towarowego". Ta idea zakłada wzajemne uzupełnianie się różnych gałęzi transportu kolejowego, drogowego, żeglugi morskiej bliskiego zasięgu oraz żeglugi śródlądowej w taki sposób, aby usprawnić transport towarów na głównych ciągach komunikacyjnych w UE oraz zminimalizować negatywny wpływ transportu na środowisko naturalne. Zielone Korytarze mają charakteryzować się zrównoważonymi rozwiązaniami logistycznymi z wykorzystaniem współmodalności (obejmującej wszystkie gałęzie transportu), efektywną zlokalizowaną infrastrukturą i punktami przeładunkowymi.

Przykładem takiego Zielonego Korytarza może być Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy w ciągu linii kolejowej E/C-E 59, drogi E65 oraz Odrzańskiej Drogi Wodnej, który to w oparciu o te trzy gałęzie transportu, uzupełniany przez transport morski, łączy północną i południową Europę. Został on zainicjowany przez regiony Polski i Szwecji, a obecnie współpraca ta obejmuje również regiony z Czech, Słowacji, Węgier oraz Chorwacji.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki
 
0 Miller o karach
- Mam bardzo konkretnie opracowany program dla tego regionu. Wiem, jaki jest jego potencjał i na co należy stawiać. Przygotowałem na ten temat opracowanie: przemysł stoczniowy, rafinerie, transport morski, farmaceutyka, elektronika, eksploatacja złóż gazu łupkowego. Opowiadam się też za wybudowaniem na Pomorzu elektrowni atomowej. Jestem również zwolennikiem morskich farm wiatrowych. W tej dziedzinie jesteśmy sporo zapóźnieni. W Europie funkcjonuje już mnóstwo takich farm o łącznej mocy 84 gigawatów, a u nas tylko półtora gigawata. Jeżdżąc po regionie, spotykam się też z rybakami. To, co im zrobiono, to skandal. Za rządów PiS-u nakłaniano ich do połowów i mówiono, żeby nie przejmowali się unijnymi limitami. Potem rząd PO nałożył im drastyczne ograniczenia za przekroczenie tych limitów. To przykład skrajnej nieodpowiedzialności ze strony struktur państwa. [link usunięty]
22 wrzesień 2011 : 11:33 info Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zespół do spraw kwot utajnił dokumenty
proszę dzwonić do szefa zespołu, Piotra Necla to dowiecie się co sie wam szykuje na przyszły rok. telefon- 600055102
22 wrzesień 2011 : 11:47 wła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ZEBRANIE RYBAKÓW W USTCE
Informuję szanownych kolegów, że dnia 24 września ( sobota) o godzinie 12 odbędzie się zebranie wszystkich armatorów i rybaków w sprawie kar za 2007 rok oraz w sprawie rozdziału kwot połowowych dorsza i łososia na 2012 rok. Spotkanie odbędzie się w tawernie portowej w Ustce przy ulicy Westerplatte. Pozdrawiam i zapraszam.
23 wrzesień 2011 : 12:12 Jerzy Wysoczański Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Limit
ODSTĄPIĘ 25 TON LIMITU DORSZOWEGO. 505842419
23 wrzesień 2011 : 18:23 XC Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Afera ministra Plocke sięgnie samego Tuska
ponieważ przełowień ogólnej kwoty połowowej dorsza w 2007 roku nie było.
24 wrzesień 2011 : 07:40 Roman Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Co bylo na zebraniu 24 bm w Ustce?
Wiadomo cos odnosnie kar i limitow na 2012?
24 wrzesień 2011 : 18:46 zainteresowany Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Popieram blokady
Czym częściej i dłużej kłusownik na lądzie tym w morzu więcej ryb !
25 wrzesień 2011 : 00:00 Neptun Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Podpalić sie rozpuszczalnikiem u Tuska.
Jeżeli ktoś chce podpalać się później rozpuszczalnikiem razem z rodziną w Warszawie to proszę bardzo, ja jadę jutro na blokadę i kończę z tym dziadostwem, niech się cała Polska dowie jak urzędnicy i sądy traktują w tym kraju rybaków.
25 wrzesień 2011 : 09:52 Ustka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 NOWE KARY ZA 2007
Armatorzy łapiący w roku 2007 na stadzie zachodnim będą Karani
25 wrzesień 2011 : 12:41 kol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zgłoszenie protestu w dniu 26 września 2011 r.
Zawiadomienie o planowanym zgromadzeniu\nZgodnie z art. 6 i 7 ustawy z dn. 5 lipca 1990 r. . Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. Nr 51,\npoz. 297) zawiadamiam, że dnia 26 września 2011 r. o godzinie 11.00 na 253 km drogi\nkrajowej nr. 6 na trasie Słupsk - Lębork polscy rybacy planują zorganizowanie\nzgromadzenia publicznego. Organizatorem zgromadzenia jest działający w imieniu tychże\nrybaków Grzegorz Szomborg .Celem zgromadzenia jest publiczne wyrażenie sprzeciwu w sprawie decyzji polskiej\nadministracji rybackiej.\nProgram zgromadzenie obejmuje przechodzenie przez pasy dla pieszych na drodze krajowej\nnr. 6 na wysokości miejscowości Leśnice . Uczestnicy będą porozumiewać się w języku\npolskim.\nZgromadzenie rozpocznie się dnia 26 września 2011r. o godz. 11 na 253 km drogi krajowej\nnr. 6 na trasie Słupsk - Lębork na wysokości miejscowości Leśnice . Czas trwania\nzgromadzenia przewidziany jest od godz. 11 do godz. 14. Planowana liczba uczestników to\n100 osób.\nOrganizator gwarantuje spokojny przebieg zgromadzenia, w tym celu zapewni ochronę we\nwłasnym zakresie\n
25 wrzesień 2011 : 20:07 G.Szomborg Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter