Rybołówstwo
Komisja Europejska przedstawiła w ub. tygodniu swój wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2012. Proponuje ich zwiększenie w przypadku dorsza bałtyckiego i dwóch stad śledzia, a ograniczenia mają dotyczyć łososia i szprota.

Komisja wnioskuje, by w przyszłym roku zwiększono całkowite dopuszczalne połowy stada dorsza bałtyckiego o 15 proc., a także zachodniego stada śledzia o niemal jedną trzecią i stada tej ryby w Zatoce Botnickiej (o 2 proc.). Ponieważ nie nastąpiła jeszcze wystarczająca odbudowa stanu stad śledziowych centralnego i w Zatoce Ryskiej, KE proponuje ograniczyć ich połowy o odpowiednio 33 i 21 proc.

Za konieczne uznano ograniczenie uprawnień do połowów łososia. Powodem jest niska liczebność populacji. W basenie głównym połowy mają być niższe o ok. 80 proc., a w Zatoce Fińskiej o blisko 30 proc. Ograniczenia proponuje się też dla szprota – o 26 proc. Nie ma danych naukowych o stanie stada gładzicy i dlatego KE postanowiła zgodnią z tzw. zasadą ostrożnościową obniżyć połowy tej ryby o 25 proc. Komisja proponuje ponadto ograniczenie liczby dni przebywania przez statki rybackie na morzu do poziomów określonych w ub. roku.

Reklama
Ogólnym celem proponowanych zmian jest uczynienie rybołówstwa na Bałtyku działalnością zrównoważoną pod względem środowiskowym i gospodarczym poprzez zastosowanie się do zaleceń naukowców.

– Wniosek ma na celu zachowanie stanu zasobów ryb w Morzu Bałtyckim dla dobra obecnego pokolenia oraz przyszłych generacji – powiedziała Maria Damanaki, komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa. – Staramy się odpowiedzialnie gospodarować tymi zasobami zgodnie z zasadami naszej reformy. Osiągnięcie zakładanego wskaźnika maksymalnych podtrzymywalnych połowów przyczyni się nie tylko do poprawy stanu zasobów ryb, ale również pozwoli osiągać większe dochody oraz tworzyć nowe miejsce pracy w sektorze gospodarki rybnej.

Nad wnioskiem KE będą dyskutować ministrowie z państw członkowskich na październikowym posiedzeniu Rady ds. Rybołówstwa.
 
0 Reforma bałtyckiego rybołówstwa
Reforma bałtyckiego rybołówstwa odbędzie się w europejskich mediach na grzbietach kilkunastu szwedzkich i fińskich urzędników, którzy od lat fałszują dokumenty połowowe, skandal z tym związany zmiecie raz na zawsze ten fałsz, innej drogi nie ma.
19 wrzesień 2011 : 11:05 reforma Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Masz dowody ???
Potraficie tylko ględzić . Finowie rzeczywiście mają tylko 10 łajb z licencją dorszową .Reszta łajb (jakieś 2990) to łodzie rekraacyjne ,gdzie koleś przychodzi po pracy i zastawia 1 siateczkę ,bo stara ma ochotę na obiad zrobić rybę
19 wrzesień 2011 : 11:44 james221334 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Jakie wyjścia , rozwiązania proponujesz ?
W rybołówstwie podobnie jak we wszystkich strukturach U.E najważniejszy jest Pijar , zakłamanie ,ustawianie nieustanne do zdjęć ,poklepywania ,przyklepywania i bełkot frazesy dla naiwnych ufnych lojalnych jak Polski rząd Jaki masz szanowny panie pomysł na poprawę sytuacji rybołówstwa w Polsce ,U.E ? Wypaczona oderwana od rzeczywistości Elita Brukselska sama od siebie się nie poprawi
19 wrzesień 2011 : 11:54 oczekujący końca Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Jackowski mówi że UE w 2012 się rozpadnie ?
Tagi: Unia Europejska, Wróżki i jasnowidze\nRozmiar tekstu: standardowyRozmiar tekstu: średniRozmiar tekstu: duży Drukuj\nIVONA Webreader. Wciśnij Enter by rozpocząć odtwarzanie\nJasnowidz: Polska upadnie w listopadzie\n17 wrz, 09:00 TSz / Super Express\nKrzysztof Jackowski, fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta\nKrzysztof Jackowski, fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta\n\nZnany polski jasnowidz Krzysztof Jackowski miał straszną wizję. Zobaczył, jak nasz kraj pogrąża się w wielkiej biedzie i chaosie - pisze \"Super Express\". Jackowski przewiduje, że Polska upadnie już listopadzie 2011 . a UE w 2012
19 wrzesień 2011 : 19:01 NIEPO Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Limit
ODSTĄPIĘ 35 TON LIMITU DORSZOWEGO. 505842419
19 wrzesień 2011 : 20:18 XC Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Szanowni koledzy , nie negocjujcie z szulerami
Pokażmy wreszcie wszystkim Polakom przed wyborami na blokadzie jak Platforma Obywatelska \"organizuje\" sobie wyroki w sądach administracyjnych.
20 wrzesień 2011 : 08:56 rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 czy wiecie cos jakie limity od stycznia
Dobry portal tylko nic nie piszecie o przyszłorocznych limitach dorszowych,znów Polski rybak żyje w niepewności.Z jednej strony ta trójpolówka była dobrym rozwiązaniem ponieważ polityka rybacka była przewidziana na 3 lata i mozna było cos zaplanować teraz jest wielka niewiadoma
22 wrzesień 2011 : 06:50 Dorsz 101 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Jakie są wykonania limitów połowów dorsza w 2011 ?
Sporo kolegów łodziowych oferuję odstąpienie czy sprzedaż limitu dorsza na ten rok Jakie jest rzeczywiste wykonanie połowów dorsza za 1 półrocze 2011 ?
22 wrzesień 2011 : 08:36 łowiący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zespół do spraw kwot utajnił dokumenty
proszę dzwonić do szefa zespołu, Piotra Necla to dowiecie się co sie wam szykuje na przyszły rok. telefon- 600055102
22 wrzesień 2011 : 08:56 wła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 szukam
rybak szuka pracy Ustka , Łeba , Władysławowo , Hel. Doświadczenie nety haki oraz takle i trał
22 wrzesień 2011 : 16:20 polskirybok Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter