Rybołówstwo
Komisja Europejska chce odbudowania stad dzikich łososi w Bałtyku i zaproponowała w piątek nowy wieloletni plan zarządzania zasobami tej rzadkiej ryby. Naukowcy wskazują, że zagrożonych jest 30 stad rzecznych, poławianych w Bałtyku.

Jak podaje Stowarzyszenie Importerów Ryb Łosoś, żyjący dziko łosoś bałtycki jest poławiany w bardzo ograniczonych ilościach przez polskich rybaków w wodach Bałtyku. Niemal w całości sprzedają go do krajów Europy Zachodniej, a na krajowym rynku sprzedawane są "symboliczne ilości" w postaci wędzonych płatów. Ryba jest ceniona przez koneserów, ponieważ nie pochodzi z masowych hodowli, jak powszechnie dostępny łosoś norweski.

W celu ochrony całości bałtyckich zasobów łososia, KE zaproponowała w piątek projekt rozporządzenia, które ustanawia wieloletni plan "zrównoważonego" zarządzania stadami tego gatunku. Na jego podstawie kraje UE, korzystające z wód Bałtyku (w tym Polska), określą całkowity dopuszczalny połów, który będzie obowiązywał zarówno statki rybackie, jak i rekreacyjne. Docelowo KE chce, by w każdej rzece bogatej w łososie w ciągu 10 lat od wejścia w życie rozporządzenia odtwarzane było 75 proc. potencjalnej produkcji smoltów (faza rozwoju dzikiego łososia, po osiągnięciu której rozpoczyna on wędrówkę z rzek do morza).

- Wejście w życie tego rozporządzenia utoruje drogę dla eksploatowania bałtyckich zasobów łososia na poziomie maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY). Wraz z zastosowaniem koniecznych środków zarządzania, połowy łososia w Morzu Bałtyckim będą nadal zapewniać miejsca pracy i dochody w regionie w nadchodzących latach - oświadczyła komisarz ds. rybołówstwa Maria Damanaki.

Poza dopuszczalnymi połowami, projekt KE zakłada obowiązek wdrożenia w ciągu 2 lat przez państwa członkowskie "technicznych środków ochrony", takich jak obszary i okresy zamknięte dla połowów, by chronić ryby migrujące w wodach przybrzeżnych w okresie tarła. KE chce też, by bałtyckie kraje UE stopniowo zaprzestały wypuszczania łososia w rzekach, w których istnieją przeszkody uniemożliwiające samodzielne odtworzenie dzikich populacji łososia. Jest też zachęta, kraje nadbałtyckie UE będą mogły otrzymać pomoc finansową z Europejskiego Funduszu Rybackiego na zarybianie rzek, w których łosoś może się swobodnie rozmnażać.

By proponowane przez KE rozporządzenie weszło w życie, muszą zaakceptować je kraje UE i Parlament Europejski. Komisja argumentuje, że nowe rozporządzenie jest potrzebne, ponieważ w 2010 r. wygasł niewiążący plan zarządzania zasobami dzikiego łososia Międzynarodowej Komisji Rybołówstwa Morza Bałtyckiego. "Brak nowego planu sprawi, że zarządzanie tymi zasobami w przyszłości będzie przebiegać bez jasno określonych celów i przewidywalnych scenariuszy dla rybaków i sektora turystyki" - podkreśliła w piątek KE. Z Brukseli Julita Żylińska
 
0 Najpierw trzeba dokładnie sprawdzić połowy
u Szwedów i Finów , a później robić reformy, podobnie jak z dorszem i to za ostatnie 20 lat.
16 sierpień 2011 : 13:50 salmon Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 SCIEMA na Ł
Cyt. \" Jak podaje Stowarzyszenie Importerów Ryb Łosoś, żyjący dziko łosoś bałtycki jest poławiany w bardzo ograniczonych ilościach przez polskich rybaków w wodach Bałtyku\" Daleko na takiej opini sie nie pojedzie. Koledzy zyja z importu a nie z Bałtyku. Trzeba mowic prawde. Po pierwsze łosoś był przez wiele lat ukrywany w zapisach łososiowców pod nazwa troć, no i baza historyczna jest i z tego powodu tak mala ze juz nikogo to nie obchodzi. Za grzechy trzeba kiedyś zaplacić. Pan B tez pomaga uniiI i czego jak czego ale klusownictwa nie wybacza a szczegolnie wylawiania lososi niewymiarowych.
16 sierpień 2011 : 14:41 MIelnica Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Z dorszem jak z łososiem Karnicki reformator
\"- W każdym nadbałtyckim kraju dorszowe limity są przekraczane, najwięcej rzeczywiście w Polsce i Szwecji - przyznaje Zbigniew Karnicki. - Zupełnie nie wiadomo, jak sprawa wygląda w Rosji. Unia Europejska negocjuje z nią właśnie limity połowowe.\"\n\nGazeta Wyborcza maj 2006.
16 sierpień 2011 : 15:04 Polon Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 wiecej fok
wiecej ochrony fok to na pewno bedzie wiecej łososia. Jakos w tym roku nikt z polskich rybakow nie zarobił na łososiu i tak nie płaczemy jak Finowie czy Szwedzi a limity na łososia kraje maja podobne.My musimy pisac trocie a za nich pisza ich administracje
16 sierpień 2011 : 21:15 dar Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Limit
ODSTĄPIĘ 35 TON LIMITU DORSZOWEGO. 505842419
17 sierpień 2011 : 09:11 XC Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Paszowece
Wszyscy zapomnieli że jeden paszowiec wyławia tyle łososi ile ma Polska flota limitu na wszystkie kutry .Problem z wynikami na takle pojawił się od czasu jak pojawiły się na naszych wodach jednostki paszowe ,które poławiają włokiem wysokim od dna do lustra wody .Z jednego rejsu potrafią złowić po kilkanaście ton łososia !!!. Wszyscy czepiają się małych jednostek które łososia poławiają od pokoleń i nigdy nie było problemu z przełowieniem !!!.Wystarczy by ministerstwo wespół z Mirem pozwoliło na połowy paszowe i długo nie trzeba było czekać na efekty tego \"legalnego\" kłusownictwa .Połowy tak dużymi jednostkami i takim sprzętem to rzeż łososi bałtyckich !!!.
17 sierpień 2011 : 12:39 zielony Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 KUPIE 3-4 GT
KUPIE 3-4 GT WIADOMOSC NA MAILA [mail usunięty]
17 sierpień 2011 : 17:04 KUPIE GT Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Dzikie łososie trzeba wytresować tak jak foki u Skóry
żeby umiały omijać sieci i haczyki, można będzie łowić tylko durne łososie z hodowli, zresztą one lepiej pasują do głupoty brukselskiej.
17 sierpień 2011 : 20:21 wizna Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 KUPIE ŁÓDZ RYBACKĄ Z LICENCJĄ POŁOWOWĄ
WIADOMOŚĆ NA E MAIL [mail usunięty]
18 sierpień 2011 : 11:43 kupie Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 kupie GT 3-4
KUPIE GT 3-4 WIADOMOSC NA MAILA [mail usunięty]
18 sierpień 2011 : 17:32 KUPIE GT Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter