Rybołówstwo
Pomorski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z okazji 10-lecia istnienia ARiMR podsumował wypracowany przez agencję system pomocy rolnikom i rybakom na Pomorzu. Sporządzone przy tej okazji statystyki napawają optymizmem.

Od 2004 roku, czyli od akcesji Polski do Unii Europejskiej Pomorskie jest liderem w pozyskiwaniu środków na rozwój rybołówstwa. W ostatnich latach rosły też kwoty przeznaczane na restrukturyzację rolnictwa. Pod tym względem również pomorski oddział ARiMR, za którego pośrednictwem udzielane są rolnikom dotacje, plasuje się w krajowej czołówce.

- Od 2004 roku do 31 maja bieżącego roku z programów rolnych przekazaliśmy rolnikom w województwie pomorskim ponad 6,1 miliarda złotych - informuje Stanisława Bujanowicz, dyrektor pomorskiego oddziału ARiMR. - Daje nam to wysokie, trzecie miejsce w kraju. Średnia kwota dotacji, przypadająca na każde gospodarstwo rolne, przekroczyła 132 tysiące złotych. Jasno z tego wynika, iż restrukturyzacja rolnictwa w województwie idzie nam dobrze.

Dyrektor Bujanowicz podkreśla, że od 2004 do bieżącego roku znacznie się też zwiększyły przekazywane rolnikom płatności bezpośrednie. Kwota ta przez niecałe osiem lat wzrosła niemal dwukrotnie, z 325 do 621 mln zł. - To przykłady, które warto upowszechniać - mówi Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. - Z moich obserwacji wynika, iż polscy rolnicy i samorządowcy najlepiej w UE wykorzystują unijne dotacje.

Jeszcze bardziej okazale prezentują się dane dotyczące pomocy dla sektora rybołówstwa. Tylko z unijnego programu SAPARD na działania związane z sektorem rybnym 27 projektów z województwa pomorskiego otrzymało łączne dotacje w wysokości 81,5 mln zł. To ponad 23 proc. całkowitej kwoty dofinansowania dla naszego kraju. Pomorskie jest pod tym względem liderem, wyprzedza region zachodniopomorski, który zanotował wskaźnik 20,88 proc. Pozostałe województwa są daleko w tyle - trzeci pod względem takich dotacji region podlaski może się pochwalić wskaźnikiem 8,6 proc.

Znacznie wyższe kwoty udało się pozyskać z tytułu realizowanego w latach 2004-2006 Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i Przetwórstwo Ryb". Łącznie - ponad 428 mln zł.

Pomorskie jest też zdecydowanym liderem pod względem płatności w ramach Wspólnej Organizacji Rynków Rybnych. Osiągnęły one 1,18 mln zł. Dla porównania - Zachodniopomorskie uzyskało 108,7 tys. zł.

Kwoty dotacji są coraz wyższe. 120 mld zł to kwota uzyskana przez krajowych rolników od czasu akcesji Polski do UE.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeszło 80 mld zł z tej puli udało się pozyskać dzięki dotacjom z UE, kolejne 40 mld zł dołożył budżet państwa. MRiRW przewiduje, że kwoty dofinansowań w najbliższych latach nadal będą wysokie, np. tylko w tym roku na modernizację gospodarstw rolnych udzielone mają zostać dotacje w wysokości 900 mln zł.


Szymon Szadurski
 
0 Balon rósł i pękł?
Wszystko pięknie tylko gdzie pieniądze za 120 dni 2011r?
11 lipiec 2011 : 09:14 kolo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Propaganda jak za Gomułki
pewnie Plocke nie ma kasy na trójpolówkę
11 lipiec 2011 : 09:50 władek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Lokalne centra
Wpadka centrum w Kołobrzegu jest zenujaca. Przeciez lokalne centra miały byc dodatkowym gwarantem, ze ryba przechodzaca przez ich rece jest całkowicie legalna. Jest to organizacja uznana przez ministra, ktora ma byc wyposazona w dodatkowe instrumenty takie jak wycofywanie ryby z rynku za unijne pieniadze. Jak mozna takiej organizacji powierzyc takie zadania? Wiemy wszyscy, ze nigdy nie była, nie jest i nie bedzie czysta, a omamili ministra zeby zdobyc monopol na handel. Czy minister tez ma tam udziały? Jak mogł uznac takie organizacje skoro to nie jest pierwsza wpadka. Jesli ukaze sie 180 i odbierze sie im prawo do rekompensaty za 120 dni, to jak ukarana zostanie giełda?\nCzy w naszym kraju nie ma ani jednej uczciwie działajacej instytucji?
11 lipiec 2011 : 10:09 Kamil Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 lokalne centra
Witam serdecznie \nw Lokalnym Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb nigdy nie prowadzono handlu nieraportowanymi rybami i nie będzie się prowadziło. Pański wpis zawiera kłamliwe, nieprawdziwe i niesprawdzone informacje oraz godzi w dobre imię spółki. W związku z powyższym zarówno Pan jak i każdy kto będzie podobne kłamstwa rozpowszechniał zostanie przez Spółkę pociągnięty do odpowiedzialności karnej i finansowej. \nPrezes Zarządu Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb Sp. z o.o. \nMarcin Radkowski
11 lipiec 2011 : 15:38 Marcin Radkowski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Tych patplogii w Kołobrzegu jest więcej ...
Nabrzeża portowe wybudowane , uzbrajane ,wyposażane przez państwo oddane za psie dosłownie grosze to klasyczny przykład patologii państwa .
12 lipiec 2011 : 08:11 nieKoł Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Lewe dorsze
W Kołobrzegu złapały inspektory i SG lewe dorsze na kutrze i PPS prowadzonej przez niezatapialnych. Ciekawe ja będą ukręcać łeb sprawie.\nStawiam na niepoczytalność i zachłanność załogi i pracowników PPS
11 lipiec 2011 : 10:11 RYB Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Propaganda jak za komuny
moze unia da na stocznie?
11 lipiec 2011 : 10:53 nasze morze Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 120 dni
czy ktos dostał kase za 120 dni?
11 lipiec 2011 : 20:10 ciekawy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 sprawiedliwość dosięgła tyłki na stołkach
to wykryła SG bo darmozjady mają dziwną niemoc w stosowaniu prawa przy krzykaczach,
12 lipiec 2011 : 18:31 amen Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Kupię GT lub kuter rybacki
Kupię GT lub kuter rybacki powyżej 25m z licencją.606-487-603 [mail usunięty]
14 lipiec 2011 : 13:55 kupię Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter