Rybołówstwo
Apel polskich członków międzynarodowej koalicji OCEAN2012.

W związku z obchodzonymi w Gdańsku Europejskimi Dniami Morza, polscy członkowie międzynarodowej koalicji OCEAN2012 zorganizowali happening pt. „Historia złotej Rybki”. W ten sposób zwrócili szczególną uwagę na problem przełowienia zasobów ryb, którego jedną z przyczyn jest fiasko aktualnej Wspólnej Polityki Rybackiej (WPRyb). Koalicja OCEAN2012 apeluje o właściwe zmiany w nadchodzącej w 2012 roku reformie WPRyb.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza 20 maja 2011 roku w Gdańsku, polscy członkowie koalicji OCEAN2012 zorganizowali happening w postaci przedstawienia ulicznego pt. „Historia złotej rybki”, który jako impreza towarzysząca była częścią oficjalnego programu obchodów Europejskiego Dnia Morza. W bajkowej konwencji, w przystępny i interesujący sposób ukazano daleką od bajki rzeczywistość, w jakiej znajdują się zagrożone gatunki ryb oraz człowiek.

“Historia złotej rybki” to opowieść o zagrożonych gatunkach ryb i człowieku. Głównym przesłaniem wydarzenia była potrzeba natychmiastowego ratowania populacji ryb w wodach Unii Europejskiej, jeżeli chcemy, aby ryby nadal mogły być poławiane przez rybaków. Przedstawienie cieszyło się i nadal cieszy się ogromną popularnością i przyciąga uwagę lokalnych społeczności, turystów i mediów. Happening obejrzeli liczni goście i uczestnicy konferencji. Jacek Bożek, założyciel Klubu Gaja występujący w roli Złotej Rybki, przed swoim występem przywitał w imieniu koalicji OCEAN2012 panią Lowri Evans, dyrektor generalną ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa.

Dziesięciolecia intensywnego rybołówstwa w wodach Europy i zjawisko przełowienia doprowadziły do dramatycznego spadku, niegdyś obfitych populacji ryb. Obecnie ocenia się, że 72 procent wszystkich oszacowanych zasobów ryb jest nadmiernie eksploatowanych, z czego ponad 20 procent przekroczyło bezpieczny poziom biologiczny.

Aktualnie obowiązująca Wspólna Polityka Rybołówstwa Unii Europejskiej zawiodła w zakresie przeciwdziałania nadmiernym połowom. Ponad 25 lat krótkoterminowych interesów gospodarczych i politycznych wprowadziło europejskie rybołówstwo w głęboki kryzys. Poławia się coraz mniej, coraz mniejszych ryb, a ich odnalezienie wymaga większego wysiłku, co często prowadzi do łowienia innych, czasami bardziej wrażliwych gatunków!

2012 – Szansa na zmianę. Nadchodząca wielkimi krokami a zaplanowana na 2012 rok reforma Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb) daje możliwość przywrócenia równowagi ekonomicznej, społecznej i biologicznej rybołówstwa. Konieczne jest ostateczne zakończenie nadmiernych połowów i szkodliwych praktyk połowowych w celu zapewnienia uczciwego i sprawiedliwego wykorzystywania zasobów przez przyszłe pokolenia.

Do realizacji powyższych celów niezbędna jest gruntowna reforma WPRyb i jej wdrożenie.

Organizowany przez Komisję Europejską Europejski Dzień Morza obchodzony jest od 2008 roku. W tym roku zaszczyt jego organizacji przypadł miastu Gdańsk. Oficjalny program obchodów obejmował międzynarodową konferencję z udziałem przedstawicieli władz unijnych (m.in. Przewodniczącej Komisji Europejskiej ds. Morskich i Rybołówstwa - Marii Damanaki), przedstawicieli polskich władz oraz licznych przedstawicieli organizacji pozarządowych, przemysłu i jednostek naukowych związanych z morzem.

---

W czerwcu, w dniach 4 – 12 obchodzimy Europejski Tydzień Ryb. W związku z tym OCEAN2012 organizuje wystawę zdjęć zatytułowaną “Powrót do przyszłości”, która odbędzie się w Warszawie, w podcieniach gmachu Ratusza Miejskiego dostępną dla odwiedzających pomiędzy 6 a 20 czerwca 2011 r. Wystawa skupia się na porównaniu sytuacji z przeszłości i teraźniejszości, bazując na aktualnych i historycznych fotografiach ukazuje kryzys obecnej sytuacji europejskiego rybołówstwa i wyraźną potrzebę dokonania zmian we Wspólnej Polityce Rybackiej.

OCEAN2012 to koalicja organizacji pracujących na rzecz takich zmian w europejskiej wspólnej polityce rybołówstwa, które położą kres nadmiernym połowom, niszczycielskim praktykom połowowym i umożliwią sprawiedliwe i równomierne korzystanie ze zdrowych zasobów ryb. Koalicja proponuje całkowicie nowe podejście, bazujące na określonych zasadach, do zarządzania rybołówstwem na wodach UE oraz wobec całej floty UE działającej na całym świecie.

Koalicja OCEAN 2012 została zainicjowana i jest koordynowana przez Pew Environment Group będącą agendą ds. ochrony przyrody fundacji the Pew Charitable Trusts - organizacji pozarządowej mającej na celu położenie kresu nadmiernym połowom ryb w oceanach świata.

Grupa Sterująca OCEAN2012 składa się z: Coalition for Fair Fisheries Arrangements, Ecologistas en Accion, The Fisheries Secretariat, nef (new economics foundation), Pew Environment Group oraz Seas at Risk.

Polskimi członkami koalicji OCEAN2012 są: Fundacja Nasza Ziemia, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko – Unia, Klub Gaja, Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny I Gowienicy oraz Polski Klub Ekologiczny


Źródło: Fundacja Nasza Ziemia
 
0 Koalicja.....):
Ludzie pracę tracą a ci happeningi robią,nie wnoszące do sprawy niczego,
24 maj 2011 : 16:01 h-2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 kupie łódź
kupie łódź rybacką z licencją na dorsza do 8 metrów prosze o info na emaila [mail usunięty]
24 maj 2011 : 16:34 rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Mam taką lódz na sprzedaz.
dzwoń tel. 607 858 007
27 maj 2011 : 05:35 RT Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Uratować Bałtyk
Jak chcą uratować Bałtyk to powinni zakazać łowić na tym morzu dużym kutrom, powyżej 30 metrów długości , które wyławiają swoimi sieciami wszystko od dna do lustra wody. Nasi rybacy postulowali to na forum Rady Doradczej Morza Bałtyckiego, ale lobby szwedzkie i duńskie nie chciało o tym słyszeć.
24 maj 2011 : 18:57 rybka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 No to młotek podniesiony...
Ciekawy jestem co wymyslili.Kogo dobija.W kazdym razie nic dobrego dla rybakow sie nie szykuja.
24 maj 2011 : 23:28 Ustryb Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Szwedzi i Duńczycy mają koalicję 2012 w dupie
już od wielu lat, Pan Gawlik, szef Eko Unii próbował kiedyś wycieczce w Szwecji dowiedzieć się od Szwedów jak dzielą limity dorszowe to go tak w jajo zrobili ,że do dziś się nie dowiedział.
25 maj 2011 : 08:06 trzyletni Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Reforma europejskigo rybołówstwa jest nimożliwa
bo jak zreformować bez skandalu fińskie rybołówstwo bałtyckie, kidy to jeden fiński kuter dorszowy AA-124 łowi legalnie cały fiński limit dorszowy a Finlandia m na Bałtyku 3221 jednostek rybackich, które nie wiadomo z czego żyją i nikogo to do tej pory nie interesowało, ani Komisji Europejskiej , ani RAC ani Zielonych, żeby robić reformy to najpierw trzeba poznać chorobę, żeby zastosować właściwe lekarstwo bez tego pacjent może zdechnąć a i znachor może się ośmieszy albo nawet wylądować w kryminale.
25 maj 2011 : 08:40 proste Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 limit Wysp Alandzkich
widac ze cos wiesz ale nie dokonca all 124 ma limit allandzki a finski...\ndowiedz sie a dopiero sie wypowiadaj pozdrawiam
25 maj 2011 : 17:28 zorietowany rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 KASA
Zasada jest prosta ...JAK NIE WIESZ O CO CHODZI ,TO CHODZI O PIENIĄDZE,zaślepiają ludzi słodkim pierdzeniem i pobierają kasę tak dużą że nie jesteśmy sobie tego wyobrazić..
25 maj 2011 : 09:00 h-2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 dorsz w toni
a co Panowie powiecie na polowy kutrow tralowych gdzie wyldunek dorsza polawianego w toni jest 35 ton , po pierwsze ochrona dorsza od 1 czerwca do konca lipca mialaby sens , na oczach ministerstwa ( inspektorzy -wladza wykonawcza ) odpowiedzialnego za ochrone dorsza , rozboj w bialy dzien !! dla tych ktorzy sie nieznaja czyli calej siedzacej na stolkach warszawy ,,dorsz w toni to dorsz niezerujacy skladajacy ikre << a niby prowadzimy polityke ochrony dorsza !!!
05 lipiec 2011 : 21:59 zyczliwy dorszowi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter