Rybołówstwo
Jedna czwarta załogi Przedsiębiorstwa Połowów i Usług Rybackich Szkuner może stracić pracę. Powodem jest słaba kondycja ekonomiczna władysławowskiej firmy. Już w tym miesiącu mają się zacząć pierwsze zwolnienia.

- Pracę może stracić nawet sto osób - mówi Lucyna Boike-Chmielińska, prezes spółki PPiUR Szkuner, ale zastrzega: - To najczarniejszy scenariusz.

Przyczyną redukcji zatrudnienia jest m.in. słaba koniunktura w połowach. W tym roku Szkuner nie może korzystać w ramach tzw. trójpolówki z wyławiania dorszy, najbardziej opłacalnej z bałtyckich ryb. A inne połowy nie dają oczekiwanych zysków.

Szkuner to największy w powiecie puckim pracodawca, zatrudnia ponad 300 osób. Na początku roku rada nadzorcza odwołała wieloletnią prezes Romualdę Białkowską. Przyczyną były opóźnienia w prywatyzacji firmy. W konkursie wyłoniono nową prezes, Lucynę Boike-Chmielińską.

- Kiedy obejmowałam to stanowisko, słyszałam, że się rozpocznie sezon na śledzie i koniunktura wróci. Niestety, nic takiego się nie wydarzyło, stąd konieczna jest redukcja.

Załoga władysławowskiej firmy jest oczywiście zaniepokojona tymi zapowiedziami.

- Nastroje są minorowe, ale nikt nic nie wie - powiedział nam wczoraj jeden z pracowników, proszący o zachowanie anonimowości. - Ludzie patrzą po sobie nawzajem i się zastanawiają, na kogo trafi. Kolega z prawie 40-letnim stażem pyta, gdzie teraz znajdzie pracę, jeśli zostanie zwolniony...

W maju zatrudnienie może stracić do 60 osób, latem - nawet kolejnych 40. Zwolnienia mają objąć osoby ze wszystkich pionów przedsiębiorstwa.

- Od kilku lat jesteśmy bez podwyżek; słyszeliśmy, że to dlatego że trzeba inwestować w firmę, aby nie upadła - mówi pracownik Szkunera. - To, co nas teraz czeka, to likwidacja, a nie prywatyzacja.

Prezes spółki zapewnia, że w pierwszej kolejności będą zwalniane osoby, którym już przysługują świadczenia przedemerytalne oraz osoby niewykwalifikowane, z małym stażem.

- Mamy nadzieję, że to tymczasowa redukcja - stwierdza Boike-Chmielińska. - Jeśli się poprawi koniunktura i będziemy ponownie zatrudniać pracowników, jako do pierwszych zwrócimy się z ofertą do tych osób, z którymi teraz musimy się rozstać.

Lucyna Boike-Chmielińska (wcześniej była wiceburmistrzem Jastarni, ubiegała się w ostatnich wyborach bezskutecznie o ten urząd) ma przyśpieszyć prywatyzację PPiUR. Polegać to miało na podzieleniu spółki na trzy części. Pierwsza zajmowałaby się rybołówstwem, druga administracją portu, a trzecia usługami w firmowej stoczni. Prezes Szkunera oświadczyła nam jednak, że przekształcenia mogą raczej pójść w kierunku podziału spółki na dwie części: rybacko-stoczniową oraz portową.

Przejęciem administracji władysławowskim portem zainteresowane jest też miasto. Burmistrz Grażyna Cern powiedziała "Dziennikowi Bałtyckiemu", że gmina widzi możliwość bardziej turystycznego wykorzystania atrakcyjnie położonej przystani.

Port rybacki w swoim mieście przejęła kilka miesięcy temu gmina Hel. Otrzymała z Ministerstwa Skarbu Państwa wszystkie udziały w rządowej spółce administrującej przystanią.


K.Miśdzioł, R.Kościelniak
 
0 Port
Port już od ponad miesiąca jest w rękach miasta Władysławowo, powołano kolejną spółkę która ma zarządzać portem, specjalne sprawozdanie z obrad rady miasta jest na bipie władysławowa, ale dziwna sprawa bo miasto ukrywa ten fakt przed mediami ... mało tego prezesem owej spółki został jeden z asystentów p. Burmistrz bez doświadczenia w zarządzaniu portem (bez konkursu) cuda na kiju się dzieją przy tej prywatyzacji szkunera!
10 maj 2011 : 08:53 a mot Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Plocke wykańcza kolejną spółkę
Nie zapomnijmy o tym przy wyborach.
10 maj 2011 : 09:04 wła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 kupno
KUPIE GT I KW TEL 601639833
10 maj 2011 : 19:20 WIKI Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Szkuner
Szkuner jeszcze do końca ub. roku był w dobrej kondycji finansowej, inwestowal, realizowal wiele inwestycji ze środków pomocowych Unii Europejskiej. 340 pracowników miało pracę, nigdy nic nikomu nie zalegał, ale widocznie komus to przeszkadzało. Tylko komu ? Panowie, którzy podjęliście te decyzje czy jesteście zadowoleni. Tych 100 pracowników którzy mają być zwolnieni może nie znależć pracy, bo w powiecie puckim nie ma wielu zakladów pracy, Szkuner jest największy. Tak naprawdę nie musi być
10 maj 2011 : 20:28 rybka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Pieniądze dla ZUS-u budżetówki ?
Likwidacja miejsc pracy skutkuje zawsze zmniejszaniem wpłat składek dla zadłużonych instytucji ZUS,KRUS ,urzędów , służb ,instytucji będących na utrzymaniu budżetu państwa .Widząc obecnie takową politykę w sferze zatrudnienia i funkcjonowania podmiotów opłacających składki na rzecz ZUS-u i podatki do budżetu realizowaną przez rządzącą ekipę nasuwa się pytanie : Jakie pomysły mają w zanadrzu rządzący na uzupełnianie brakujących środków w budżecie państwa ? Kredyty ,obligacje ,prywatyzacje majątku narodowego z przenoszeniem własności poza granice państwa w dalszej perspektywie nie będą wpływać na zwiększanie w pływów podatkowych .Jeśli ktoś wie to niech napisze i wyciągnie schowane asy przed społeczeństwem w rękawie min Rostowskiego Kredytować wiecznie państwo wielkości Polski nie jest wstanie żaden bank ,konsorcjum czy M.F.W
11 maj 2011 : 13:13 podatnik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 DARMOZJADY!!!
zlikwidowac darmozjadow na bramach,ta cala straz portowa to siedlisko ubekow!
11 maj 2011 : 22:25 rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Wiersz zwalnianych szkunerowców
raz strażak pewien z Kaszub\nognia odczuwał niedosyt\na,że był piromanem\npodpalał słomy stosy\n\npierwszy był przy pożarze\nchoć północ dawno biła\nale to trwało krótko\nbo słoma się skończyła\n\nprzyszła kolej na sioła\ni miasta legły pod nim\nw końcu została tylko\npod wodą rura Nord Stream
12 maj 2011 : 00:15 wła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 velaves się cieszy
Misterny plan we władku realizowany jest z niemiecką perfekcyjnością Marionetki tańczą tak jak pociągane są sznureczki .....Tylko kiedy widownia się obudzi ? PO wyborach tych ostatnich gdy marionetki nie będą musiały już o kogokolwiek zabiegać ?
12 maj 2011 : 00:55 widz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Czy to prawda, że Sawicki będzie karał
łowiących na bałtyku zachodnim w 2007 roku?
12 maj 2011 : 09:30 koł Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Kupie łódż
witam kupie łódż rybacką do 8 metrów z licencją [mail usunięty]
12 maj 2011 : 15:49 rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter