Rybołówstwo
Słowińska Grupa Rybacka pozyskała 46 milionów złotych w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich 2007-2013. O dotację mogą starać się nie tylko rybacy.

Stowarzyszenie Słowińska Grupa Rybacka istnieje od 2009 roku. Jej członkami są gminy Kępice, Kobylnica, Gmina Miasto Ustka, Postomino, Słupsk, Smołdzino i Gmina Ustka oraz osoby, prowadzące działalność gospodarczą.

Umowę o przyznaniu dotacji między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Słowińską Grupą Rybacką podpisano już w październiku 2010. Suma 46 mln zł to pula zakontraktowana przez ministerstwo do rozdysponowania między potencjalnych beneficjentów.

Wnioski będzie można składać w ramach dwóch konkursów, które zostaną ogłoszone w czerwcu. Pierwszy jest skierowany głównie do podmiotów prowadzących działalność związaną z hodowlą, przetwórstwem czy rybołówstwem na terenie gmin stowarzyszonych w grupie (Ustka, Miasto Ustka, Kępice, Postomino, Słupsk, Kobylnica i Smołdzino). O wsparcie mogą się również starać osoby fizyczne, które utraciły miejsce pracy w wyniku zaprzestania działalności połowowej, operujący armatorzy, a nawet ci, którzy otrzymali wsparcie w latach ubiegłych. Dotacja może sięgnąć 60 proc. kosztów ale nie może przekroczyć 300 tys. zł w ramach jednego projektu. Maksimum dofinansowania to 600tys. zł.

Drugi projekt skierowany jest do mieszkańców stowarzyszonych gmin. Tu o dofinansowania mogą się starać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz ci, którzy szukają środków na jej rozpoczęcie. W tym projekcie suma refundacji kosztów sięga 60 proc. (maks. 400 tys zł, ale jednorazowo nie może przekroczyć 200 tys zł).

- Beneficjenci składają wnioski do nas, my je sprawdzamy pod względem formalnym i spójności ze strategią, akredytujemy i odsyłamy do Urzędu Marszałkowskiego. Urząd sprawdza wnioski raz jeszcze, wydaje ostateczną opinię i to on podpisuje umowę. Natomiast pieniądze wypłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - wyjaśnia Ewelina Laskowska, specjalista ds. projektów w SGR.

Taki tok postępowania jest oczywiście długotrwały. Słowińska Grupa Rybacka ma 45 dni na rozpatrzenie wniosku i na ewentualne poprawki. Urząd Marszałkowski z kolei może pracować nad jednym wnioskiem od 3 do 4 miesięcy. - Od złożenia wniosku do otrzymania dotacji może minąć nawet pół roku - dodaje Ewelina Laskowska. - Pomagamy przy tworzeniu biznesplanów, studiów wykonalności i wypełnianiu samych wniosków.

Słowińska Grupa Rybacka zrzesza 106 członków. Jest otwarta dla każdego. Warto o tym pomyśleć, bo bycie członkiem stowarzyszenia daje pewne profity, np. dodatkowe 5 punktów przy ocenie wniosku. Składka roczna dla osób fizycznych wynosi 50 zł i 100 zł dla pozostałych.

Jak na razie o działalności SGR wie niewiele osób. Ostatnie konsultacje zorganizowane przez SGR w Urzędzie Miejskim w Ustce miały słaby odźwięk. Przyszło około 40 osób (wliczając organizatorów). Następne planowane jest na ten miesiąc.

Na co można otrzymać dotacje

Konkurs dla firm

- budowa, przebudowa lub rozbiórka obiektów służących do prowadzenia działalności gospodarczej lub unieszkodliwienie odpadów pochodzących z rozbiórki
- zagospodarowanie terenu, na którym ma być prowadzona działalność gospodarcza
- wyposażenie obiektów służących do prowadzenia działalności gospodarczej poza sektorem rybackim
- remont i adaptacja statku rybackiego do prowadzenia działalności gospodarczym poza sektorem rybackim
- udział w kursach, szkoleniach, studiach, stażach i innych formach kształcenia mającego na celu zmianę kwalifikacji zawodowych

Konkurs dla osób fizycznych

- konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych
- handel detaliczny
- usług związane z wyżywieniem
- doradztwo w dziedzinie informatyki (oprogramowanie) oraz działalności powiązanych
- działalność o charakterze prawnym, rachunkowo - księgowym, doradztwo podatkowe
- architektura i inżynieria, badania i analiza techniczna
- opieka zdrowotna
- sport, rozrywka i rekreacja
- naprawa i konserwacji komputerów i artykułów użytku osobistego i domowego
- roboty wykończeniowe


Alek Radomski
0 ?????
Tak sobie patrzę na: \"Na co można otrzymać dotację?\" i zastanawiam się czy Słowińska Grupa Rybacka jest rzeczywiście rybacka? Co to ma wspólnego z rybołówstwem?\nRozumiem, że chodzi o to żeby wyszabrować kasę z unii, ale to jest kpina w biały dzień.
13 kwiecień 2011 : 22:19 Michał Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Kasa dla rybaków
Pieniądze z osi czwartej PO Ryby miały być dla rybaków, którzy tracą pracę w wyniku takiej a nie innej polityki unijnej (ograniczenia połowów , limity itd. I tak jest w Hiszpanii, Francji . Ale u nas grupy \"rybackie\" powstały w całej Polsce , np. pod Lublinem. Nie wiecie dlaczego tak jest?
14 kwiecień 2011 : 21:57 rybka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter