Rybołówstwo
Celnicy i Państwowa Inspekcja Handlowa chcą wiedzieć, z jaką rybą mają do czynienia na podstawie jej kodu genetycznego. Wkrótce będzie to możliwe, bo powstał odpowiedni program badawczy.

W ramach unijnego programu operacyjnego program „Opracowanie genetycznego systemu identyfikacji produktów żywnościowych pochodzących z rybołówstwa i akwakultury wprowadzanych na obszar celny Unii Europejskiej" realizuje Zakład Akwakultury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego we współpracy z Izbą Celną w Szczecinie.

- Port Szczecin-Świnoujście jest bardzo dużym ośrodkiem importu ryb z całego świata - przypomina Monika Woźniak-Lewandowska z Izby Celnej w Szczecinie. W ubiegłym roku tą drogą wprowadzono do Polski 160 tys. ton mrożonych ryb i ich przetworów wartości blisko 1 mld złotych.
Fot Izba Celna w Szczecinie

- Jak wynika z doświadczenia funkcjonariuszy służby celnej, część takich ładunków może być sfałszowana, co skutkuje nadużyciami związanymi z ustalaniem stawek celnych i pochodnych podatków - wyjaśnia celniczka.

W efekcie straty ponosi państwo, a skutki takich oszustw dotykają też konsumenta, który nieświadomie kupuje ryby o zawyżonej wartości handlowej i użytkowej.

- Projekt realizowany będzie przez 3 lata (2011-2013). Planuje się pobór 10 tys. prób ryb z 40 państw różnych stron świata. Pomoże to w określeniu charakterystycznych fragmentów genomu najpopularniejszych gatunków ryb - mówi M. Woźniak-Lewandowska.

Na tej podstawie utworzona zostanie genetyczna baza poszczególnych gatunków ryb, co pomoże celnikom określić, jaki naprawdę gatunek sprowadza i deklaruje importer.

Rozpoczęły się też szkolenia celnych służb i administracji. Pierwsze odbyło się w marcu w Kołobrzegu.


kl
0 sg
Ponowne kłopoty usteckiego kutra\nPonowne nieprawidłowości na usteckim kutrze rybackim stwierdzili 15 kwietnia funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustki. Znów dotyczyły naruszenia przepisów Ustawy o bezpieczeństwie morskim przez tych samych rybaków. Pomimo stwierdzenia u nich cztery dni wcześniej braku ważności dokumentów, kuter z tymi samymi rybakami znów udał się na połowy.\n\n55-letni rybak nie posiadał aktualnych dokumentów. W marcu skończyła się ważność posiadanych przez niego świadectw: przeszkolenia w zakresie indywidualnych technik ratunkowych, przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz przeszkolenia w zakresie elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej. Drugi, także 55-letni rybak, nie miał ważnych dwóch świadectw: przeszkolenia w zakresie elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej (jego ważność skończyła się 13 grudnia 2009 roku) i przeszkolenia w zakresie indywidualnych technik ratunkowych (było ważne do 1 grudnia 2010 roku).\n\nDodajmy, że zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie morskim
18 kwiecień 2011 : 18:27 ko Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 SG
kpina może niech zaczną bilety sprawdzać w pociągach bohaterowie jednego dnia ,żenada
18 kwiecień 2011 : 18:48 antySG Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Czy jest coś głupszego niż *****e podatnika,
który karmi rodziny strażników granicznych?
19 kwiecień 2011 : 00:45 Wiktor Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 SG
Brawo za egzekwowanie prawa!!!
19 kwiecień 2011 : 22:12 pro-SG Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Panga , przysmak WWF.
[link usunięty]
18 kwiecień 2011 : 21:47 zielona zaraza Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 zz
Karmazyn, mintaj czy sola... przysmak rybaka?
19 kwiecień 2011 : 22:21 pomuchel Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Jasminkowe żniwa
panowie znaleźli sobie nowe zajęcie , gonią Pasze swoimi kutrami po zatoce. nie dość że ryby w tym roku było mało to na następny raczej perspektywy już nie ma bo jasminkowe wyławiają sam narybek . Czy takie działanie nie jest naruszenie równowagi biologicznej na obszarze zamknietym i zakazie nie przekraczania 25 metrów dla trałów.
19 kwiecień 2011 : 16:37 Syczyłło wski Zenek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 SPRZEDAM SZNURY HACZYKOWE!! TANIO! 661751316
SPRZEDAM SZNURY HACZYKOWE!! TANIO! 661751316
21 kwiecień 2011 : 12:42 Maciek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter