Rybołówstwo
Nowa droga, chłodnie, a nawet wyciąg z wagonikami do transportowania ryb - tak będzie wyglądała gdyńska przystań rybacka położona nieopodal torpedowni na wysokości Obłuża. Całość kosztów przebudowy pokryje Unia Europejska.

Już trzy lata temu wyremontowano przystań na Oksywiu. Od 2008 roku rybacy pracują tam w komfortowych warunkach. Zbudowano tam budynek z magazynem i chłodnią. Do dyspozycji rybaków jest również kostkarka do lodu i wagi.

Teraz na podobne udogodnienia mogą również liczyć rybacy z przystani Obłuże, która de facto położona jest w Babich Dołach zobacz na mapie Gdyni.

- Kończymy prace projektowe, dlatego jeszcze nie wiemy, ile inwestycja będzie kosztowała. W każdym razie prace budowlane chcemy zacząć jeszcze w tym roku - mówi wiceprezydent Gdyni, Marek Stępa.

Rybacy z Obłuża będą mieli do dyspozycji całkowicie odnowione budynki przeznaczone m.in. na magazyn, chłodnie oraz część socjalną. Zostaną one połączone wyciągiem wagonikowym, służącym do transportu skrzyń z rybami. Obie przystanie - na Obłużu i na Oksywiu - zostaną połączone nową drogą.

Inwestycja szybko ruszy, bo całość kosztów pokryje Unia Europejska. Modernizacja przystani na Oksywiu kosztowała 2,5 mln zł. Wtedy UE wyłożyła 2 mln zł, resztę dorzuciła gmina. Tym razem wszystkie faktury zostaną opłacone z unijnych środków, gdyż wspólnota zdecydowanie wspiera rybactwo przybrzeżne.

- Nie mogliśmy więc przegapić takiej okazji. Gdybyśmy nie zmodernizowali przystani rybackich w takich okolicznościach, popełnilibyśmy oczywisty grzech zaniechania - podkreśla Marek Stępa.


Michał Sielski
0 Sprzedam
Pompa paliwowa wtryskowa do Wola 150 , części do volvo penta tamd 120 tel 508 77 77 88
15 kwiecień 2011 : 08:29 greg Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter