Rybołówstwo

Trybunał Sprawiedliwości UE częściowo unieważnił w czwartek wydany w 2008 r. zakaz połowów

tuńczyków błękitnopłetwych, który był ciosem dla rybaków z południowych krajów UE, bo pozbawił ich dochodów z handlu tymi cenionymi rybami stanowiącymi przysmak w Japonii.

Sędziowie wytknęli nieprawidłowości w rozporządzeniu Komisji Europejskiej, które wprowadziło też zakaz obrotu tuńczykami. Uznali, że nie było żadnego powodu, by w stosunku do rybaków francuskich, włoskich, greckich, maltańskich i cypryjskich zakaz wszedł w życie 16 czerwca, a wobec rybaków hiszpańskich - dopiero 23 czerwca.

"Rozporządzenie łamie zasadę niedyskryminacji - głosi wyrok Trybunału. - Nie zostało dowiedzione, że kutry hiszpańskie były w sytuacji obiektywnie innej niż kutry innych krajów, co uzasadniałoby przesunięcie o tydzień wejścia w życie zakazu połowów, wprowadzonego w celu lepszej ochrony zasobów tuńczyka błękitnopłetwego na Wschodnim Atlantyku i Morzu Śródziemnym".

Trybunał przypomniał przy tym, dlaczego KE wydała zakaz. Nie chodziło o wyczerpanie przyznanych poszczególnym krajom kwot połowowych, ale o nadzwyczajne środki przewidziane w unijnym prawie, ogłoszone by zapobiec całkowitemu wytrzebieniu tuńczyków. Dlatego floty wszystkich krajów powinny być traktowane tak samo - podkreślili sędziowie.

Sprawa trafiła do trybunału za sprawą maltańskiej firmy handlowej, która domagała się odszkodowania na skutek zakazu wprowadzania tuńczyków na rynek. W praktyce czwartkowy wyrok otwiera drogę dla firm z innych krajów, poza Hiszpanią, by ubiegać się przed swoimi sądami krajowymi o odszkodowania za zakaz.

Sezon połowów tuńczyka błekitnopłetwego trwa zwykle od 1 stycznia do 30 czerwca. W ubiegłym roku KE także wprowadziła wcześniejszy zakaz połowów, tłumacząc go koniecznością ochrony przetrzebionych zasobów.

Tuńczykom błękitnopłetwym grozi zagłada ze względu na popularność, jaką cieszą się w Japonii. W formie sushi albo sashimi zjada się tam 80 proc. światowych połowów tych szlachetnych ryb, a cena za sztukę przekracza czasem 100 tys. euro - to nieporównanie więcej niż płaci się za inne gatunki tuńczyka popularne na całym świecie. Intratny eksport do Japonii na dużą skalę doprowadził do dramatycznego przełowienia. Od 1957 roku światowe zasoby tuńczyków błękitnopłetwych spadły o 75 proc. - alarmują obrońcy środowiska.

0 Rybacy,armatorzy..
Sprawa dotyczy wszystkich armatorów i rybaków, którzy w jakikolwiek sposób zostali poszkodowani w wyniku wprowadzania przez Ministerstwo
21 marzec 2011 : 19:42 XXP Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 do skasowanych
buduję łódż rybacką jeśli zostało wam coś ciekawego do sprzedania z osprzętu itp itd chetnie podejme współpracę
21 marzec 2011 : 20:59 łódkowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 do skasowanych
zalezy mi na teraz na maszynce sterowej może się komuś ostała?
21 marzec 2011 : 21:00 łódkowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 nowo budowany
podaj nr tel.
22 marzec 2011 : 07:01 spułpraca Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 do spułpraca!!!
pisze się ...współpraca...gamoniu
22 marzec 2011 : 13:39 Dzi....ów Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Maszynka sterowa
Witam,posiadam nową maszynkę sterową na niewielką łódkę,kontakt, tel; 504 270 737 Ustka, pozdrawiam.
23 marzec 2011 : 15:47 Stasi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Sprawa dotyczy..
wszystkich armatorow i rybakow,ktorzy w jakikolwiek sposob zostali poszkodowani w wyniku wprowadzenia przez Ministerstwo ,,trojpolowki\",w szczegolnosci w 1 roku tj.2009.Jezeli ktokolwiek bankrutuje,zbankrutował,stracił cokolwiek ze składnikow majatku,zalega lub zalegał ze spłatami kredytow przez długie oczekiwanie na rekompensaty lub przez brak realnej mozliwosci zamiany w 2009 roku (pozne wprowadzenie przepisu o zmianach),proszony jest o opisywanie swojej sytuacji,mozna pozostac anonimowym lub wpisac dane,bedziemy kontaktowac sie meilowo.Ministerstwo tj.K.Plocke i jego ludzie uwazaja,ze wszystko było wprowadzane bez zarzutu w ,,konsultacji z armatorami i rybakami\"i,,wszyscy sa zachwyceni\"Kazdy wie ze to kłamstwo.Jest jeden poseł,ktory postanowił wyjasnic wszystkie kwestie,ktore nam sie nie podobały w tym pozostawienie ludzi na długie miesiace bez pieniedzy.Jezeli udowodnimy,ze wielu doznało szkody przez działania Ministerstwa,jest mozliwe domaganie sie odszkodowan.Prosze o przekazanie tej informacji w srodowisku rybakow i armatorow.Wszystkich poszkodowanych prosze o kontakt z opisem sytuacji i szkod na maila: [mail usunięty]
22 marzec 2011 : 15:04 XXP Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Rybacy wciąż walczą o sieci do połowu ryb
Komisja Europejska będzie musiała wytłumaczyć się przed Unijnym Rzecznikiem Praw Obywatelskich z zakazu używania pławnic do połowu łososi.
23 marzec 2011 : 08:34 czytelnik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Rybacy wciąż walczą o sieci do połowu ryb
[link usunięty]
23 marzec 2011 : 08:37 RYB Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter