Rybołówstwo
Cały sektor morski może być zagrożony. Reforma oparta na zasadach regionalizacji.

Z Polski, a zwłaszcza z Trójmiasta, popłynęły w świat informacje, dotyczące najnowszej polityki morskiej Unii Europejskiej. Nakreśliła te plany Maria Damanaki, unijna komisarz do spraw morskich i rybactwa, podczas niedawnej wizyty w naszym kraju.

Już pierwszego dnia swego pobytu w Trójmieście komisarz Maria Damanaki omawiała z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem woj. pomorskiego, m.in. kwestie związane z organizacją Europejskiego Dnia Morza. To święto w przyszłym roku odbędzie się w Gdańsku. W programie jest m.in. Europejska Konferencja Morska.

Następny temat: konieczność ochrony ryb - był już mniej przyjemny, bo może wiązać się ze zmniejszeniem połowów. Pani komisarz rozmawiała o tym z rybakami w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni. Zachęcała, aby polscy producenci korzystali ze środków UE, służących m.in. do budowy chłodni.

- Dzięki temu będzie można sprzedawać ryby w okresach przestoju, uzyskując dobrą cenę - mówiła Maria Damanaki. Przyznała, że w związku z niewystarczającymi zasobami ryb "cały sektor jest zagrożony". Nowe rozwiązania mają doprowadzić do takiej sytuacji, w której rybacy będą łowić mniej, jednak na połowach będzie można więcej zarobić.

- Celem przygotowywanej przez Komisję Europejską reformy rybołówstwa będzie zapewnienie dobrobytu ludziom zatrudnionym w tym sektorze w oparciu o zrównoważone i ekologiczne wykorzystanie dostępnych zasobów - uspokajała rybaków komisarz Damanaki.

Polska jest bardzo ważnym "graczem" w kształtowaniu nowej polityki rybackiej w UE. Drugim celem planowanej reformy, oprócz ochrony zasobów, jest znacząca poprawa warunków funkcjonowania małej floty rybackiej.

Sektor ten funkcjonuje w sposób sprzyjający środowisku naturalnemu, generuje miejsca pracy oraz stanowi istotny element rozwoju rejonów nadmorskich. Trzeci cel reformy to ułatwienie zasad finansowania wspólnej polityki rybackiej.

- Polska, która w drugiej połowie 2011 roku będzie sprawować prezydencję w UE, odegra ważną rolę w procesie reformowania wspólnej polityki rybackiej - zaznaczyła komisarz Maria Damanaki. - Liczę na bardzo dobrą współpracę z polskim rządem w zakresie wprowadzania w życie tej reformy.

Kazimierz Netka

0 Polscy producenci już chłodnie wybudowali !
Nic konkretnego pani komisarz rybakom nie przekazała .Rada w temacie poławiania ryb w czasie bessy na rynku jest niedorzeczna .Z doświadczenia wiemy doskonale że wszystkie okresy zakazów ,postojów dla polskiego rybołówstwa wykorzystywane są natychmiast przez konkurencje z Łotwy ,Litwy ,Estonii ,Szwecji i innych państw basenu M.B.W temacie chłodni pani komisarz dała zielone światło na zwiększenie potencjału chłodniczego do przechowywania ryb importowanych !
28 lipiec 2010 : 10:43 ryb.praktyk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 SPRZEDAŻ 1/3 KUTRA RYBACKIEGO 17 m.
Komentarz usunięty z powodu złamania regulaminu.
28 lipiec 2010 : 11:29 Rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter