Rybołówstwo
Basen Bosmański bez oblężenia

Do nowej bazy rybackiej w Basenie Bosmańskim w Świnoujściu wpłynął jak dotąd tylko jeden wniosek o wynajęcie boksu. Rybacy mają czas do 15 stycznia br., żeby dostarczyć stosowne pismo.

- Jak dotąd zgłosił się do nas jeden rybak - poinformował nas Zdzisław Piasecki, kierownik zmodernizowanej bazy rybackiej na Basenie Bosmańskim. - Wnioski można będzie składać jeszcze do 15 stycznia. Nie będzie wcześniej zapowiadanego losowania o boksy. Stwierdziliśmy, że raczej nie ma to sensu. Wszystko wspólnie ustalimy.

O
becnie w bazie funkcjonuje już kierownik i czterech bosmanów. Rybacy ociągają się ze składaniem wniosków.

- Były święta, trochę pracy i nie było na to czasu - mówi świnoujski rybak Jan Wesołowski. - Ja najprawdopodobniej pójdę złożyć wniosek w poniedziałek. Najpierw budowali nam bazę dwa lata, a teraz chcą, żebyśmy jak najszybciej się przenieśli.

P
rzypomnijmy, że bazę rybacką zmodernizowano za ponad 24 mln złotych. Kiedyś straszyły tu obskurne budy i groziło katastrofą budowlaną. Zamiast bud pojawiły się nowoczesne obiekty. Basen został pogłębiony, a nabrzeże poszerzone. Powstała chłodnia z wytwornicą lodu, budynek socjalno-magazynowy oraz wiaty techniczno-magazynowe. Rybacy szybko jednak wypatrzyli usterki. Największą wśród nich jest brak prądu przy jednym z nabrzeży.

Rybacy nie byli zadowoleni także z cennika obowiązującego w bazie, chociaż władze Świnoujścia wskazują, że jest taniej niż w Kołobrzegu. Ważną kwestią pozostaje także stworzenie tutaj punktu skupu. Na razie świnoujscy rybacy złowione przez siebie ryby zdają w Kołobrzegu.

Bartosz TURLEJSKI
 
0 same bzdury
rybacy w kołobrzegu nie zdają żadnej ryby , wszystko zdają w świnoujściu
05 styczeń 2009 : 09:18 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 pytanie
mam 7.9 metrową łódkę pokładową czy moge sprzedawać ryby w jakiejkolwiek ilości wczasowiczom z burty w sezonie letnim???
05 styczeń 2009 : 11:07 hwdb-orgowi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 co?
panowie jestem ciekawy co zdecydowali armatorzy w poszczegolnych poratach zwolnienia moze beda placic albo w morze na rybki
05 styczeń 2009 : 14:27 kolega Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
Najpierw Unia zachęcała do sprzedaży jednostek płacąc rekompesaty a teraz za jej pieniądze buduje się porty rybackie ???
05 styczeń 2009 : 15:00 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Koledzy pytanko
Jaka cena pomuchla jest na giełdzie w Ustce. Bo podawali w panoramie że pierwsze kutry już wróciły z połowów
05 styczeń 2009 : 18:29 parposz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
po co czterech bosmanów lepiej 6 lub 8 i2 3kierowników /bez rybakó
05 styczeń 2009 : 18:37 rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 BLOKADY.
Rybacy i związkowcy z "Sierpnia'80" znów wyjdą w piątek na drogi. Jak wyjaśniają, będą kontynuować protest, bo nie otrzymali od rządu odpowiedzi na ogłoszone przed trzema dniami postulaty.

Piątkowe protesty odbędą się na dwóch drogach krajowych: nr 6 Szczecin - Gdańska i nr 21 Słupsk - Miastko. Krajowa "6" być blokowana w Bolesławicach (Pomorskie) i Sianowie (Zachodniopomorskie), droga nr 21 w Łosinie (Pomorskie).

Blokady mają zacząć się w samo południe i trwać cztery godziny. Rybacy i związkowcy, podobnie jak w czasie protestu, który odbył się we wtorek 4 listopada, zamierzają chodzić po przejściach dla pieszych.

W przesłanym w czwartek PAP komunikacie Bogusław Ziętek, lider WZZ "Sierpień'80" napisał, że blokady będą również wyrazem sprzeciwu wobec "rządowego projektu odbierającego setkom tysięcy pracowników prawa do wcześniejszej emerytury, likwidacji stoczni, zamiarom komercjalizacji i prywatyzacji ochrony zdrowia, obowiązkowi odrabiania chorobowego przez osoby uprawnione do przejścia na emerytury, sytuacji materialnej pracowników.

Protestujący będą również domagać się od rządu wzrostu wynagrodzeń i podniesienia płacy minimalnej.

Rybacy w czasie protestu będą żądać spełnienia siedmiu postulatów:

- zapewnienia rozwiązań finansowych gwarantujących przetrwanie polskiego rybołówstwa bałtyckiego w okresie najtrudniejszych dla sektora najbliższych trzech lat;

- natychmiastowego przygotowania do konsultacji społecznej systemowego rozwiązania kwestii wydłużających się okresów postojowych i wypłaty rekompensat za nie;

- gwarancji prawnych zabezpieczających wypłaty rekompensat dla rybaków najemnych i współarmatorów jednostek, którzy pływają jako załogi;

- wypłaty dwukrotnie zwiększonych rekompensat za postoje w 2008 roku w terminie do 30 listopada 2008 roku z uwzględnieniem konieczności przeznaczenia zwiększonej ich części dla pracowników w celu utrzymania miejsc pracy;

- renegocjowania przez Rząd RP w Komisji Europejskiej przyjętego bez akceptacji strony społecznej Programu Operacyjnego dla rybołówstwa na lata 2007-2013;

- należytej obrony przez rząd interesów polskiego rybaka na forum KE, zwłaszcza w sprawie przywrócenia połowów łososia za pomocą pławnic łososiowych. Ta możliwość została odebrana w związku z rozporządzeniem UE zakazującym stosowania powyższego sprzętu rybackiego;

- uwzględnienie w dofinansowaniu zakładów ściśle związanych z funkcjonowaniem rybołówstwa, takich jak sieciarnie i zakłady naprawcze.

Jak powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Rybaków Grzegorz Szomborg, w czwartek o godz. 14.30 minął termin, w którym środowisko oczekiwało ustosunkowania się Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do tych żądań.

W poprzednim proteście, który odbył się w trzech miejscach na krajowej "6" - w Biesiekierzy (Zachodniopomorskie), przy wjeździe do Słupska i Kębłowie (Pomorskie) - uczestniczyło nieco ponad 750 osób.

Protest miał spokojny przebieg. Utrudnienia w ruchu były niewielkie, policja zorganizowała objazdy, manifestanci co jakiś czas przepuszczali zatrzymywane pojazdy.

PAP, ab
źródło: Gazeta pl.
05 styczeń 2009 : 19:19 PAP Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 OGŁOSZENIE
Dnia 01.o1.2009r. polskie jednostki rybackie rozpoczęły program badawczy "Zweryfikowanie dotychczasowych opinii ekologów , naukowców i decydentów o zasobach dorszy w Morzu Bałtyckim". W badaniach bierze udział 147 łodzi i kutrów rybackich o dł. powyżej 8 metrów oraz 149 łodzi poniżej 8 metrów.
06 styczeń 2009 : 10:20 dorsz nr 6 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ŚCIEMA
JEST PO STAREMU.Łowią wylosowani ale kontroli zero.Dorsza 5 ton na papier 800 kg.Nic nowego.
06 styczeń 2009 : 14:22 ŚWIADEK Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Armatory
Złodzieje znowu okradacie kolegów , gdzie kontrole i tak na cały rok wam nie wystarczy , a za rok nic nie złowicie.
06 styczeń 2009 : 20:28 Rybaczek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter