Prawo, polityka

Polska zawarła z Katarem porozumienia o współdziałaniu m.in. w branży stoczniowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Strony rozmawiały o współpracy gospodarczej podczas piątkowego Polsko-Katarskiego Forum Nowych Technologii zorganizowanego w Warszawie.

Piąte Polsko-Katarskie Forum Nowych Technologii zostało zorganizowane w Warszawie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Ambasadę RP w Dausze.

"Dla zacieśniania relacji polsko-katarskich w ramach wydarzenia zawarte zostały także porozumienia o współdziałaniu m.in. w branży stoczniowej. Wśród obszarów współpracy z największym potencjałem wymieniane były również branże przyszłości, w tym rozwój sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwo" - poinformowało MRiT.

Jak przekazał resort, wydarzenie zgromadziło łącznie ponad 200 osób, w tym przedstawicieli niemal 100 polskich firm oraz przeszło 60 reprezentantów katarskich spółek oraz instytucji państwowych. Uczestnicy rozmawiali o najbardziej perspektywicznych obszarach współpracy między obydwoma krajami.

"Katar odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu Polsce stabilnych dostaw skroplonego gazu ziemnego, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Dzięki swojej dynamicznej transformacji w oparciu o strategię +Qatar Vision 2030+, która od 16 lat zmienia oblicze Kataru, mamy możliwość jeszcze pełniejszego rozwoju naszych dwustronnych relacji. Widzimy szereg kluczowych obszarów, w których polskie podmioty mogłyby odegrać istotną rolę, jak np. transport, budownictwo czy też cyberbezpieczeństwo" - powiedział podczas otwarcia forum minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk cytowany w komunikacie.

Jak wskazało MRiT, podczas forum odbyły się panele dyskusyjne, w trakcie których przedstawiciele świata biznesu oraz instytucji państwowych rozmawiali o możliwościach inwestycyjnych w Polsce i Katarze.

"Chociaż Polskę i Katar dzielą setki kilometrów, łączą nas dobre relacje. Ich kluczowym obszarem jest nasza strategiczna współpraca w dziedzinie energii. Rosną jednak także wzajemne inwestycje. Katarscy inwestorzy są chociażby obecni na polskim rynku nieruchomości. Polska, jako jeden z liderów europejskiej transformacji cyfrowej, dostrzega również szczególny potencjał do współpracy z Katarem na polu digitalizacji sektora publicznego, usług finansowych oraz cyberbezpieczeństwa" - zaznaczył w przemówieniu otwierającym prezes PAIH Andrzej Dycha. 

Fot.: MRiT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter