Prawo, polityka

Apel “Uwolnijmy potęgę polskiego wiatru” do premiera Donalda Tuska w sprawie jak najszybszego odblokowania polskiej energetyki wiatrowej podpisało ponad 30 organizacji skupiających przedsiębiorców, samorządy, a także organizacje pozarządowe.

"Wzywamy rząd Donalda Tuska do natychmiastowego odblokowania energetyki wiatrowej - organizacje społeczne, samorządy oraz biznes apelują do premiera o pilne procedowanie ustawy odblokowującej energetykę wiatrową na lądzie. Jest ona potrzebna polskiej gospodarce jak jeszcze nigdy dotąd, dzięki niej rząd może zapobiec kolejnym podwyżkom cen prądu. Jednak mimo upływu 200 dni nowego rządu jej rozwój utknął w miejscu. Ponad 30 organizacji podpisanych pod apelem „Uwolnijmy potęgę polskiego wiatru” domaga się pilnego wprowadzenia szeroko popieranej i konsultowanej zasady 500 metrów od budynków, która jest bezpieczna dla ludzkiego zdrowia i środowiska. Z najnowszych szacunków PSEW wynika, że sama zmiana odległości minimalnej w ustawie z 700 na 500 metrów uwolni potencjał wiatru na poziomie ok. 41 GW do 2040 roku."

"Apel podpisany przez wszystkich interesariuszy - od samorządów, największych organizacji ekologicznych po organizacje gospodarcze i przemysłowe, jasno wskazuje jak paląca jest potrzeba odblokowania energii z wiatru. Z najnowszych szacunków PSEW wynika, że sama zmiana odległości minimalnej w ustawie z 700 na 500 metrów uwolni potencjał wiatru na poziomie ok. 41 GW do 2040 roku" - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

"Wzywamy rząd Donalda Tuska do natychmiastowego odblokowania energetyki wiatrowej. Jako organizacje społeczne, samorządy oraz biznes od lat apelujemy o pilne odblokowanie rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie. Domagamy się pilnego wprowadzenia szeroko popieranej i konsultowanej zasady 500 metrów od budynków, która jest bezpieczna dla ludzkiego zdrowia i komfortu okolicznych mieszkańców przy jednoczesnym zapewnieniu tak ważnego dziś rozwoju energetyki wiatrowej" - dodaje Mikołaj Gumulski z Fundacji Greenpeace Polska.

 rel (PSEW)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter