Prawo, polityka

Orlen Synthos Green Energy (OSGE), kanadyjskie firmy Aecon i AtkinsRéalis oraz koncern GE Hitachi będą ściśle współpracować w celu przyspieszenia programu budowy małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce w oparciu technologię BWRX-300. Pierwszy blok może być gotowy już na początku najbliższej dekady.

Budowa małych reaktorów jądrowych SMR, realizowana przez Orlen Synthos Green Energy (OSGE), we współpracy z amerykańsko-japońskim gigantem technologicznym GE Hitachi (GEH), nabiera rozpędu: w maju 2023r. spółka otrzymała pozytywną opinię ogólną od prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) w sprawie technicznych aspektów technologii BWRX-300, w grudniu natomiast Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje o pozwoleniu na budowę elektrowni opartych na technologii GE Hitachi BWRX-300 w sześciu lokalizacjach.

Aby „mały atom” w Polsce stał się faktem już w kolejnej dekadzie, warto czerpać z osiągnięć i doświadczeń innych firm, zaangażowanych z najbardziej zaawansowany projekt tego typu na świecie. Chodzi rzecz jasna o Darlington pod Toronto, gdzie koncern energetyczny Ontario Power Generation (OPG) buduje pierwszy na świecie reaktor BWRX-300. W procesie tym aktywnie uczestniczą wszyscy sygnatariusze podpisanej w Warszawie umowy z OSGE: Aecon (odpowiada za budowę reaktora), AtkinsRealis (inżynier projektu) oraz GEH (dostawca technologii).

Podpisana w Warszawie, umowa pomiędzy OSGE, Aceon, AtkinsRéalis i GE Hitachi, to krok milowy w kierunku udostępnienia polskim firmom, fabrykom i gospodarstwom domowym czystej energii pozyskiwanej z tzw. małego atomu. Finalizacja projektu OSGE ma także kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego regionu, a także wspólnego osiągania globalnych celów klimatycznych i rozwoju relacji polsko-kanadyjskich o czym wspomniała, uczestnicząca w ceremonii, Mary Ng, minister ds. małego biznesu, promocji eksportu i handlu międzynarodowego Kanady.

- Zawarte dziś umowy branżowe między kanadyjskimi i polskimi przedsiębiorstwami są konkretnymi przykładami tego, co nasze dwa kraje mogą osiągnąć, gdy pracujemy razem. Warto przypomnieć, że tylko w 2023 r. handel towarami między Kanadą a Polską wyniósł ponad 3,8 mld dolarów, co stanowi wzrost o ponad 72 proc. w porównaniu z 2016 r. - zaznaczyła przedstawicielka kanadyjskiego rządu.

Minister Mary Ng przypomniała o spotkaniu kanadyjskiego premiera Justina Trudeau z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie w lutym bieżącego roku, podczas którego zgodnie podkreślali oni znaczenie stałego zwiększania współpracy energetycznej pomiędzy naszymi krajami, również w kontekście energii atomowej, obejmującej także podpisanie Porozumienia o Współpracy Jądrowej (ang. Nuclear Cooperation Agreement). Podobnie już w kwietniu br., podczas oficjalnej wizyty w Kolumbii Brytyjskiej, prezydent Andrzej Duda i Justin Trudeau przypominali o istotnym wkładzie Kanady w umacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski m.in. poprzez współpracę i pogłębianie więzi w obszarze energetyki jądrowej i wodorowej.

- Rozpoczynamy dziś kolejny, istotny etap współpracy polsko-kanadyjskiej. Naszym wspólnym celem jest zbudowanie efektywnego modelu współpracy i przygotowanie OSGE do realizacji kontraktów inżynieryjno-budowlanych. Aby zrobić to najskuteczniej, potrzebujemy wiedzy i wsparcia partnerów, którzy mają takie doświadczenie - powiedział Rafał Kasprów, prezes zarządu OSGE.

W dokumencie podkreślono, że pozyskanie wiedzy bezpośrednio od firm realizujących referencyjny projekt w Kanadzie ma krytyczne znaczenie dla OSGE i jego projektu w Polsce - pozwala zdobyć doświadczenie z fazy konstrukcyjnej, wypracować model dla polskiego projektu.

Aecon to firma budowlana z 150-letnią historią i doświadczeniem, specjalizująca się w dużych projektach infrastrukturalnych. Zatrudnia ponad 12 tys. osób, a na swoim koncie posiada tak znaczące realizacje jak międzynarodowe lotnisko Montreal-Trudeau, system kolei miejskich w Vancouver (SkyTrain) czy wielopasmowe autostrady.

- Jesteśmy zachwyceni doskonałą i kompleksową współpracą z OSGE, której dziś otwieramy nowy rozdział. Transfer wiedzy i doświadczenia naszych inżynierów, pracujących przy budowie pierwszego reaktora BWRX-300 w Darlington, z pewnością pomoże w efektywnym wdrożeniu tej technologii w Polsce - podkreślił Greg Thede, wiceprezes ds. strategii nuklearnej, rozwoju biznesu i usług w Aecon.

Z kolei AtkinsRéalis (wcześniej znana pod nazwą SNC Lavalin) to działająca globalnie kanadyjska firma świadcząca usługi konsultingowo-inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowlane dla różnych gałęzi przemysłu. Firma posiada szczególne doświadczenia w obszarze energetyki jądrowej: jest posiadaczem praw do technologii CANDU - kanadyjskich reaktorów ciężkowodnych, które działają m.in. w Kanadzie od 60 lat.

Podczas ceremonii podpisano również osobną, umowę pomiędzy OSGE, Aecon i AtkinsRéalis, bardzo szczegółowo określającą ramy współpracy w zakresie doradztwa, transferu wiedzy, wykorzystania doświadczeń w obszarach za które dane firmy odpowiadają w procesie budowy elektrowni jądrowej z reaktorem BWRX-300 w kanadyjskim Darlington. Doświadczenia AECON będą również wykorzystane przy dokumentacji dotyczącej wpływu budowy na środowisko oraz projektów prac budowlanych.

Efekty prac realizowanych na bazie umów będą wykorzystane przez OSGE na potrzeby przygotowania takich opracowań jak: wniosek o zezwolenie na budowę, wstępny raport bezpieczeństwa, raport o odziaływaniu na środowisko czy plan zagospodarowania terenu. Trzeba podkreślić, że nie są to jeszcze umowy obejmujące wykonawstwo polskiego BWRX-300.

Pojedynczy mały reaktor BWRX-300 pozwoli w ciągu sześciu dekad uniknąć 176 mln ton emisji CO2 oraz spalenia 65 mln ton węgla. Inwestycja w SMR-y będzie miała również pozytywny wpływ na polską gospodarkę. Według wyliczeń z raportu LPMG, przygotowanego dla spółki, faza inwestycyjna wraz z 60-letnim okresem działalności operacyjnej reaktora może wygenerować ponad 24 mld zł wartości dodanej brutto i 2,7 tys. nowych miejsc pracy.

Jak najszybsza budowa małych reaktorów jądrowych to również rekomendacja Komisji Europejskiej, która na początku bieżącego roku ogłosiła utworzenie specjalnego sojuszu przemysłowego, dedykowanemu powstawaniu SMR-ów na obszarze całej UE.

PAP/MediaRoom

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter