Prawo, polityka

Wojskowa pomoc dla Ukrainy, w tym obrona powietrzna, to główny temat rozpoczętego w poniedziałek w Sztokholmie dwudniowego szczytu premierów Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii z udziałem kanclerza Niemiec.

Szef szwedzkiego rządu Ulf Kristersson poinformował na konferencji prasowej o porannej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Mogę potwierdzić, że jesteśmy w trakcie uzgadniania naszego udziału w niemieckiej inicjatywie" - podkreślił, nie ujawniając szczegółów.

W połowie kwietnia rząd Niemiec ogłosił inicjatywę Immediate Action on Air Defense, mającą na celu jak najszybsze wzmocnienie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Wówczas Berlin zapowiedział przekazanie kolejnego trzeciego systemu Patriot. Tego rodzaju sprzęt obronny ma również Szwecja. "Namawiam do tego rodzaju darowizn kolejne państwa" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Szefowie pięciu państw północnej Europy oraz Niemiec zwiedzili siedzibę szwedzkiej firmy telekomunikacyjnej Ericsson w Kista pod Sztokholmem. Tematem rozmów polityków była również kwestia zagrożeń hybrydowych i obrony cywilnej, a także konkurencyjności wobec Chin w nowoczesnych technologiach. Dyskutowano na temat możliwości zastąpienia chińskich komponentów nordyckimi w związku z koniecznością podniesienia standardów bezpieczeństwa.

Szwecja przewodniczy obecnie Radzie Nordyckiej, forum współpracy rządów i parlamentów krajów nordyckich. W Sztokholmie szefowie tych państw podpisali deklarację o współpracy w dziedzinie konkurencyjności i bezpieczeństwa.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter