Prawo, polityka

Polska Grupa Zbrojeniowa zapłaciła 157 mln zł za ubezpieczenie trzech fregat budowanych w ramach programu Miecznik, choć budowa pierwszego zaczęła się niedawno - poinformowali wiceministrowie obrony i aktywów państwowych Cezary Tomczyk oraz Marcin Kulasek.

Na czwartkowej konferencji w ministerstwie aktywów państwowych poinformowano, że nowe władze Polskiej Grupy Zbrojeniowej wykryły nieprawidłowości przy zakupie ubezpieczenia fregat Miecznik. Polska Grupa Zbrojeniowa już zapłaciła za ubezpieczenie trzech statków, choć budowa pierwszego zaczęła się niedawno, a kolejnego zacznie najwcześniej za rok.

- Zarząd Spółki złożył zawiadomienie do prokuratury i powiadomił służbę kontrwywiadu wojskowego - powiedział wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek. Zapewnił, że obecny zarząd spółki ma pełne poparcie resortu aktywów państwowych i wdrożył kontrolne działania wewnętrzne, które mają zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk zapewnił, że jego resort sprawę traktuje bardzo poważnie.

- Z kasy państwa wydano 157 mln zł na ubezpieczenie statków, których nie ma - mówił Tomczyk. Podkreślił, że pieniądze zostały zapłacone z góry, ostatnia część tej kwoty została przelana na krótko przed odwołaniem poprzedniego zarządu PGZ.

Program Miecznik, to jeden z największych elementów modernizacji marynarki wojennej. Wart jest 15 miliardów złotych i obejmuje zakup trzech fregat wyposażonych w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Te okręty mają być wykorzystywane do obrony wybrzeża i prowadzenia działań bojowych na Bałtyku i Morzu Północnym.

Wyporność każdej z fregat to 7 tysięcy ton, długość 138 metrów, a szerokość 20. Trwa budowa pierwszego okrętu. Wszystkie mają trafić do służby do 2031 roku.

0 ?
Wszystko co się dzieje wokół tego kontrau to dla mnie jest jedną wielką farsą i kabaretem.....weźcie wy się wszyscy dobrze zastanówcie co wy ludzie robicie .......rzygać mi się chce widząc to ......ciśnie mi się parę nie przyzwoitych sformułowań które chciałbym wyrazić w stosunku do osób kręcących tym wszystkim tutaj ale niestety nie mogę.....bo urażę duszyczki......
10 maj 2024 : 22:24 Jacek Wojciechowski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0598 4.1418
EUR 4.3318 4.4194
CHF 4.5524 4.6444
GBP 5.142 5.2458

Newsletter