Prawo, polityka

Rozwój portu morskiego jest dziś większym priorytetem, bo zyskał na strategicznym znaczeniu w obliczu wojny i zmian w handlu zagranicznym - ocenił kandydat na prezydenta Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050). Jego zdaniem miasto musi jeszcze bardziej zwrócić się ku morzu, bo to jest unikalny atut.

PAP: Jakie jest pana zdaniem największe wyzwanie, przed którym stoi Gdańsk?

Andrzej Pecka: Największym wyzwaniem jest dziś nadanie nowego kierunku miastu, bo powoli popada ono w stagnację. Ekipa Pawła Adamowicza po tragicznej śmierci swojego lidera, który miał wizję rozwoju Gdańska zaczęła koncentrować się na bieżącym łataniu dziur w drogach i stopniowym betonowaniu rządzącego układu. Dziś potrzeba odświeżenia i nowego rozdania. Największym wyzwaniem jest dziś zrozumienie, że miasto czeka na nowe zasady funkcjonowania.

PAP: Jakie jest pana hasło wyborcze?

AP: „Mam receptę dla Gdańska”. Jestem lekarzem z dużym doświadczeniem. Widzę, że miasto nie jest w najlepszej kondycji, a jego stan raczej nie będzie się poprawiał. Postawiliśmy razem z moim zespołem diagnozę – teraz przyszedł czas na kurację.

PAP: Jaka będzie pana pierwsza decyzja po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Gdańska?

AP: Audyt i powołanie zastępców. Urząd jest nieprzejrzysty i mało kto, być może nikt, nie wie w pełni, dlaczego miasto działa tak, jak działa i gdzie są źródła coraz bardziej widocznych zacięć w pracy mechanizmu. Dlatego właśnie startuję nie jako solista, ale osoba otoczona świetnymi, doświadczonymi specjalistami, którzy zostaną moimi zastępcami i ekspertami. Oni muszą pomóc nam wszystkim zrozumieć, jak naprawić miasto. To jest też niezwykle potrzebne bardzo dobrym i zaangażowanym pracownikom ratusza.

PAP: Czy miasto w kolejnych latach powinno postawić na rozwój portu morskiego czy lotniska?

AP: Rozwój portu morskiego jest dziś większym priorytetem, bo zyskał na strategicznym znaczeniu w obliczu wojny i zmian w handlu zagranicznym. Gdańsk zawsze był oknem na świat Polski i mimo upływu setek lat, jest to wciąż aktualne. Miasto musi jeszcze bardziej zwrócić się ku morzu, bo to jest nasz unikalny atut. Port lotniczy w Gdańsku dynamicznie się rozwija i przyjdzie czas, że trzeba będzie rozważyć jego powiększenie, ale na razie posiada jeszcze wolną przepustowość. I port morski i lotniczy są niezwykle istotne, ale na dziś rozwój tego pierwszego jest ważniejszy.

Andrzej Pecka jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku (dzisiejszy GUMed). Specjalistą kardiologii oraz chorób wewnętrznych. Startuje z "KWW Wspólna Gdańska Droga 2050".

Ankiety PAP przeprowadzone zostały wśród kandydatów na prezydentów wybranych miast. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Gdańska zmierzy się siedmioro kandydatów: Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska), Aleksandra Dulkiewicz (KKW KO), Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050), Tomasz Rakowski (KW PiS), Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk), Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) oraz Michał Urbaniak (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna). Wszyscy odpowiedzieli na pytania PAP.

autor: Piotr Mirowicz
Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter