Prawo, polityka

Drugi konwój z dostarczaną drogą morską pomocą humanitarną dla Strefy Gazy wyruszył w sobotę z portu w Larnace na Cyprze - poinformowała agencja Reutera. Na trzech statkach jest niemal 400 ton żywności. Pierwsze 200 ton transportowanej morzem pomocy dla Gazy dotarło tam w połowie marca.

Dwa statki i holowana przez jeden z nich barka dostarczą m.in. ryż, makaron, mąkę, warzywa i jedzenie w puszkach. Te produkty wystarczą na przygotowanie ponad miliona posiłków - przekazała amerykańska organizacja pozarządowa World Central Kitchen, która we współpracy z hiszpańską Open Arms przygotowała zarówno pierwszy, jak i drugi konwój.

Pomoc jest finansowana głównie przez władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przed wyruszeniem w stronę Strefy Gazy transport został sprawdzony przez izraelskich inspektorów.

Cypr jest oddalony od Strefy Gazy o zaledwie 370 km. Władze tego kraju od kilku miesięcy apelowały o ustanowienie bezpośredniego morskiego korytarza humanitarnego z myślą o wsparciu palestyńskich cywilów - przypomniał Reuters.

W rezultacie wojny pomiędzy Izraelem a palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas Strefa Gazy pogrążona jest w kryzysie humanitarnym na wielką skalę. W opublikowanym w zeszłym tygodniu raporcie ONZ ostrzeżono, że sytuacja w Strefie Gazy staje się katastrofalna. Wszyscy mieszkańcy Strefy "stoją w obliczu wysokiego poziomu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego". Według ONZ na zniszczonej przez wojnę północy Strefy, gdzie panuje najtrudniejsza sytuacja, przed majem może zapanować głód.

Niezależnie od konwojów morskich wysyłanych z Cypru władze USA zapowiedziały budowę tymczasowego pływającego pomostu w Strefie Gazy, który miałby pomóc w rozładowywaniu pomocy humanitarnej transportowanej drogą morską. Z USA wyruszył już okręt ze sprzętem do zbudowania rampy. Prezydent Cypru Nikos Christodulidis poinformował w piątek, że konstrukcja może być ukończona w połowie kwietnia.

Strefa Gazy jest obecnie pozbawiona infrastruktury portowej, która pozwalałaby na przyjęcie pomocy na większą skalę. Jednostki, które wypłynęły w sobotę, transportują też wózki widłowe i dźwig, które mają pomóc w rozładowywaniu kolejnych konwojów.

Fot. World Central Kitchen

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9281 4.0075
EUR 4.2235 4.3089
CHF 4.3078 4.3948
GBP 4.9363 5.0361

Newsletter