Prawo, polityka

Do konsultacji publicznych trafiło rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydłużające okres połowu szprota. Połowy tej ryby na Bałtyku po wdrożeniu nowych przepisów będą mogły się odbywać w wyznaczonych rejonach od 1 maja do dnia 31 sierpnia.

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmienia rozporządzenie ws. wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich oraz szczegółowych warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego. Wydłuża okres połowu szprota na Bałtyku, który do tej pory mógł odbywać się od dnia 11 września do dnia 9 czerwca. Połowy szprota po wdrożeniu nowych przepisów będą mogły się odbywać w wyznaczonych rejonach od dnia 1 maja do dnia 31 sierpnia.

W uzasadnieniu rozporządzenia stwierdzono, iż wprowadzenie przepisu ma na celu zmniejszenie wpływu zakazu połowów przy użyciu dowolnego narzędzia połowowego we wskazanych w przepisach podrejonach.

Jak dodano, zmiana okresu, w którym możliwe będzie prowadzenie ukierunkowanych połowów, nie będzie miała negatywnego wpływu na stada ryb tego gatunku. 

Rys.: rybawygrywa.pl

 

+17 Ochrona
Super, pogratulować światłej i dalekowzrocznej polityki. Po co jest okres ochronny? Żeby chronić ryby w czasie tarła. Kto i po co wprowadza przepisy pozwalające łowić ryby w czasie tarła? Proszę sobie samemu odpowiedzieć. Chyba nie na tym polega ochrona zasobów ryb. Przypadek dorsza w Bałtyku jeszcze nikogo niczego nie nauczył? Teraz czas na dorżnięcie przez rybaków kolejnego gatunku ryby?
12 sierpień 2021 : 10:34 Gryf | Zgłoś
+12 Nie przeszkadzajmy paszowcom jakimiś ochronami.
Szprot to jest ostatnia ekonomiczna ryba na Bałtyku, im szybciej zostanie wyrżnięta tym szybciej rybacy dostaną odszkodowania. Nie da się tego odwrócić ani zatrzymać, tak w Kołchozie musi być.
12 sierpień 2021 : 13:19 Zatokowy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter