Prawo, polityka

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy, USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Niemcy mają zainwestować na początek co najmniej 175 mln dolarów w projekty związane z "zieloną transformacją" ukraińskiej energetyki. Łącznie z USA Niemcy mają promować i wspierać inwestycje warte co najmniej 1 miliard dolarów w ramach Zielonego Funduszu dla Ukrainy.

Berlin zobowiąże się też do użycia wszelkich możliwych działań i środków na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu na okres do 10 lat. Obecna umowa wygasa w 2024 roku i przynosi Ukrainie ok. 3 mld dolarów rocznie.

Niemcy obiecały też, że podejmą działania na szczeblu rządowym przeciwko Rosji, m.in. poprzez UE, w tym sankcje, jeśli Rosja będzie używać tranzytu gazu jako środka przymusu wobec Ukrainy.

osk/ ap/

+1 Boże-widzisz i nie grzmisz
Tego nie da się już słuchać/czytać. Ukraina dostawała 3mld/rok, teraz może dostanie 1mld wszystkiego razem i ma siedzieć cicho. Amerykanie sugerują/zmuszają ich jeszcze, żeby przypadkiem nie prostestowali, bo to jest dla nich "dobre rozwiązanie". Poza tym, jak zmusić Putina, aby tłoczył gaz przez kolejne 10 lat rurą, której nie potrzebuje, bo ma nową. Nie mogli go zmusić, zeby zrezygnował/zatrzymał NS2, to jesne, że pokaże im środkowy palec jak NS2 ruszy. Niestety, sprawa przegrana, zaówno dla PL jak i UKR. Nie wiem tylko dlaczego kupujuemy czołgi za 23mld, od USA, skoro tak z nami pogrywają. Afryka, to mało powiedziane
22 lipiec 2021 : 08:35 kczaplik | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter