Prawo, polityka

Dzisiejsza opozycja będzie musiała wypracować jakiś pomysł, czy jest do przywrócenia do życia Stocznia Szczecińska - powiedział w poniedziałek w Szczecinie b. premier Donald Tusk. Zaznaczył, że być może jest to niemożliwe - jeśli do tej pory się nie udało, to z pewnością są ku temu powody.

Mam sobie do zarzucenia jedną rzecz (w kwestii stoczni – PAP) – że nie udało mi się skłonić tych kluczowych inwestorów – to, jak wiadomo, byli eksporterzy gazu pod nasz terminal. Tak, rzeczywiście, negocjowałem z nimi, staraliśmy się uzyskać gwarancje na poważne inwestycje w przemysł stoczniowy w Szczecinie lub w Trójmieście. Tak, nie udało mi się dopiąć tego do końca. To mam sobie do zarzucenia – powiedział p.o. szefa Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapytany w poniedziałek podczas briefingu prasowego w Szczecinie czy ma sobie coś do zarzucenia w kwestii stoczni.

Dodał, że "elementarną przyzwoitością" byłoby, gdyby pytanie o pomysł na szczecińską stocznię zadać obecnie rządzącym, którzy "pierwszego dnia powiedzieli +wszystko jest załatwione, Tusk wszystko zawalił, jesteśmy my, nie ma żadnych problemów+".

Wskazał, że podczas rozmów z przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, iż "stanie na głowie", aby "znaleźć autentyczną odpowiedź".

Zaznaczył, że na początku sprawowania funkcji premiera słyszał pytanie "czy uratuje stocznię", a więc problemy zaczęły się wcześniej. "Naprawdę starałem się, nie dałem rady" - powiedział. Podkreślił, że niektórzy działacze PiS "starali się, w sensie - bardzo tego chcieli".

Za dwa lata - mam nadzieję - dzisiejsza opozycja przejmie odpowiedzialność i będzie musiała do tego czasu też wypracować jakiś pomysł, czy jest do odbudowy, czy jest do przywrócenia do życia Stocznia Szczecińska, jaka była kiedyś i jaka jest w waszych marzeniach. Pewnie nie, skoro przez tyle lat się nie udało, są jakieś obiektywne powody – powiedział Tusk.

Dodał, że gospodarka morska, przemysł stoczniowy może być odbudowany w Szczecinie, podobnie jak udało się to w Trójmieście.

Poproszony o skomentowanie budowy tunelu w Świnoujściu, która jemu "nie udała się", odpowiedział, "nie mam żadnych kompleksów, jak spojrzę na swoje siedem lat premierostwa i sześć lat rządów PiS-u, jeśli chodzi o ilość inwestycji w Polsce i także na zachodnim Pomorzu".

Wskazał, że nie miał środków europejskich na budowę tunelu, który był wówczas nowym projektem. "Dzisiaj, jeśli dobrze pamiętam, tunel w Świnoujściu jest robiony chyba w 100 procentach chyba ze środków europejskich, które udało się wreszcie na to przedsięwzięcie zdobyć. Gdybym miał wtedy środki na ten projekt, hulaj dusza, nie byłoby żadnego problemu".

Podkreślił, że w czasie rządów PO "wybudowaliśmy najgęstszą - po niemieckiej i angielskiej - w Europie sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce".

Elżbieta Bielecka

Fot.: Stocznia Szczecińska "Wulkan"

+2 wypowiedzi D.Tuska
mam dość czytania i schłuchania zakłamanych i bzdyrnych wypwiedzi D.Tuska
06 lipiec 2021 : 11:11 Zdzislaw Winnicki | Zgłoś
+2 Stocznia
To nie słuchaj Tuska jeśli masz dość. Totwój problem ,to twój wybór, jednak szkoda, że zabierasz głos nie na temat a jest nim przemysł stoczniowy w Szczecinie. Jeśli ktoś widzi jeszcze szansę na to, by budowano tam duże statki i chce się tym problemem zająć to tylko przyklasnąć. Min. Gróbarczyk nie dał rady, skończył na zbudowaniu elementu stępki nie będącego elementem stępki promu i raczej problemu nie rozwiąże.
07 lipiec 2021 : 06:13 Andy | Zgłoś
+4 Stocznia
Tak na marginesie. W promowanym aktualnie programie PiS "Polski Ład" przemysłowi stoczniowemu poświęcono aż 3 (trzy) słowa. na stronie 56 możemy przeczytać utworzenie....... cyt: " przestrzeni dla stoczni". Tylko tyle, jakby w Szczecinie tej przestrzeni brakowało lub jej w ogóle nie było. Zaoranie jedynej dochodowej polskiej stoczni remontowej MSR w Świnoujściu jest symbolem ignorancji obecnej władzy w tym temacie.
07 lipiec 2021 : 07:50 Andy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter