Prawo, polityka

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o wydanie nakazu aresztowania dla 10 emerytowanych admirałów tureckiej marynarki, którzy podpisali się pod listem wyrażającym sprzeciw wobec projektu 45-kilometrowego Kanału Stambulskiego lansowanego przez prezydenta.

W komunikacie wydanym w poniedziałek przez Prokuraturę Generalną w Ankarze podano, że zatrzymano dziesięciu emerytowanych admirałów. Czterech innych oficerów Marynarki Wojennej nie trafiło do aresztu ze względu na zaawansowany wiek, ale otrzymali oni wezwanie od zgłoszenia się w ciągu najbliższych trzech dni na policję celem złożenia wyjaśnień.

Cała czternastka podpisała się wraz z 90 innymi oficerami pod listem otwartym do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, w którym usiłowała go przekonać do porzucenia idei przekopu, w wyniku którego miałby powstać alternatywny wobec Bosforu kanał we wschodniej Tracji.

Projekt Kanału Stambulskiego opracowany w latach 2009-2012 r. to projekt sztucznej drogi wodnej łączącej Morze Czarne z Morzem Marmara. Kanał przeciąłby europejską część Turcji, przekształcając historyczną, europejską część Stambułu w wyspę położoną między Europą a Azją.

Krytycy projektu wskazywali na niską rentowność inwestycji i wysokie ryzyko nieodwracalnych zmian ekologicznych. 104 wojskowych sygnatariuszy listu - sprzeciwu wobec budowy kanału obawia się z kolei militaryzacji żeglugi w regionie, czego zakazuje podpisana w 1936 r. konwencja z Montreux. Konwencja ta reguluje zasady żeglugi przez Bosfor i Dardanele, dając Turcji kontrolę nad cieśninami w jej granicach. Dokument gwarantuje ich dostępność dla statków innych państw, jednocześnie wprowadzając limity dla okrętów marynarki wojennej.

Przedstawiciele tureckich władz niejednokrotnie podkreślali w swych wystąpieniach, że nowo wybudowany kanał nie będzie podlegał ograniczeniom konwencji z Montreux.

"Konwencja montrezyjska pozwoliła Turcji zachować neutralność w czasach II wojny światowej" - przypomnieli w swym liście tureccy wojskowi. "W naszej opinii należy unikać wszelkich deklaracji czy działań, które mogłyby postawić pod znakiem zapytania konwencję, która była ważnym traktatem międzynarodowym z punktu widzenia przetrwania Turcji, otwierając niepotrzebną dyskusję wokół jej zapisów" - zaznaczyli.

Agencja Haberturk podała w poniedziałek, że aresztowani admirałowie są podejrzewani o "działalność podrywającą bezpieczeństwo narodowe i naruszanie ładu konstytucyjnego Turcji".

Rzecznik prezydenta Erdogana, Ibrahim Kalin ocenił, że list jest świadectwem spisku wojskowych chcących podporządkować sobie legalny rząd. "Grupa emerytowanych wojskowych zajęła stanowisko godne śmiechu i pożałowania, które jest echem nieudanej próby puczu podjętej w 2016 r." - zaznaczył rzecznik. 

Mapa: Wikimedia Commons 

-22 Kaczyński to polski Erdogan
Niedługo tak będzie w Polsce. Teraz krytycy PiS są przez polityków PiS i pisowskie media jeszcze tylko wyśmiewani. Nazywani są zdrajcami, lewakami, ubekami, zwolennikami Brukseli, sługami Merkel i co zabawne, również sługami Putina, ale już widać pierwsze działania, by takich ludzi też karać.
05 kwiecień 2021 : 09:05 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 W sumie może to by było jakieś rozwiązanie
Wydaje się, że Polacy bez zamordyzmu zwykłego przekopu nie potrafią zrobić nie mówiąc już o zwykłym statku. Siedzi jeden bęcwał z drugim i szydzi i kpi. Głupków trzeba trzymać krótko, bo jak wiadomo głupek sam z siebie nic nie zrobi mądrego.
05 kwiecień 2021 : 09:50 Sredaizd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-11 To nie lud buduje
To nie jakieś polskie pospolite ruszenie buduje promy i kopie kanał przez Mierzeje Wiślaną, lecz władza. Jeśli piszesz o bęcwałach i głupkach, to kieruj te uwagi pod adresem tych, którzy "budują", a nie tych co te budowy krytykują. Bo krytyka władzy w demokratycznym kraju jest rzeczą jak najbardziej normalną. To władza nazywa przekop Mierzei inwestycją strategiczną, choć taką nie jest i to władza początkowe koszta budowy zwiekszyła skokowo z 900 milionów zlotych, do 2 miliardów. To wymaga krytyki, bo pisowska władza nie raz i nie dwa dała dowód swej bezmyślności. Polacy, ale nie władza budują tunel w Świnoujsciu. Tam koszty budowy nie zostały zwiększone, a budowa jest z powodzeniem kontynuowana. Nikomu też ze świnoujskiej władzy nie przyjdzie nazywać pompatycznie tej inwestycji, inwestycją strategiczną dla państwa. Dla miasta tak, ale nie dla państwa. Na koniec, ja jestem zwolennikiem budowy kanału przez Mierzeje Wiślaną, co nie pozbawia mnie trzeźwej oceny tej inwestycji.
05 kwiecień 2021 : 11:16 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Kolejne kłamstwo
2 miliardy wynikaly z miedzy innymi budowy mostu w Nowakowie czy rozbudowy portu w Elblągu. W Świnoujściu tunel budują Polacy a przekop buduje wladza? Nieprawda. Wszystko budują Polacy. Place zabaw w lesie z funduszy unijnych budują Polacy, ścieżki rowerowe budują Polacy, przekop budują Polacy i tunel budują Polacy. Robienie jakichś takich głupawych podziałów ze tu Polacy a tu władza jest bez sensu i głupie. Problem polega na tym, że u nas buduje się tylko place zabaw, ścieżki rowerowe i inne ławeczki filozofów, i wszystko ZA DŁUGI. Tak to każdy dureń potrafi. Rzecz w tym, żeby te rzeczy na siebie zarabiały a przekop zwiększy potencjał gospodarczy mierzei, w przeciwieństwie to placów zabaw z funduszy UE i za długi.
05 kwiecień 2021 : 11:36 Sredaizd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 mam pytanie
...2 miliardy wynikaly z miedzy innymi z budowy mostu w Nowakowie czy rozbudowy portu w Elblągu...
Dwojga imion Dziaders (wspak i normalnie), jaki sens miałby przekop bez nowego mostu i rozbudowy portu ? Jeżeli ktoś podawał koszt przekopu bez tych inwestycji to to był zwykły "przewał". Brak wyobrażni czy zwykłe oszustwo ?
05 kwiecień 2021 : 13:06 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 I znowu kłamstwo
Podawano koszta wraz z zakresem prac. W zakresie prac nie było mostu w Nowakowie i rozbudowy portu Elbląga. Jakie oszustwo, jeśli podawali ci koszta i mówili za co? Te koszta wzrosły bodajże o 15%. Most miał zresztą prędzej czy później powstać. Przekop to banalna sprawa, taki rów wykopany w mierzei, który pozwala skrócić drogę do Elbląga, na zalew o wiele kilometrów. Takie rzeczy w krajach normalnych się robi i już. Vide kraje beneluksu, UK, Niemcy, Skandynawia itd itd W Polsce to niestety przerasta możliwości intelektualne plebsu, którzy nie potrafią zrealizować pomysłu sprzed wielu setek lat. Nieudacznicy i tyle.
05 kwiecień 2021 : 16:05 Sredaizd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 Jedni budują, a inni się chwalą
Ludzie budują, tylko jakoś się tak dziwnie składa, że to ludzie z logo PiS robią to bardzo uroczyście. To ludzie z PiS kładli uroczyście stępkę promu, to człowiek PiS Jarosław Kaczyński wkopywał uroczyście słupek na budowie przekopu i wreszcie to tenże Kaczyński zrobił uroczysty spektakl na rozpoczęciu budowy tunelu pod Świną, który już budują inni ludzie. Ludzie z PiS nie bardzo mają się czym pochwalić, choć rządzą już blisko 6 lat, więc chwalą się nawet nie swoim.
05 kwiecień 2021 : 20:36 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 PiS buduje, naród płaci
Gdy się ropoczyna budowę, to nie podaje się tylko kosztów budowy drzwi do lasu, lecz też koszty tego, co dalej za tymi drzwiami. Czy spece od wyceny kosztów budowy przekopu Mierzei Wiślanej nie wiedzieli, że sam kanał to tylko drzwi do lasu ? Teraz w wyższe koszty można wrzucić wszystko, tamto i sramto, choć z tego co wyczytałem, jednym z powodów podwyżki kosztów budowy, był wzrost o 26% ceny materiałów. Widocznie ten wzrost cen dotyczy tylko wschodniej Polski, bo w Świnoujsciu ceny nie wzrosły. Ale co ciekawe, budowa przekopu ledwo co ruszyła, a tu ceny i koszty ruszyły jak szalone. Obawiam się, że niedługo znowu ruszą i oby się to tylko na 3 miliardach zatrzymały.
05 kwiecień 2021 : 20:39 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Dlaczego mamy płacić za to że ktoś lubi grzebać w piasku ?
Z Twojej wypowiedzi ze bez tych inwestycji budowa kanału nie miała by najmniejszego sensu. Zatem jego koszt to jednak 2 miliardy PLN. To jest 52 PLN na głowę każdego Polaka.
I kiedy się to zwróci ? O ile muszą wzrosnąć przeładunki w Elblągu ?
Czego nie wiem o Elblągu a ma na przynieść PONAD 2 000 000 000 pln zysku za naszego życia ?

A co by było gdyby Elbląg dostał choć 10% tej kwoty na inwestycje miejski, po to by ludziom w Elblągu żyło się lepiej ?
Bo kto skorzysta w Elblągu z tego, że port przeładuje 50% więcej węgla z Rosji ?
06 kwiecień 2021 : 07:03 Rmek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 A który plac zabaw z funduszy UE na siebie zarobi?
Absolutnie ŻADEN. Ani żaden chodnik, żadna ławka, żadna świetlica. A na to idą miliardy. Przekop człowieku zwiększa potencjał gospodarczy. Rozumiesz to? Zwiększa potencjał gospodarczy nie tylko Elbląga ale całego rejonu. Te pieniądze nie ia tylko na Elbląg i nie tylko na przekop ale też pogłebienie toru, na most w Nowakowie. Mi się osobiście rz**ac chce od tych waszych placów zabaw i Orlików na których nikt się nie bawi - byle szwagier wyciągnął kase z unii. Przekop to projekt zupełnie innego kalibru,. nie głupie przeżarcie kasy ale zwiększenie potencjału gospodarczego. Chiny właśnie budują autostrady do słabo rozwiniętych regionów, mechanizm ten sam. Chodzi o POTENCJAŁ. Szkoda gadać.
06 kwiecień 2021 : 07:13 Sredaizd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-12 Jak nalezy pracować i słuzyć Polsce pokazuje nowa elita
Przykład idzie z góry.
Głupcami są wyłącznie ci którzy nie uczą się na własnych błędach.

A bęcwałów i głupków proponuję szukać wśród fałszywych proroków dobrej zmiany i ich przytakiwaczy, lizusów i miernot, które głosują za utrzymaniem takiego 'animatora' programu Batory ....
05 kwiecień 2021 : 12:10 Xyz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 modlmy sie
Modlmy sie do bozka zoliborskiego o zbawienie i oswiecenie polskiego ludu! laska panska nie zna granic !
06 kwiecień 2021 : 06:46 Jorge Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Ty jesteś w razie takim...psychopata
Albo zwyczajnie po-lszewicką szują, co nie może pogodzić się z tym, że zdrajcy, oszuści przegrali i nie wrócą
05 kwiecień 2021 : 18:56 Tygrys Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-21 Kasa w bloto
Przejscie przez Bosfor wystaracza, po czorta wyrzucac kupe kasyw bloto. Przekop mierzeji wislanej to najbardziej bezsensowna inwestycja XXI wieku. Jak uzurpator taki kanal. Precz z kaczyzmem!
05 kwiecień 2021 : 10:42 Zejman Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 No, aquaparki i place zabawa za długi
To są sensowne inwestycje - bo dają Niemcom to czego chca, czyli wzrost ich potencjalu gospodarczego, bezsensowne wydawanie pieniedzy przez glupawych Polaków itd itd. Czyli zostaje po staremu.
05 kwiecień 2021 : 11:11 Sredaizd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-9 Plujcie na siebie
Panie Dziaders, gdyby tak Niemcy chcieli dobić Polskę, przestaliby kupowac polskie towary i w Polsce byłby kaput. Bo gdy tak Bardzo Dobra Zmiana i jej wyborcy plują na Niemcy, sami niewiele robiąc, to polski eksport do Niemiec stanowi blisko 30% polskiego eksportu. To Niemcy też dopłacaja najwięcej do europejskiego budżetu, tego samego budżetu, z którego jest finansowana budowa tunelu w Świnoujściu i jak tak się trzymamy morza, z tego budżetu finansowano również budowę nowych jednostek dla Urzędów Morskich w Gdyni i w Szczecinie. Panie Dziaders, to nie tylko place zabaw i aquaparki.
06 kwiecień 2021 : 04:22 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Od lat powtarzam, ze Polacy sa ekonomicznymi durniami
No i dowodow nawet nie trzeba szukac, same sie pojawiają. Pozwolę sobie zacytować tylko jednego komisarza, a takich opracowań jest więcej - „Günther Oettinger, niemiecki komisarz UE ds budżetu mówi otwarcie, ze nie można zmniejszyć dotacji dla Polski, bo te pieniądze idą do niemieckich firm: ‘Z ekonomicznego punktu widzenia Niemcy wcale nie są płatnikiem netto, a beneficjentem netto’„ Itd itd. Na zamknięciu granic straciłyby przede wszystkim Niemcy, bo to gospodarka eksportowa. Lidle są w całej Europie a w nich beznadziejnej jakości niemieckie żarcie dla psów. Smacznego. W Polsce to nawet kawa musi być niemiecka, nikt na świecie nie wie, że Niemcy są eksperami od kawy poza Polakami, co sami kawy palić nie potrafią.
06 kwiecień 2021 : 06:26 Sredaizd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 i jeszcze ten polski eksport do Niemiec
To też właśnie profity niemieckie - mają nad Wisłą ludzi co za miske ziemniaków pracują, jak to się w Chinach mówi. Cały syf z produkcji ciężkiej zostaje w Polsce, łącznie z tymi CO2, którymi potem nas po głowach biją. Niemiec przywiezie sobie do kraju komponenty, od polskich spółek zależnych i złoży samochód. I sprzeda jako gotowy produkt. Oni do niczego nie dopłacają. Polacy pracuja za psi pieniądz 2200h rocznie a Niemcy za dużo lepsze pieniądze 1400h rocznie. Itd itd. Spółki niemieckie w Polsce w zasadzie nie wykazują zysków, więc i podatków nie płacą. Itd itd. Polacy to ciemnota jest pod względem ekonomii. I można takim ciemniakom każdy kit wcisnąć nawet taki, że Niemcy do czegoś dopłacają. Może do Tuska dopłacają, ale nie do żadnych inwestycji w Polsce.
06 kwiecień 2021 : 06:35 Sredaizd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Dziaders na I Sekretarza KC PiS !
Dziaders od lat coś powtarzasz ? I popatrz Dziaders, nawet takim Kaczyńskim nie jesteś ! Może z ciebie za marny populista i nikt ciebie nie słucha ? Choć starasz się jak możesz. Jak ulał pasuje do ciebie przysłowie - Polak przed szkodą i po szkodzie głupi. Ale masz mój głos, bo im więcej idiotów popierajacych PiS, tym koniec tej bolszewickiej partii bliżej. A nie da się ukryć, że na tym forum podobnych idiotów nie brakuje.
07 kwiecień 2021 : 04:22 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Tak jak wy na nas ?
"Panie Dziaders, gdyby tak Niemcy chcieli dobić Polskę, przestaliby kupowac polskie towary i w Polsce byłby kaput" ale z Niemcami panie Jato. Po co nam Przekom skoro mamy Kanal Kilonski - inteligencja tuska.
06 kwiecień 2021 : 09:44 Slawek1958 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Precz z po-lszewicką mafią zdrajców, ubeków i donosicieli
Tusk=Putin
05 kwiecień 2021 : 19:00 Tygrys Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Precz z TYgrysem
Tygrys = Putin
06 kwiecień 2021 : 04:23 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 PO-lszewicki szujo możesz już tylko kwiczeć
Każdy kto ma trochę oleju w głowie ogarnia rzeczywistość i widzi
06 kwiecień 2021 : 05:57 Tygrys Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Do ruskiego cyrku !!!
Pokwicz sobie, masz ku temu wrodzone uzdolnienia. Spróbuj w cyrku, w putinowskiej Rosji jest wiele takich. Kwiczący tygrys powinien tam być niebywałą atrakcją.
06 kwiecień 2021 : 07:14 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Pożyteczny idiota
Za bardzo się nie popisałeś. Typowy ćwok.
06 kwiecień 2021 : 08:32 marwoj Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-9 Kanał
Coś ty się tak uwziął na te parki zabaw itp. Toż to głupie i nie na temat. W Polsce powstaje wiele ważnych i strategicznych inwestycji chociażby linie kolejowe, autostrady, drogi ekspresowe,. Tego nikt nie neguje, ale ta władza angażuje się także w inwestycje pozbawione sensu . Tak jest z Kanałem Suskim. Jego koszt jest ogromny a całość wciąż jest trudna do określenia. Chociażby koszt budowy nabrzeży w komunalnym porcie Elbląg i to w sytuacji gdy to miasto w ostatnim rozdaniu ten rząd skreślił z dofinansowania lokalnych inwestycji. Jeśli marnotrawione są publiczne pieniądze to nie dziw się, że ktoś normalny ma o to pretensje.
05 kwiecień 2021 : 12:16 Andy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 oh a gdzie indziej nie buduje się dróg ekspresowych?
32 lata po upadku komuny Andy mówi: buduje się w Polsce strategiczne rzeczy, autostrady, drogi kolejowe, ekspresowe. To za komuny się więcej i szybciej budowało geniuszu. Polska jest pełna takich kapliczek dla wschodnich europejczyków z flagą unijną. Co ławka, punkt widowkowy, plac zabaw to tablica. Jest tego całe multum. Nie widzę tego w krajach zachodnich Europy, ale w Polsce jest tego całe całe mnóstwo, czasami takich tablic jest kilka w jednym miejscu, bo jedna mówi, że świetlica druga, że ławka obok świetlicy a trzecia, że chodnik do świetlicy. Tak rząd sam dał kasę na most w Nowakowie, choć miał być budowany kiedyś przez samorząd. A to z prostej przyczyny. Samorządy zrobią to może a może nie może teraz a może nigdy. To rząd sam finansuje. Nie ogląda się.
05 kwiecień 2021 : 16:09 Sredaizd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Przypomnialo mi się, że w nawet w lasach widziałem takie tablice informacyjne ue
W Polsce lasy rosną od setek, tysięcy lat, ale odkąd jesteśmy w ue to lasy w Polsce rosną dzięki urzędnikom unijnym. Jak z pieniędzy podatnika pójdą pieniądze na odnowienie pasa p-pożarowego, czyli przeoranie traktorem samosiejek, to cały las w Polsce jest dzięki ue. Plebsie możesz się kłaniać i modlitwy odmawiać do unijnych urzędasów. Te drzewa, ten tysiącletni las nie dałyby rady tu rosnąć, gdybyśmy nie byli w ue. Więc tablice muszą nawet w lasach stawiać. Jakby tak każdy jeden Polak postawił tablicę w związku z tym, że naprawił samochód, dom wybudował, dom wyremontował, chodnik odśnieżył itd itd to Polska wypracowałaby sobie nowy rodzaj biznesu: budowa i instalacja tablic dziękczynnych, kapliczek błogosławionych. No ale jak na razie to taki przywilej ma tak zwana unia, która to wszystko finansuje z podatków. Stawiamy tablice w środku lasu, kapliczki takie, za pieniądze z podatków.
05 kwiecień 2021 : 16:22 Sredaizd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Bzdury opowiadasz Sredaizd
Zacznij czytać ze zrozumieniem.
Każda tablica informacyjna towarzysząca inwestycji ze środków EU podaje dokładnie jaka była wysokość inwestycji, wkład UE i przedmiot inwestycji.

Pieniądze z UE to głównie pieniądze podatników z Niemiec i Francji.
06 kwiecień 2021 : 07:08 Romek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Romek chcesz wierzyc w bajki, to wierz
Dymaja cie jak zechcą a ty że oni ci robią dobrze. No i ok. Ale ani Francja ani Niemcy do niczego nie dokladaja. UE to projekt niemiecki, gdzie ze swobodnego przeplywu korzysta najwiekszy eksporter, czyli Niemcy. Co do tablic - ty czytasz co ja napisałem? Nie ma takich tablic w Europie Zachodniej, oni sobie nie będą zaśmiecac takim syfem przestrzeni publicznej. Dwa, jak byś potrafił liczyć to zobaczyłbyś, że to jest po prostu śmieszne. Zrobią chodnik i od razu tablica. Jakby w Polsce wczesniej nie było chodnikow. Powinny wszędzie stać takie tablice, absolutnie przy każdym budynku, drodze i mostku, że to wybudowano ze środków własnych, to ze środków PRL itd itd. Polacy więcej budowali za PRL niż teraz. Te tablice to są nowoczesne kapliczki dla ciemnej masy, żeby ta masa wiedziała komu oddawać pokłon.
06 kwiecień 2021 : 07:23 Sredaizd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 niech buduja
Przekop mierzei i tunel pod Swina, temat zawsze lzejszy i do przyjecia , a tak ciagle : pandemia ., szczepienia, maseczki... itd.
06 kwiecień 2021 : 09:41 chopek roztropek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Klozz
Nie rozumiem tylko co Erdoganowi daje aresztowanie tych dziadków. Przecież nie uciekną, podpisali się, niczego nie ukrywają itd
06 kwiecień 2021 : 10:14 Hanz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 To dyktatura.
Dla dyktatora wszystko jest zagrożeniem, wolne media, wolne sądy i nezależne opinie.
07 kwiecień 2021 : 04:30 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter