Prawo, polityka

Państwa NATO powinny nałożyć sankcje na Niemcy w związku z budową Nord Stream 2, a najlepszym sposobem na zatrzymanie budowanego gazociągu jest podnoszenie kwestii ekologicznych - powiedział PAP brytyjski poseł polskiego pochodzenia Daniel Kawczynski.

W minionym tygodniu w Izbie Gmin z inicjatywy Kawczynskiego odbyła się debata na temat Nord Stream 2, podczas której przedstawił on szereg argumentów wyjaśniających, dlaczego Wielka Brytania powinna mocniej zaangażować się w zatrzymanie gazociągu prowadzącego z Rosji do Niemiec.

Powinniśmy postrzegać NATO jak bardzo ekskluzywny i drogi klub dla gentlemanów, w którym członkostwo oznacza przywileje, ale też łączy się z obowiązkami. Członkowie NATO mają obowiązek nie tylko bronić pozostałych w przypadku ataku zbrojnego Rosji, ale też nie dopuszczać do tego, by jego członkowie byli poddawani presji czy szantażowani przez Rosję - powiedział w rozmowie z PAP Kawczynski, poseł rządzącej Partii Konserwatywnej.

Tymczasem jak wskazuje, jeden z członków NATO, Niemcy, nie wypełnia tych obowiązków, bo angażuje się w inwestycję, która wręcz osłabia bezpieczeństwo innych.

Nord Stream 2, który celowo omija członków NATO jest z perspektywy bezpieczeństwa szaleństwem i każdy kraj, który uczestniczy w tym projekcie powinien być objęty sankcjami. Myślę, że powinna być forma jakiegoś formalnego upomnienia Niemiec przez NATO w związku z Nord Stream 2 - uważa brytyjski poseł.

Podkreśla, że reprymenda czy nawet objęcie sankcjami przez jakąś organizację własnego członka nie jest niczym niezwykłym, bo wystarczy przypomnieć, ile razy Unia Europejska podejmowała działania przeciwko Polsce.

Kawczynski przekonuje, że członkowie NATO z Europy Środkowo-Wschodniej szczególnie zasługują na to, by ich bronić przed presją ze strony Rosji, bo wypełniają oni swoje zobowiązania wynikające z członkostwa i same podejmują bardzo konkretne działania, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji. Wskazał na powołaną za sprawą Polski i Chorwacji Inicjatywę Trójmorza, która - jak mówi - jest dokładnie tym, co powinni członkowie NATO robić - zwiększać swoje bezpieczeństwo.

Wyraził jednocześnie ubolewanie, że wśród brytyjskiego establishmentu politycznego czy w brytyjskich mediach tak mało mówi się o tym projekcie, który - jego zdaniem - Wielka Brytania powinna z całych sił wspierać, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i potencjalnych korzyści gospodarczych wynikających ze współpracy z tą grupą państw. O tych możliwościach mówił on także podczas debaty w Izbie Gmin. Jak argumentuje, Wielka Brytania powinna zaangażować się we wspieranie Inicjatywy Trójmorza we własnym interesie, bo jak pokazuje historia, jeśli w Europie Środkowej i Wschodniej panuje niestabilność, to i tak jest ona ostatecznie wciągana w konflikt.

Kawczynski uważa jednak, że teraz najlepszym sposobem na zatrzymanie Nord Stream 2 jest podnoszenie kwestii zagrożeń ekologicznych, które łączą się z tym projektem, zwłaszcza, że Wielka Brytania będzie w tym roku gospodarzem ONZ-owskiego szczytu klimatycznego COP26.

Ten projekt to potencjalna katastrofa ekologiczna. Spójrzmy, ile w przypadku liczącego 1230 km gazociągu jest możliwości zagrożeń dla środowiska. Albo jakie będą spustoszenia w razie wojny, jeśli gazociąg będzie przypadkowo uszkodzony w czasie bombardowań lub jeśli Rosjanie celowo go uszkodzą - wskazuje Kawczynski.

Przekonuje, że Wielka Brytania jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ ma obowiązek wraz ze Stanami Zjednoczonymi zrobić wszystko, co możliwe, by ten projekt nie powstał. Zwłaszcza, że teraz, nie będąc już związana ograniczeniami wynikającymi z członkostwa w Unii Europejskiej, może prowadzić niezależną politykę zagraniczną.

Podczas debaty w Izbie Gmin w środę wieczorem wiceminister spraw zagranicznych Wendy Morton oświadczyła, że Wielka Brytania uważa Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i nadal będzie podnosiła zastrzeżenia, jakie ma do tego projektu. Wskazała jednak, że choć Nord Stream 2 jest bardzo kontrowersyjny, Wielka Brytania musi uznawać suwerenne prawo Niemiec do kształtowania własnej polityki energetycznej.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

+4 Narodowe geny.
Wiadomo, Polak .
15 marzec 2021 : 08:13 Wat Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Baltic Pipe
Ja bym uważał z blokowaniem Nord Stream 2, bo jak my wtedy zbudujemy nasz gazociąg Baltic Pipe? My planujemy budować w oparciu o infrastrukturę techniczną Nord Stream w porcie Mukran. Jak zablokujemy Nord Stream, to zablokujemy też sami sobie budowę naszego gazociągu.
15 marzec 2021 : 08:51 Rurka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Zamek
A czy ten człowiek posiada wiedzę ile to kilometrów ropociągów i gazociągów uruchomiła Wielka Brytania na Morzu Północnym?
15 marzec 2021 : 13:46 Kaszub Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Nie pozwalam na blokowanie i...basta
Polskość, to...nienormalność
15 marzec 2021 : 14:37 Tusk Słońce Peru Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter