Prawo, polityka

Rozpoczęcie odwiertu pod Świną to w dużej mierze zasługa rządu - ocenił w poniedziałek europoseł PiS Joachim Brudziński. Zaznaczył, że gdyby nie wola i determinacja m.in. b. premiera Jarosława Kaczyńskiego, to nie byłoby uroczystości w związku z rozpoczęciem drążenia tunelu pod dnem Świny.

W piątkowej uroczystości wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński i europoseł Joachim Brudziński, co stało się przedmiotem krytyki ze strony polityków Platformy Obywatelskiej wskazujących, że to Unia Europejska, nie polski rząd, budują tunel w Świnoujściu.

Zarzuty polityków PO Brudziński w Radiu Szczecin nazwał "absurdalnymi i irracjonalnymi".

"Oni (politycy PO) doskonale wiedzą, że te środki unijne, które są wykorzystywane do budowy tego tunelu, są środkami z tzw. koperty narodowej. Nie widzę powodu, dlaczego Polska miałaby nie korzystać z tych samych praw, z których korzystają gospodarki niemieckie, francuskie, włoskie, greckie czy hiszpańskie" - powiedział Brudziński.

Zaznaczył, że wykorzystanie tych środków i to, że zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska mogła wydać w piątek polecenie rozpoczęcia odwiertu pod Świną, "to w dużej mierze zasługa rządu, dlatego mamy moralne prawo, żeby o tym mówić".

Podkreślił, że to wola i determinacja m.in. byłego premiera Kaczyńskiego oraz współpraca z władzami samorządowymi doprowadziły do piątkowej uroczystości. Brudziński zaznaczył, że przedstawiciele rządu byli na niej "gośćmi". Gospodarzem były władze lokalne.

Przypomniał, że to w latach 2005-2007 podpisane zostało porozumienie między GDDKiA i miastem Świnoujście budowę tunelu pod Świną, a ówczesny premier Jarosław Kaczyński zdecydował o przeznaczeniu ponad 200 mln euro na rozpoczęcie tej inwestycji. Gdy PiS odeszło od władzy "temat tunelu w Świnoujściu zamilkł na 8 lat" - wskazał europoseł. Dodał, że do kwietnia 2016 r. polski rząd mógł sięgnąć po pieniądze z tzw. koperty narodowej na budowę tunelu i to zrobił.

Brudziński zaznaczył, że to rząd obecnie pilotuje tę inwestycję. Podkreślił, że miasto Świnoujście nie miałoby pieniędzy na wkład własny, gdyby nie podatek od gazoportu, którego lokalizację wskazał rząd w latach 2005-2007.

Drążenie tunelu pod dnem Świny oficjalnie rozpoczęło się w piątek. Według świnoujskiego magistratu, tunelu łączący wyspy Uznam i Wolin będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce: 1484 metry tunelu drążonego TBM (Tunnel Boring Machine – ang. maszyna drążąca tunel), natomiast z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 metrów.

Inwestorem projektu jest miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gulermak.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r.

Inga Domurat 

Fot.: EP

 
-5 Szopka w wykonaniu pisiorów
Przyczepiło się g***o do okrętu i mówi „płyniemy.”
08 marzec 2021 : 21:45 Dziaders | Zgłoś
+16 Tak było
W 2006 r. Świnoujście dostało od rządu 2 mln zł na przygotowanie studium wykonalności inwestycji. Później 200 mln zarezerwowano w budżecie państwa, ale nastał rząd PO. W marcu 2011 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego kierowane przez Bieńkowską wykreśliło budowę świnoujskiego tunelu z listy inwestycji kluczowych POIiŚ, przesuwając go na listę rezerwową. Jednocześnie zwiększono dofinansowanie budowy tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W maju 2014 r. Bieńkowska w Szczecinie zapewniła, że inwestycja będzie zrealizowana do końca 2023 r. Pieniądze miały pochodzić dodatkowo z Polskich Inwestycji Rozwojowych. Ale rok później okazało się, że nie ma pieniędzy na tunel. Minister Wasiak stwierdziła w Szczecinie, że "jest to projekt, który ma znaczenie lokalne, a niekoniecznie ogólnokrajowe". Gdy wygrało PiS, "znalazło" pieniądze na tunel.
09 marzec 2021 : 01:09 insajder | Zgłoś
+9 Ja tu tylko zacytuje prezydenta Świnoujścia
Prawdą jest, że po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość oraz w okresie sprawowania urzędu premiera przez Jarosława Kaczyńskiego i po jego wizycie w 2006 roku w Świnoujściu, sprawa inwestycji budowy tunelu pod Świną ruszyła z miejsca – potwierdza prezydent Świnoujścia.
09 marzec 2021 : 07:12 Dziaders | Zgłoś
-4 obiecali
ale oni obiecali, że zlikwidują ABW, IPN, TVP wiec może dopiszą do swej listy jeszcze zasypanie tego tunelu ?
Bo może się okazać, że on jest niebezpieczny dla niemiec.....
11 marzec 2021 : 17:43 Józef Wybicki | Zgłoś
-7 Prawda czasu, prawda ekranu, prawda.
Cytuję Dziaders:
Prawdą jest, że po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość oraz w okresie sprawowania urzędu premiera przez Jarosława Kaczyńskiego i po jego wizycie w 2006 roku w Świnoujściu, sprawa inwestycji budowy tunelu pod Świną ruszyła z miejsca – potwierdza prezydent Świnoujścia.


Tak ruszyła, że mamy 2021, a oni nawet nie zaczeli kopać, hahaha.

Kiedy tunel pod przekopem Mierzei Wiślanej? Krynica Morska, to chyba wciąż jest w Polsce? Czy już oddali?
09 marzec 2021 : 07:53 Dziaders | Zgłoś
+6 Nie zamierzam rezygnować z mojego nicka
Wiec bedziesz robil mega chaos Jato. Co do przekopu, robia tam most a nie przeprawe promowa. Ty byś pewno prom tam zwodował co? Na 20 metrowej przeprawie.
09 marzec 2021 : 08:18 Dziaders | Zgłoś
-21 Całą prawda o..
..nie, nie, nie o planecie Ksi :-)

Cała prawda o powodach nasilonej krytyki budowy tunelu zawarta jest w wiadomości zamieszczonej przez pokrewny portal.
W skrócie: za niemieckim portalem moin.de cytowane są obawy niemieckich hotelarzy, iże, że albowiem, ponieważ:
"Ale szybka dostępność polskich kurortów nadmorskich niepokoi również niemieckie kurorty turystyczne. W przyszłości niemieccy wczasowicze będą mogli wybrać nadmorskie kurorty, takie jak Międzyzdroje czy Kołobrzeg, które często są znacznie tańsze niż te po niemieckiej stronie. Dzięki tunelowi wyeliminowany zostanie długi czas oczekiwania na prom - pisze moin.de."

Kurtyna.

Oklaski.

gospodarkamorska.pl/niemcy-niemieckie-kurorty-turystyczne-zaniepokojone-budowa-tunelu-pod-swina-57916
09 marzec 2021 : 08:28 Jato | Zgłoś
+12 Tuskowy imposybilizym vs Kacza konsekwencja
W meczy drużyn wymienionych w tytule posta kolejny duży punkt dla "Kaczeńców". Tak trzymać! :-0
09 marzec 2021 : 09:07 Jorge | Zgłoś
+2 Tragedia MSR S.A.
Byli na caprztyku podczas uruchomienia kreta , a po drugiej stronie Świny Morska Stocznia Remontowa S/A. wołała o ratunek . Niestety ten facet , ani żaden inny nie bąknął ani słowa na temat tragedii tej wielkiej stoczni , która jako jedyna stocznia państwowa przynosiła zyski każdego roku , była chlubą miasta i państwa , dawała zatrudnienie tysiącom mieszkańców i kooperantom , była szanowana przez armatorów z Europy i norweski offshore , każdego roku inwestowała w rozwój infrastruktury i wyposażenia . Teraz za ich rządów została zlikwidowana , a wielki majątek ruchomy łącznie z dokami , wypracowany przez świnoujskich stoczniowców , jest wywożony do szuwarowo bagiennego dziadostwa w stettin floating gardensy . Może jak przyjdzie czas prawa i sprawiedliwości w tym biednym kraju , to zostanie to rozliczone .
09 marzec 2021 : 09:58 Stoczniowiec | Zgłoś
-1 Tunel
Dlaczego w tunelowych zasługach pomijany jest Prezydent Andrzej Duda? Był on wszak doradcą Prezydenta Kaczyńskiego i to dzięki niemu Prezes Polski dowiedział się, że Świnoujście 'nie leży w granicach Polski".
09 marzec 2021 : 10:28 Andy | Zgłoś
+6 w Polsce wykopać tunel
To jak gdzie indziej lot na księżyc. Byłoby inaczej gdyby postępowa część społeczeństwa po prostu wzięła się do roboty. A ta tylko szydzi i kpi. Zróbcie ten tunel, zróbcie go dobrze. I nie bijcie piany. Taka mała Norwegia, która ma naród 8 razu mniejszy od polskiego, potrafiła zbudować mnóstwo platform, które wciąż sąużywane a jednocześnie budują mosty, tunele. Robia kanały, przekopy. Nie tam jeden tunel. Ale tunel za tunelem. Ryją i robią, piany nie bija. Jasne, że ropa pomogła, ale to nie o ropę chodzi. w Polsce jest wszystko co trzeba, minerały, zasoby energeuyczne, lepsze warunki rolnicze niż gdzie indziej. I jest jak jest. Szydzą i kpią i polewają. Andy sie pośmieje z własnego prezydenta, poleci do Niemca i mu powi co myśli o andrju. Niemiec go poklepie po głowce i powie: wracaj Andek do zamiatania. No, dobrze mówisz, a teraz do miotły.
09 marzec 2021 : 12:57 Dziaders | Zgłoś
-2 Kompleksy
Dziaders, uprawiasz folwarczną propagandę w stylu byłej posłanki Samoobrony, która zasłynęła ze stwierdzenia:
" W tej sprawie są dwa rodzaje poglądów. Jeden mój i pozostałe błędne".
Czytając twoje wypowiedzi można doznać , jak mawiał klasyk, poznawczego orgazmu z pisowskimi powikłaniami.
W dobie covidu to bardzo ryzykowne.
Życzę ci zdrowia i spróbowania wypowiadania się bez obrażania innych. To naprawdę nie jest trudne.
09 marzec 2021 : 19:29 Andy | Zgłoś
+5 Toż to nie poglądy to argumenty
Jechalem kiedys taksówką w Gdansku, przy węźle na obwodnicy przy Kiełpinie, który wtedy budowali i pan taksiarz mi powiedział, że to "największy taki węzeł w Europie!" O mało nie padłem. Polska to taki kraj, gdzie po zbudowaniu iluś tam autostrad Polacy jako naród zachłysnęli się SUKCESEM i nowoczesnością. Bo zbudowali kilka autostrad i każda ma inne koncesje. To właśnie jest największy problem Polski. Że jakieś ciemniaki, zacofane kompletnie, zamiast wziąć siędo roboty i zbudować to czy tamto, zrobią cokolwiek i puszą się jaki to odnieśli sukces. Ja w zasadzie o tym mówię cały czas. Nie wiem o jakiej ty mówisz propagandzie. Tunel, głupi tunel i bicia piany przy nim jakby ktoś w kosmos poleciał. Inżynierowie budowali tunele i metra w XIX wieku. A tu XXI wiek a pan Andy będzie analizował wypowiedzi jakiejś pani ze wsi nie wiadomo po co. Zamiast do roboty się wziąć. Aha, Dziadersów jest teraz kilku, nie poradzę nic na to, że ktoś ma schizofrenię i się podszywa.
09 marzec 2021 : 20:51 Dziaders | Zgłoś
0 faktycznie mylisz pojęcia
te twoje teksty, nigdy nie mają nic wspólnego z argumentami, to propaganda obecnej ekipy w najprymitywniejszym wydaniu (skierowana wprost do "ciemnego ludu", który ma ją "kupić" (cytat z Kuskiego)
10 marzec 2021 : 09:04 gxc | Zgłoś
+5 powiedzial gxc powtarzając hasła
gxc ty mnie nie rozśmieszaj. To, że ty sie nie zgadzasz z moja ocena to widze, kazałeś mi wy**lac na księżyc. Nawet mnie to rozśmieszyło, bo w Polsce rządzą odkąd pamiętam tacy ludzie jak ty, kaleki po PRL i jak ta Polska wygląda to każdy widzi. Jak juz wy***olimy na księżyc to co ty gxc zrobisz? Panie od lania ciepłym moczem na ministra? Statki zaczniesz budować? Ha ha dobre, nie, nie będziesz zadnych statkow budować, bo jakbyś je miał budować to byś to robił dziś. Nikt wam nie broni, ale przecież nie o to chodzi. A co do propagandy, to głupie powtarzanie haseł jest właśnie propagandą.
10 marzec 2021 : 09:49 Dziaders | Zgłoś
0 nie, Polską rządzą
raczej tacy jak ty, którym przeszkadza, każde krzywe spojrzenie, każdy komentarz, który pokazuje ich głupotę i obnaża ich próżność. Tacy, którzy nie potrafią zorganizować nic porządnie (a procedury, czy instrukcje, to dla nich wiedza tajemna, zbędna dla nich). Tacy, którym się wydaje, że jakoś tam będzie. Organizatorzy w stylu Suskiego, czy Gróbarczyka .... Czyli twoi idole.
Co do budowania statków, to teraz wykazuj się ty, ja już budowałem po 22 statki rocznie w SSSA. Teraz jako dziadek emeryt, mogę poobserwować jak takie jelenie opłacone przez trollownie pieprzą głupoty o doskonałych ministrach rządu PIS ....
11 marzec 2021 : 20:29 gxc | Zgłoś
-12 Tunel nie tunel
Oplata za przejazd bedzie pobierana!!
10 marzec 2021 : 08:38 Chopek Roztropek | Zgłoś
-5 Tunel
Znaleźli się ojcowie projektu. Tymczasem jest on w całości finansowany ze środków unijnych i samorządowych. Pytam ile dołożył rząd ?
10 marzec 2021 : 08:57 Mat | Zgłoś
-5 Prawda w oczy kole
Minusowanie nie zmieni rzeczywistości.
10 marzec 2021 : 10:59 Mat | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter