Prawo, polityka

Kandydatka na zastępcę sekretarza stanu USA Wendy Sherman zobowiązała się, że "zrobi wszystko, co może", by zablokować budowę gazociągu Nord Stream 2. Zeznając w czwartek w Senacie nie zgodziła się z oceną, że administracja Joe Bidena "jest miękka" wobec Rosji.

"Zrobię wszystko co mogę, aby budowa Nord Stream 2 nie ruszyła naprzód" - powiedziała Sherman zeznając w Senacie, który będzie ostatecznie decydował o zatwierdzeniu jej nominacji.

Kandydatka Bidena odpowiadała na zarzuty ze strony Republikanów i niektórych Demokratów, którzy twierdzą, że nowa administracja ignoruje wezwania Kongresu, by nałożyć sankcje na rosyjskie i niemieckie firmy zaangażowane w budowę rurociągu.

"Nie uważam, że administracja Bidena i Harris była w jakikolwiek sposób miękka wobec Rosji" - stwierdziła Sherman.

Senator Ted Cruz, Republikanin z Teksasu i architekt amerykańskich sankcji na Nord Stream 2, zarzucał jednak Demokratom, że de facto porzucają walkę o zatrzymanie projektu.

"Słowa nie kosztują" - mówił Cruz. "Jeśli administracja Bidena nie chce ustępować Rosji, to zamiast mówić +nie chcemy być miękcy wobec Rosji+, mogłaby faktycznie przestrzegać obowiązującego prawa i zatrzymać rurociąg" - ocenił.

Departament Stanu USA w lutym nie zdecydował się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2. Na listę sankcyjną wpisano jedynie barkę Fortuna i jej właściciela KWT-Rus.

Według Bloomberga amerykański resort dyplomacji nie zdecydował się na sankcje przeciwko jakimkolwiek firmom niemieckim lub innych państw europejskich, zaangażowanym w rosyjski projekt gazociągu, by nie skonfliktować się z Berlinem.

Grupa 40 senatorów z Partii Republikańskiej wezwała w środę administrację prezydenta Joe Bidena do "skorygowania błędnych działań" i nałożenia sankcji na gazociąg Nord Stream 2.

Sherman w latach 2011-2015 pełniła funkcję podsekretarza stanu ds. politycznych, będącej jednym z najwyższych stanowisk w Departamencie Stanu. Była jedną z głównych negocjatorek zawartego przez prezydenta Baracka Obamę międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem. 

-1 Nord Stream 2
HAHA...niech spadaja te stany USA budować..widać że mocno ucierpia na tym więc szumu dużo robia..
06 marzec 2021 : 08:05 Jano | Zgłoś
-1 Nord Stream 2
Olać te ich sankcje...
06 marzec 2021 : 08:06 Jano | Zgłoś
0 W czyim imieniu mowisz?
Bo przeciez nie w imieniu Polakow
06 marzec 2021 : 10:40 Dziaders | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter