Prawo, polityka

W kwietniu w Lublinie odbędzie się forum regionów Inicjatywy Trójmorza; wówczas zostanie utworzona sieć gospodarcza regionów Trójmorza - poinformował w sobotę podczas wideokonferencji "Europa Karpat" wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza Paweł Jabłoński.

Wiceszef MSZ wziął w sobotę udział w panelu "V4/Trójmorze – rozwój obszarów przygranicznych", które - podobnie jak inne panele - odbywał się w formie wideokonferencji.

Jabłoński podkreślał w trakcie panelu konieczność współpracy regionalnej m.in. w obszarze inwestycji infrastrukturalnych czy energetycznych.

"Mamy ogromny potencjał, żeby nasz region stał się takim cyfrowym centrum Europy, żeby Europa Środkowa korzystając z tego, że mogliśmy się w ostatnich dwóch dekadach bardzo mocno rozwinąć, było tutaj centrum gospodarki innowacyjnej, gospodarki europejskiej" - mówił wiceszef MSZ.

Pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza akcentował szczególnie element regionalny tego formatu współpracy.

"W kwietniu w Lublinie przy udziale samorządu województwa lubelskiego odbędzie się forum regionów Inicjatywy Trójmorza" - mówił wiceszef MSZ.

"Zostanie powołana na szczeblu regionalnym sieć gospodarcza regionów Trójmorza, której zadaniem będzie łączenie naszych przedsiębiorców, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, które działają na tym bardziej lokalnym szczeblu - bliżej ludzi" - dodał.

Jabłoński wyraził przekonanie, że wykorzystanie formatu regionalnego spowoduje również postrzeganie Trójmorza na podobnym poziomie co Grupę Wyszehradzką.

Wideokonferencja Europa Karpat rozpoczęła się w sobotę i potrwa do niedzieli. Wśród poruszanych na spotkaniu tematów będą m.in. 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej i wyzwania stojące przed państwami V4 również w kontekście pandemii COVID-19; Europa Środkowa w środowisku międzynarodowym m. in. w odniesieniu do inicjatyw dyplomatycznych, takich jak Bukaresztańska 9 czy Trójmorze.

Uczestnicy podejmą również wątek Europejskiego Zielonego Ładu, międzynarodowych szlaków komunikacyjnych Via Baltica i Via Carpatia oraz szybkiej kolei łączącej państwa UE. 

Autor: Mateusz Roszak

0 tytuł
Widać, że Słowacja nie ma ochoty ani pieniędzy żeby budować Via Carpatię.

Chyba powinny popłynąć duże pieniądze z Polski i Węgier - krajów które najbardziej skorzystają po wybudowaniu Via Carpatii, na rzecz Słowacji, żeby przyspieszyć budowę...
28 luty 2021 : 13:45 Olsen | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter