Prawo, polityka

Zatrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2 to kwestia życia i śmierci dla Ukraińców - ocenił szef ukraińskiego państwowego koncernu paliwowego Naftohaz Andrij Kobolew. Uznał, że ukraiński system transportu gazu jest częścią systemu obronnego Ukrainy.

Według niego NS2 "to przede wszystkim instrument, który ma sprawić, że Ukraina będzie bezbronna wobec rosyjskiej wojskowej agresji".

Dopóki Ukraina jest istotnym państwem tranzytowym gazu do Niemiec, Włoch i Francji, ukraiński system transportu gazu jest częścią naszego systemu obronnego - podkreślił na Facebooku.

Kobolew uznał, że kiedy Kreml będzie miał możliwość transportu gazu z ominięciem Ukrainy, to Ukraina stanie się dużo bardziej podatna na rosyjską agresję.

Właśnie dlatego zatrzymanie Nord Stream 2 to, nie przesadzając, kwestia życia i śmierci dla naszych obywateli - wskazał.

Szef Naftohazu odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, który w środę powiedział, że przeciwnicy gazociągu Nord Stream 2 kierują się chęcią zmuszenia Rosji, by płaciła "za ich projekt geopolityczny na Ukrainie".

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

+4 kto nie buduje ten nie ma
Generalnie już po ptakach , jeszxze jakby trump został to by się to utrzymało , za bidena który wspiera Niemcy dokończę rurę, generalnie Europa środkowa została rozegrana jak dzieci , gaz z statku jest droższy po prostu , najtaniej byłoby prowadzić rury przez Polskę i zbudować terminal na morzu celem dywersyfikacji , z Rosją też da się dogadać tylko trzeba mieć asy w rękawie , dywersyfikacje gazu , połączenia z wszystkimi , Ukraina mogła by budować rurę Odessa brody na gaz z Kaukazu i Turcji , zamiast jeczec na pieniądze z tranzytu
19 luty 2021 : 05:51 romek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter