Prawo, polityka

Ukraina wezwała Gruzję do uwolnienia ukraińskich żeglarzy, zatrzymanych przez gruzińską straż w listopadzie ubiegłego roku, stosowną notę wiceszef MSZ Ukrainy Wasyl Bodnar wręczył charge d'affaire Gruzji w tym kraju Dawidowi Boczoriszwilemu - podają w czwartek ukraińskie media.

Bodnar wezwał gruzińską stronę do zapewnienia szybkiego i bezstronnego rozpatrzenia sprawy zatrzymania w Gruzji jachtu z obywatelami Ukrainy Wołodymyrem Diaczenką i Jurijem Chomyczem - czytamy w komunikacie resortu.

Poinformował on też, że po raz kolejny strona ukraińska zwróciła się o zmianę zastosowanego środka zapobiegawczego i ich uwolnienie.

Portal Ukraińska Prawda przypomina, że w listopadzie 2020 roku gruzińska straż graniczna zatrzymała jacht, który płynął do Turcji wzdłuż gruzińskiego wybrzeża. Byli na nim, jak przekazał portal Ukrinform, Diaczenko, Chomycz i właściciel jachtu - obywatel Gruzji Micheil Baturin. Mężczyzna pracował dawniej w ochronie byłego prezydenta tego kraju Micheila Saakaszwilego. Sam Saakaszwili wielokrotnie apelował do ukraińskich władz o zajęcie się tą sprawą - zauważa Ukraińska Prawda.

Mężczyzn zatrzymano w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy. Do tej pory przebywają w areszcie. Bliscy i adwokat żeglarzy utrzymują, że mężczyźni nie złamali prawa, zostali zatrzymani na otwartym morzu, a sprawa ma tło polityczne - czytamy na portalu Ukrinform.

MSZ w Kijowie przekazało, że Bodnar i Boczoriszwili rozmawiali też o wypowiedziach Saakaszwilego, obywatela Ukrainy, który wezwał Gruzinów do niepodporządkowywania się obecnym władzom w Tbilisi. Bodnar podkreślił, że ukraińskie państwo nie ingeruje w wewnętrzne sprawy innych krajów, a prywatne opinie danych obywateli nie powinny wpływać na rozwój partnerstwa Ukrainy i Gruzji.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter