Prawo, polityka

Fiasko wizyty szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella w Moskwie może doprowadzić do utrudnień w realizacji budowy gazociągu Nord Stream 2, twierdzi w poniedziałek madrycki dziennik “La Razon”.

W ocenie stołecznej gazety nieprzejednana postawa Kremla w kwestii uwolnienia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, wydalenie unijnych dyplomatów i fiasko podróży Borrella do Rosji dowodzi, że relacje Moskwa-Bruksela są w głębokim kryzysie. Wróży, że kłopoty polityczne przełożą się na sferę gospodarczą.

“Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być dla Moskwy wycofanie się UE z projektu gazociągu Nord Stream 2” - przewiduje “La Razon”.

Także inny madrycki dziennik, “El Mundo”, wskazuje na “turbulencje” w relacjach UE z Rosją, twierdząc, że podróż Borrella nie miała sensu i w obecnej sytuacji “była skazana na niepowodzenie”.

Dziennik twierdzi, że wizytę Borrella w Moskwie należy uznać za jedną z poważniejszych “porażek” dyplomacji unijnej w ostatnich latach. Wskazuje, że znacznie lepszą, gdyż twardszą, strategię dyplomacji obrała szefowa MSZ Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya.

Gazeta przypomniała, że przedstawicielka rządu Pedra Sancheza upomniała się w piątek za pośrednictwem mediów społecznościowych za rosyjską opozycją, krytykując jednocześnie argumentację Kremla, sugerującego, że przypadek Nawalnego jest zbliżony do uwięzienia przez Madryt separatystów z Katalonii.

Marcin Zatyka 

Fot.: MSZ FR

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter