Prawo, polityka

Rząd USA nałoży we wtorek sankcje na układającą podmorski bałtycki gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec rosyjską barkę Fortuna oraz na jej armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS - podał na swej stronie internetowej niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt".

Według niego, amerykańskie władze poinformowały w poniedziałek o tym zamiarze rząd Niemiec oraz swych pozostałych europejskich partnerów. Jak zauważa gazeta, byłby to pierwszy przypadek nie tylko grożenia przez rząd USA sankcjami wobec Nord Stream 2, ale także faktycznego ich zastosowania. Chodzi tu o przedsięwzięcia, jakie przewiduje zaostrzona niedawno przez Kongres ustawa CAATSA ("o przeciwdziałaniu przeciwnikom Ameryki drogą sankcji").

"Będziemy nadal podejmowali wszystkie konieczne i stosowne kroki w celu udaremnienia Nord Stream 2. Nie komentujemy wprawdzie przyszłych posunięć sankcyjnych, ale pozostajemy z sojusznikami i partnerami w kontakcie w kwestii potencjalnych zagadnień sankcyjnych" - powiedział cytowany przez "Handelsblatt" rzecznik ambasady USA.

Jak zaznaczył, amerykański rząd ma nadzieję, iż "Niemcy przemyślą swe stanowisko wobec gazociągu Nord Stream 2", gdyż projekt ten "zagraża żywotnym narodowym interesom bezpieczeństwa naszych europejskich partnerów oraz Stanów Zjednoczonych".

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki potwierdziło, że Niemcy zostały przez Stany Zjednoczone poinformowane o zamiarze nałożenia sankcji na rosyjską jednostkę układającą rurociąg Nord Stream 2. Dodało, że amerykańską notę przyjęło z ubolewaniem.

Fot.: Armator

Miedzy dwoma głównymi obozami politycznymi w USA - Demokratami i Republikanami - istnieje konsens co do tego, iż Nord Stream 2 zwiększyłby energetyczną zależność Europy Zachodniej od Rosji, co oznaczałoby również wzmocnienie pozycji Kremla na arenie międzynarodowej. 

-6 Sankcje amerykańskie na Bałtyku.
Co oni mieszają na Bałtyku? Jak trzeba było walczyć w IIWW to ich nie było. Walczyli na wyspach i o dominację na Pacyfiku. Niech siedzą spokojnie w tej swojej Ameryce.
19 styczeń 2021 : 09:44 ip123 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Historia
Postudiuj trochę historię, to może przestaniesz takie bzdury pisać.
19 styczeń 2021 : 12:53 Xyz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Sankcje
Czemu USA nie nałożą sankcji na polskie firmy sprowadzające rosyjski węgiel, przecież 6 lat temu minister Błaszczak mówił że z pieniędzy z węgla Putin zbroi armię
19 styczeń 2021 : 16:56 Janek gornik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Batory
Bo węgiel biorą wszyscy w Europie od Rosji, począwszy od Niemiec i Anglii...
20 styczeń 2021 : 15:37 Stefan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 IdiotaPożyteczny 456
Xyz...daj spokój przeciez ten "ip123" to ruski wychowanek,troll .. albo co bardziej prawdopodobne polski pożyteczny idiota.
19 styczeń 2021 : 17:10 kaszub Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter