Prawo, polityka

Parlament kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie na północnym wschodzie Niemiec zagłosował w czwartek za powołaniem regionalnej fundacji ekologicznej, która ma wspierać m.in. realizację kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 - informuje agencja dpa.

Na specjalnej sesji w czwartek w Schwerinie landtag zdecydowaną większością głosów opowiedział się za propozycją rządu krajowego o powołaniu fundacji. Socjaldemokratyczna SPD, chadecka CDU i postkomunistyczna Lewica głosowały za, prawicowo-populistyczna AfD wstrzymała się od głosu.

Spółka Nord Stream 2 AG z zadowoleniem przyjęła planowane powstanie fundacji. Będzie ona wspierać cele klimatyczne Niemiec i pozwoli zabezpieczyć dostawy gazu ziemnego - poinformowała w czwartek spółka.

W serwisie PortalMorski.pl wspominaliśmy o tej fundacji już pod koniec listopada:

Zdaniem premier landu Manueli Schwesig (SPD) fundacja powinna przede wszystkim wspierać projekty z zakresu ochrony środowiska i klimatu, ale mogą one też przez pewien czas być aktywne gospodarczo. "Nie mamy planów, aby ta fundacja zbudowała lub obsługiwała rurociąg", daje ona jedynie możliwość przyczynienia się do jego ukończenia - podkreśliła.

Jak pisze dpa, rozważane jest zakupienie przez fundację komponentów i maszyn niezbędnych do ukończenia gazociągu. Ma to na celu jak największe ominięcie grożących amerykańskich sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rurociągu. Schwesig wyraziła nadzieję, że rozmowy rządu federalnego Niemiec z nową administracją USA załagodzą sytuację.

Budowa rurociągu, która według rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego kosztowała około 11 mld euro, została przerwana pod koniec 2019 r., na krótko przed ukończeniem, gdy wobec groźby sankcji USA szwajcarska firma Allseas wycofała z Bałtyku oba swe statki do układania rurociągów. Rosja zapowiedziała ukończenie gazociągu własnymi siłami.

USA uzasadniają opór wobec projektu i zapowiadane sankcje wobec uczestniczących w nim firm zbytnim uzależnieniem europejskich partnerów od rosyjskiego gazu. Zwolennicy rurociągu zarzucają natomiast USA, że chcą tylko lepiej sprzedawać swój skroplony gaz w Europie.

Stowarzyszenia ekologiczne NABU i WWF Germany skrytykowały budowę rurociągu na Morzu Bałtyckim i planowaną fundację.

Według Gazpromu, głównego inwestora przedsięwzięcia, budowa rurociągu została ukończona w 94 proc. Kilka tygodni temu rosyjski statek ukończył 2,6-kilometrowy odcinek rurociągu w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Jak poinformowała w czwartek Duńska Agencja Energii, prace nad zlikwidowaniem luki w pobliżu wyspy Bornholm mają się rozpocząć w połowie stycznia.

Z Berlina Berenika Lemańczyk 

Fot.: Landtag Mecklenburg-Vorpommern 

-2 deutschland uber alles
' Niemcy ponad wszystko"
Nic nowego. Tak było , tak jest i Niemcy dążą do tego wszelkimi działaniami aby było tak dalej.
Pakt Ribbentrop - Mołotow w lokalnym wydaniu. Lokalne komuchy liczą na dodatkową kasę z Moskwy i stołki w gospodarczej działalności fundacji . Mentalność niemiecka od wieków się nie zmieniła . „Niemcy powinno się bombardować co 50 lat, profilaktycznie, bez podania przyczyny." - Winston Churchill.
08 styczeń 2021 : 11:23 kaszub Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter