Prawo, polityka

Nową politykę przemysłową Polski wyznaczy pięć osi: cyfryzacja przemysłu, myślenie w kategoriach bezpieczeństwa, lokalność produkcji, Zielony Ład oraz nowoczesne społeczeństwo - ogłosił w czwartek wicepremier Jarosław Gowin.

Minister rozwoju, pracy i technologii poinformował o rozpoczęciu prac nad nową polityką przemysłową. Jak stwierdził Gowin, polityka ta zostanie wpisana w ramy, wyznaczone przez pięć osi.

Pierwszą osią ma być cyfryzacja przemysłu, rozumiana m.in. jako złożony i zaawansowany technicznie proces wykorzystania dużych zbiorów danych. „Stawiamy na przemysł 4.0” - oświadczył Gowin.

Drugą osią ma być „powrót do myślenia o przemyśle w kategoriach bezpieczeństwa”. Według Gowina, dotyczy to np. produktów, których wytwarzanie ulokowano na innych kontynentach z powodu niższych kosztów. „Dziś celem musi być odtworzenie zdolności produkcyjnych określonych wyrobów medycznych i farmaceutycznych” - wyjaśnił wicepremier.

Trzecią osią ma być położenie nacisku na lokalność produkcji przemysłowej. Gowin stwierdził, że uzależnienie krajowej produkcji od niezdywersyfikowanego importu półproduktów to znaczący czynnik ryzyka, dywersyfikacja i skrócenie łańcuchów dostaw do szansa budowania kompetencji i mocy w przyszłościowych branżach.

Czwartą osią ma być Zielony Ład, gospodarka obiegu zamkniętego i niskoemisyjność. To wielkie wyzwanie, ale i szansa dla polskich producentów - ocenił wicepremier.

Piątą osią ma być nowoczesne społeczeństwo. Nowe technologie stworzą nowe miejsca pracy, ale aby proces ten przebiegł harmonijnie potrzebna jest polityka rozwoju kompetencji dopasowanych do wykorzystywanych w gospodarce narzędzi, a także regularne aktualizowanie i zmiana umiejętności i kompetencji pracowników - wyjaśnił wicepremier.

wkr/ mmu/

+5 ja cie nie moge
" cyfryzacja przemysłu, myślenie w kategoriach bezpieczeństwa, lokalność produkcji, Zielony Ład oraz nowoczesne społeczeństwo" czyli nic. Cyfryzacja przemyslu - ok, to sie dzieje na calym swiecie. Dodadza sterowanie przez aplikacje i gotowe. " myślenie w kategoriach bezpieczeństwa" - aaa spoko, myślenie. To duzo nam da. "lokalność produkcji" to chyba nawet nie po polsku, oznacza cos i nic. Bedzie Niemiec chcial u nas wyprodukowac, wyprodukuje, bedzie chcial w 'Chinach, to u nas nie wyprodukuje, "Zielony Ład " - no spoko. Wiatraki subsydiowane. Zarobia fundusze inwestycyjne. "nowoczesne społeczeństwo" - to akurat wszyscy zawsze realizuja, Stalin realizowal, Gomulka, Gierek, Tusk a teraz Gowin. No super mamy plan, nie ma co.Czyli dalej nie ma pomyslow na zadne konkrety.
07 styczeń 2021 : 17:54 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Obiecanki
Kolejny ,,Plan Morawieckiego''. Plany byla ambitne a wyszlo jak zwykle.
08 styczeń 2021 : 07:53 Zygmunt Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter