Prawo, polityka

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa pozostanie odrębną jednostką – informuje portal Trójmiasto.pl. Jak czytamy, z pomysłu włączenia SAR w struktury Urzędu Morskiego w Gdyni wycofało się Ministerstwo Infrastruktury, które przejęło sprawę po likwidacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zniesienie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Służby SAR) jako jednostki budżetowej i włączenie jej do struktury urzędów morskich przewidywał projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim przygotowany przez nieistniejący już resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Według autorów celem projektu była "optymalizacja pracy struktur administracji rządowej przy zachowaniu ekonomiki wydatkowania środków publicznych".

Jak wyjaśniono, w Służbie SAR zatrudnionych jest około 280 osób, a włączenie jej w struktury urzędów morskich pozwoliłoby jej skupić się na ratownictwie morskim oraz zwalczaniu zanieczyszczeń, podczas gdy obsługa administracyjna powierzona zostanie aparatowi administracyjnemu urzędów morskich, wzmocnionemu o pracowników.

Po likwidacji resortu gospodarki morskiej we wrześniu br., w wyniku rekonstrukcji rządu, sprawę przejęło Ministerstwo Infrastruktury, które zrezygnowało z tego pomysłu. Nie podano powodu zmiany decyzji. 

Na wniosek ministra infrastruktury z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został wycofany projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw (UD93) zakładający włączenie Służby SAR do Urzędu Morskiego – poinformował Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu.

Do zadań Służby SAR należy poszukiwanie i ratowanie osób znajdujących się w niebezpieczeństwie na morzu oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego.

AL, Trójmiasto.pl, PAP

-2 szkoda ze nikt nie chce tam porządku zrobic
i sie wcale nie dziwie.kto by chcial przejac taki bu...el.to nie powinno sie SAR nazywac tylko azyl dla bylych kompotów..
16 grudzień 2020 : 21:11 ktos78 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter