Prawo, polityka

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w środę w Parlamencie Europejskim przed zbyt szybkim złagodzeniem restrykcji mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, wskazując na ryzyko trzeciej fali pandemii po świętach.

Wiem, że właściciele sklepów, restauracji nie chcą restrykcji, ale musimy wyciągnąć wnioski z lata i nie powtarzać tych samych błędów. Jeżeli wszystko będzie zbyt szybko poluzowane, to niestety dojdzie do trzeciej fali po świętach Bożego Narodzenia - powiedziała w Brukseli Ursula von der Leyen.

Jak mówiła, Covid-19 był głównym powodem zgonów w zeszłym tygodniu w krajach UE, a szpitale znajdują się pod ogromną presją.

W niektórych regionach oddziały intensywnej terapii już nie dają rady - zauważyła.

Przewodnicząca Komisji wskazała, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą inne, ale konieczna jest solidarność, również między państwami członkowskimi, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Dodała, że są też dobre wieści, w tym kontrakt na szczepionki, jaki KE podpisała z sześcioma firmami farmaceutycznymi. Jej zdaniem pierwsi Europejczycy mogą być zaszczepieni nawet przed końcem grudnia. "Wreszcie widać jakieś światełko w tunelu" - powiedziała.

Szefowa KE wskazała, że państwa członkowskie muszą się przygotować do szczepień. Mowa o milionach strzykawek, igieł, członków personelu, logistyce - wymieniała. To - jej zdaniem - będzie "biletem, który pozwoli wyjechać z pandemii".

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter