Prawo, polityka

"Jestem zdziwiony, nawet zbulwersowany postępowaniem europosłanki Róży Thun ws. przekopu Mierzei Wiślanej" - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Europosłanka Róża Thun (PO) poinformowała na Twitterze, że spotkała się z unijnym komisarzem ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevicziusem ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Oceniła, że przekop Mierzei Wiślanej, to "zagrożenie dla Bałtyku".

Komisarz Sinkevicius potwierdził, że KE traktuje sprawę poważnie. Są zawiedzeni faktem, że mimo obietnic ze strony PL, prace na Mierzeja Wiślana ruszyły. Komisarz zapowiedział, że jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie to w przyszłym miesiącu przedstawi Kolegium Komisarzy wniosek ws. skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE - przekazała.

Rau ocenił w TVP Info, że to "sytuacja skrajnie dziwna, ale także niepokojąca.

Jesteśmy pluralistycznym społeczeństwem. Mamy demokratyczne instytucje, a więc istnieją u nas w kraju wszelkie warunki do debaty na ten temat. I ta debata przecież już się odbyła i wtedy, kiedy ktoś jest niezadowolony z wyniku takiej debaty, chcę przyjąć, że tu rzeczywiście chodzi o jakąś troskę natury ekologicznej, a nie kolejną okazję, żeby wystąpić przeciwko demokratycznie wybranemu rządowi Rzeczypospolitej, to zwraca się, niezależnie od kosztów, do instytucji europejskich - powiedział minister spraw zagranicznych.

Przyznał, że jest "zdziwiony, nawet zbulwersowany takim postępowaniem".

Chociaż niestety mieliśmy okazję już się do niego przyzwyczaić. Proszę mi pokazać w Unii Europejskiej inne środowisko polityczne, niż naszej polskiej opozycji, które tak zachowuje się w stosunku do demokratycznie wybranych władz swojego kraju. Nie jestem w stanie wskazać, nawet incydentalnego przykładu takiego postępowania - podkreślił Rau.

W czwartek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oświadczył na Twitterze, że tweet Thun w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej, to fake news.

Szef gabinetu komisarza, zaprzecza R.Thun informując, że nie ma żadnych zamiarów skierowania sprawy przekopu do TSUE - napisał w czwartek minister.

Katarzyna Krzykowska

+5 Artykuł w sumie bez sensu
Tytuł i treść kompletnie bez sensu - ma na celu wyłącznie klikalność.
Skoro był fake news to trzeba to napisać na początku a nie na końcu... paskudna manipulacja.
11 wrzesień 2020 : 06:22 Andrzej Sikorski | Zgłoś
+12 To pani Thun postępuje bez sensu
O co jej chodzi? W głosowaniu w polskim sejmie 24 lutego 2017 r. w sprawie specjalnej ustawy o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, za przyjęciem tej ustawy zagłosowało 401 posłów. Tylko 19 było przeciwnych, a 8 się wstrzymało. Przeciw był 1 z PiS, 2 z PO, 1 z Kukiz 15, 1 z Nowoczesnej i 4 z Unii Europejskich Demokratów (posłowie wywaleni z PO, którzy założyli sobie ten klub). Czyli 99 proc. opozycji było za przekopem. Uchwalono prawo i teraz ustawa jest wykonywana. Może warto to przypomnieć, skoro wszyscy dostali amnezji. Posłowie PO nie pamiętają za czym głosowali? Nie rozumieli wtedy za czym głosują, a teraz rozumieją? Po co więc teraz ta awantura?
11 wrzesień 2020 : 11:18 Kanał | Zgłoś
+10 To proste
To małpia złośliwość Übermenschy - prawdopodobnie będą musieli spuścić w klozecie NS2, więc odgrywają się na PL.
Bo na USA nie mogą - są na to za ciency w uszach :-)
11 wrzesień 2020 : 14:28 Granatowy | Zgłoś
+6 Jo
A po co przejmować się tym co ma do powiedzenia Róża volksdeutsch
11 wrzesień 2020 : 12:13 Hgf | Zgłoś
+3 Sensowny artykuł
A gdzie Panie Sikorski widzisz manipulację ? W fakcie że p. Thun kombinowała jak dokopać Polsce rękami Komisarza który nie podjął tematu ? A moze w tym że szef MSZ negatywnie ocenił działania grafini ?
A moze Ty poprostu człowieczku nie umiesz czytać z zrozumieniem tekstu ?
Raz nie zawsze...ciesz się z darmowego oświecenia....Minister oznajmił językiem dyplomatycznym ze Róza bezczelnie skłamała na Twitterze. Zresztą znając zamiłowanie lewackich komisarzy do Polski Sinkevicius wyraził swoją prywatną opinię którą p.Thun łynęła jak nie przymierzając...gęś. Wieczorne tłumaczenie sie Róży świadczy o jej celowym kłamstwie. No to tyle...Andrzeju Sikorski... Nie dziękuj ha ha ha
11 wrzesień 2020 : 18:22 kaszub | Zgłoś
+7 Art 82
Art. 82. Obowiązkiem obywatela polskiego jest wierność Rzeczypospolitej Polskiej oraz troska o dobro wspólne
12 wrzesień 2020 : 06:59 Konstytucja RP | Zgłoś
-1 Przekop
A co to się będzie działo, gdy zacznie się budowa przekopu u nasady półwyspu helskiego. Droga ewakuacyjna dla okrętów w Gdyni toż to konieczność.
12 wrzesień 2020 : 17:47 Max | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2737 4.3601
EUR 4.5589 4.6511
CHF 4.4385 4.5281
GBP 5.3531 5.4613

Newsletter