Prawo, polityka

Głos na Rafała Trzaskowskiego, to głos przeciwko budowie Drogi Czerwonej - ekspresówki mającej połączyć gdyński port z obwodnicą Trójmiasta - mówili w środę gdyńscy radni PiS odnosząc się do deklaracji prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, który poparł kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zapowiedział w mediach społecznościowych, że w drugiej turze wyborów prezydenckich zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego.

W najbliższą niedzielę zagłosuję na Rafała Trzaskowskiego. Wierzę w siłę wspólnoty. Wierzę w Polskę samorządową i obywatelską. Chcę nadal mieć możliwość działania na rzecz mieszkańców i łączyć, a nie dzielić - napisał w mediach społecznościowych prezydent Wojciech Szczurek.

Poparcie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej wyraziła też wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Brak nierealistycznego kandydata idealnego nie zwalnia z decyzji. W Polsce trwa demontaż samorządu. A ja #wybieramSamorząd. Dlatego zagłosuję na Rafała Trzaskowskiego, bo to polityk, który zawetuje, a nie wesprze kolejne ustawy zmierzające do zniszczenia samorządów - napisała w środę na Twitterze Gruszecka-Spychała.

Podobną deklarację złożyli także wiceprezydent ds. innowacji Michał Guć i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.

W ocenie gdyńskich radnych Prawa i Sprawiedliwości poparcie Rafała Trzaskowskiego przez prezydenta Szczurka to działanie wbrew interesom miasta. W środę zwołali konferencję prasową, by przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.

Głos na Rafała Trzaskowskiego to głos przeciwko budowie Drogi Czerwonej. Deklaracja prezydenta Szczurka jest irracjonalna z punktu widzenia interesów Gdyni. Trzaskowski jasno zadeklarował wycofanie się z planu powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego, a to oznacza również wycofanie się z finansowania ze środków centralnych wyczekiwanej przez mieszkańców Trasy Czerwonej. Dla Gdyni wybór jest prosty - Andrzej Duda to gwarancja kontynuowania programu CPK, a więc również budowa Drogi Czerwonej. Wybór Trzaskowskiego to zablokowanie projektu - uważa rady Marek Dudziński.

Jego zdaniem, Wojciech Szczurek jako prezydent bezpartyjny nie powinien udzielać poparcia kandydatowi KO.

Prezydent Szczurek przestał być niezależnym samorządowcem. Stał się tak naprawdę członkiem Platformy Obywatelskiej, tyle że bez partyjnej legitymacji - dodał.

Radni zaapelowali do włodarza miasta, aby wyraził jasne stanowisko w sprawie budowy tzw. Drogi Czerwonej.

W oświadczeniu przesłanym PAP prezydent Wojciech Szczurek podkreślił, że miasto wielokrotnie zabiegało o to, aby powstała trasa, która połączy gdyński port z Obwodnicą Trójmiasta.

Przypomniał, że 25 czerwca po raz kolejny wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego list z prośbą o "podjęcie stanowczych działań w sprawie tzw. Drogi Czerwonej w Gdyni oraz wiążące określenie dat realizacji tej inwestycji".

Droga Czerwona musi powstać i musi zostać sfinansowana z budżetu centralnego. Takie centralne finansowanie przesądza zresztą ustawa o portach morskich. Dla mieszkańców ani dla portu nie ma znaczenia, czy droga powstanie w ramach projektu CPK, czy jakiegokolwiek innego. Ważne by powstała. Cieszy mnie deklaracja rządu i mam nadzieję, że tym razem się sprawdzi, ale pamiętam, że podobnych było już kilka, a drogi nadal nie ma - podkreślił w oświadczeniu przesłanym PAP prezydent Gdyni.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała podpisali w poniedziałek w Gdyni porozumienie ws. współpracy przy budowie Trasy Czerwonej. Ma ona być drogą ekspresową, która połączy gdyński port z obwodnicą Trójmiasta i będzie się wiązać z dwupasmową drogą Via Maris. Zostanie sfinansowana ze środków programu inwestycyjnego CPK.

Autorka: Anna Machińska

+3 znowu Gróbarczyk
już ten fakt obecności min. Gróbarczyka źle wrózy inwestycji , przecież stępkę pod prom stawiał ponad 3 lata temu ...
09 lipiec 2020 : 12:18 gxc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 I co z tego!
Rozwalić, rozkraść jest łatwo, odbudować-bardzo trudno, zwłaszcza gdy judeoPOlszewicka destrukcja wychyla się z każedgo POkoju!
09 lipiec 2020 : 12:48 roman22 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Z co drugiego, co najmniej...
Z co drugiego pokoju, co najmniej. Czyli, tak *****t na oko z 50%, plus-minus.
Ostatnimi dniami dowiedziałem się, że nie jestem Polakiem (wiceminister od rolnictwa), tudzież jestem zdrajcą i zaprzańcem (Maciarewicz), teraz zaś - że jestem agentem (patrz niżej), Żydem, komunistą i złodziejem (patrz wyżej). Moglibyście jakoś te myśli strzeliste rozwinąć, panowie popierający chwilowych naszych władców? No, napiszcie, dlaczego ktoś, kto nie chce, żeby mu Prezes ze swoim Prezydentem meblowali życie, jest złodziejem, komunistą, Żydem, agentem, etc, etc, etc...

Połowa ludzi ma tego szczucia dość. Ja też.
09 lipiec 2020 : 20:58 Majami Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Agenci
Dziwne i głupie jest jednak to społeczeństwo. Sami sobie w pełni świadomie wybierają do rządzenia sobą agentów obcych państw, a później płaczą, że im źle i ich znowu oszukali. Był przecież już Bolek, Alek, Oscar. Teraz chcą wybrać syna Justyny. Ci ludzie dostają pieniądze i zadania z zewnątrz i muszą wykonywać polecenia swoich mocodawców. Ale jest demokracja i niech ludzie głosują na kogo chcą. Dostaną to co sami wybrali.
09 lipiec 2020 : 18:40 Wyborca Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Popieramy
Czerwony, POstkomunistyczny Szczecin popiera Pana Prezydęta Rafalala Trzaskowskiego. Czuwaj.
10 lipiec 2020 : 19:04 Byli PPRowcy i SBcy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: