Prawo, polityka

„Realizowany w tej chwili, dzięki uporowi i bezmyślności rządu PiS, przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem” – mówił w niedzielę w Skowronkach (woj. pomorskie) niezależny kandydat na urząd prezydenta Szymon Hołownia, który odwiedził miejsce budowy kanału żeglugowego.

Zdaniem Szymona Hołowni dwa miliardy złotych, które - jak mówił podczas konferencji prasowej - wydano dotąd na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną „poszły w muł”.

„Te dwa miliardy to jest dziesięć rocznych budżetów miasta Elbląg. To zatrudnienie dla 1600 pielęgniarek na 25 lat. Jeżeli rzeczywiście chce się tworzyć miejsca pracy, możliwości rozwoju gospodarczego, to trzeba było - zamiast robić te faraońskie idiotyzmy – dofinansować samorząd. Przekazać te pieniądze samorządowi, który doskonale by wiedział, jak rozwinąć potencjał tego miasta, jakim jest Elbląg, jak pielęgnować wartości przyrodnicze, jak rozbudowywać walory, które słynął z tego, że Elbląg jest tak naprawdę miastem polskiego pogranicza”- mówił kandydat.

Dodał, że pieniądze, które zostały już wydane na przekop, mogłyby również zostać przeznaczone na edukację, rozwój transportu i innowacyjnej gospodarki.

Hołownia podkreślił, że przekop Mierzei w żaden sposób nie zrealizuje celów, o których mówi rząd Prawa i Sprawiedliwości.

"Realizowany w tej chwili, dzięki uporowi i bezmyślności rządu PiS, przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem. (...) Przecież wiadomo, że tutaj nie wpłynie żadna jednostka Marynarki Wojennej. Pomijam, ile jednostek ma dzisiaj Marynarka Wojenna, dzięki trosce zwierzchnika sił zbrojnych Andrzeja Dudy oraz ministrów Macierewicza i Błaszczaka. Gdzie oni będą tutaj manewrować? Na akwenie, który jest nieoperacyjny? Ten akwen jest zamulony i nie ma dzisiaj znaczenia strategicznego, o którym opowiada nam rząd” – ocenił kandydat.

Hołownia podkreślił, że aby doprowadzić do wzrostu bezpieczeństwa strategicznego Polski powinno się inwestować w Marynarkę Wojenną.

„Byśmy wreszcie zobaczyli w niej jakiś nowy okręt podwodny. Byśmy zakończyli programy operacyjne MW z sukcesem i wyposażyli ją w jednostki inne niż kutry patrolowe i motorówki” – wyjaśnił.

Przekonywał też, że budowa kanału wpłynie negatywnie na środowisko naturalne tego obszaru.

„Nie trzeba chyba tłumaczyć, że to ostoja ptaków. Są tu również tarliska ryb. Zostaną one zniszczone poprzez to, że zmieni się struktura zarybienia w tym akwenie. Statki, które będą na niego wpływały, będą hałasowały, płoszyły i niszczyły tarliska oraz miejsca gniazdowania ptaków. Będą powodowały to, że zalewane będą gniazda i topić się będą pisklęta. Ale dla naszych władców nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Oni są w stanie realizować swoje cele po trupach” – powiedział.

Dodał, że inwestycja ta nie była konsultowana z lokalnymi samorządami. "Jeżeli rzeczywiście chcemy pomóc Elblągowi to może powinniśmy doprowadzić do tego, żeby unormować nasze stosunki z sąsiadami, którzy w tej chwili mają imperialne zapędy. Aby ludzie, którzy z obu stron przekraczają granice mogli ze sobą swobodnie handlować i odwiedzać się nawzajem tak, aby znów rozkwitł mały ruch graniczny, który w naturalny sposób będzie napędzał lokalną gospodarkę” – powiedział.

Przypomniał, że wśród osób, które głosowały za przyjęciem specustawy dotyczącej kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną byli Rafał Trzaskowski oraz Władysław Kosiniak Kamysz.

„Mam nadzieję, że Rafał Trzaskowski, który dzisiaj twierdzi, że nie jest już zwolennikiem tego przekopu, oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, który zdania w tej sprawie nie zmienił i nadal jest zwolennikiem budowy kanału, przyjadą tutaj kiedyś i porównają sobie zdjęcia tego miejsca sprzed tego, co się tutaj wydarzyło z tym, co będzie się tutaj znajdować”- powiedział.

„Mieliśmy tutaj drzewa, wodę, las, piasek, wspaniałą wydmę ciągnącą się aż do samego Gdańska. Teraz będziemy mieli beton. To jest właśnie myślenie tego rządu - jak za Gierka, jak za Gomułki. Wielkie rzeczy z betonu, stali, metalu. Wielkie narodowe inwestycje, a żyjemy w państwie, w którym brakuje kilkuset tysięcy zł na funkcjonowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Nie rozumiem, jak można było dopuścić do sytuacji, w której Polska będzie mniej zielona, mniej solidarna, mniej samorządna, a w istocie mniej demokratyczna" - ocenił kandydat.

Szymon Hołownia odniósł się też do wymiany sobotniej wymiany tweetów między byłym premierem Donaldem Tuskiem a prezydentem Andrzejem Dudą.

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk napisał, że "prezydent Rzeczpospolitej powinien dbać o jej reputację". "Andrzej Duda robi wszystko, aby ją zrujnować. Jego kampania to wstyd na cały świat"- ocenił.

W odpowiedzi na ten wpis prezydent napisał: "Panie Donaldzie, miał Pan okazję wystartować w wyborach i prowadzić swoją kampanię. Był Pan dwukrotnie namawiany, by się ze mną zmierzyć przez swoje środowisko. Wolał się Pan jednak schować za plecami MKB, a później RT. Wie Pan, jak się na taką postawę mówiło na podwórku? Cykor...".

„Sugerowałbym politykom pewną ostrożność w używaniu Twittera, zwłaszcza wieczorem, zwłaszcza w piątek lub sobotę. Byli już tacy politycy, którzy się na tym przejechali. Takie chłopięce przepychanki są metodą zdobycia lajków, udostępnień. Donald Tusk, już od dłuższego czasu prowadzi w Polsce działalność polityczną za pomocą ezopowych, złośliwych tweetów. Prezydent Andrzej Duda ma olbrzymie osiągnięcia, jeśli chodzi o działalność tweeterową. Chciałbym jednak, aby zainteresowali się oni, dlaczego po licznych latach ich rządów wciąż mamy w Polsce 400 psychiatrów dziecięcych i 450 geriatrów na kilka milionów dzieci i młodzieży oraz drugie tyle seniorów. Od polityków oczekiwałbym rozwiązywania problemów, a nie prężenia muskułów w wirtualnej rzeczywistości, dla lansu” – powiedział Szymon Hołownia.

Odniósł się również do wypowiedzi posła PiS Przemysława Czarnka, który w programie „Studio Polska” (TVP Info) powiedział m.in. „Skończmy słuchać o tych obrzydlistwach LGBT. (...) Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym powstępowaniem. Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów, o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją”.

Hołownia powiedział, że te słowa są dla niego „przerażające”. „To jest koniec pewnej historii w Polsce. To jest początek jakiejś nowej, bardzo brudnej historii. Jestem pewien, że musimy dzisiaj - niezależnie od tego, jakie mamy poglądy - bronić w Polsce ludzi, bronić obywateli Rzeczpospolitej, którzy mają prawo żyć tak jak chcą. Nikt nie ma prawa powiedzieć, że należy skończyć z dyskusją o prawach człowieka. To przerażające, co rodzi się dzisiaj w Polsce z głupoty, krótkowzroczności, ale też paniki przed zbliżającą się możliwością utraty władzy” – powiedział kandydat. (PAP)

Autorka: Anna Machińska

Komentarze   

+3 Jak niżej
Idiota
14 czerwiec 2020 : 13:31 Julek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Bezmózg - Klaun?
Jakim trzeba być bezmózgiem, aby takie bzdety mówić? Wracaj na scenę, bo tam miejsce klaunów jest!
14 czerwiec 2020 : 13:49 Andrzej1969 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zamulony... kandydat
Widać że ma...zamulone sumienie i myślenie.
Proponuję faktycznie zatrudnić więcej psychiatrów ze względu na rozwój LGBT.
14 czerwiec 2020 : 13:59 Jak wyżej Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 nastepny kacap
a może też tak PO-wie o zamku w puszczy noteckiej , który jest budowany na terenie natura 2000 , i to są słowa przyszłego prezydenta Hołowni dla hołoty bo kto normalny pójdzie go wybrać.
14 czerwiec 2020 : 14:50 taka prawda Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Brawo
100/100
14 czerwiec 2020 : 14:53 Brawo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Wybieram opcję trzecią- bezpartyjność
Ja pójdę go wybrać. BO mam dość wkręcania w brudne interesy POPISu, którzy robią ludziom wodę z mózgu. Partie powinny w końcu dostać lekcję pokory. Za dużo już złego narobiły. Jedni i drudzy.
16 czerwiec 2020 : 09:22 Kaska Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Kto wpuscil szymka
Na plac budowy -w niedziele!?
14 czerwiec 2020 : 15:14 Tallboy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Może on i Hołownia
... ale w głowie, to ma bezhołowie.
14 czerwiec 2020 : 15:56 Głowacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 brak slow...
Przerazajace do czego są zdolni ludzie ,aby tylko dorwac sie do koryta ..Cala przyzwoitosc i inteligencja ,zmieszana z krowim lajnem w bialy dzien..............
14 czerwiec 2020 : 16:50 tomm Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Koleś się kompromituje ale co tam...
Gawiedź i tak nie wie o co chodzi, więc ci za PiS będą za a ci z PO będą przeciw. "pisklęta" będą się topiły? Ja prdl. To się dzieje naprawdę? A poza tym skoro tam nic nie będzie pływało to i pisklęta chyba nie utoną... A skoro dużo będzie pływało, to chyba o to chodziło? Oczywiście nikt obecnie nie wie jak uda się ta inwestycja ale wszyscy powinni jej kibicować a nie wyśmiewać, przy okazji wykazując się imbecylizmem. Dopiero po latach można będzie ocenić jej efekty.
14 czerwiec 2020 : 18:23 Mc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Pomylone z pomiesszanym
Jeżeli totalni tak zajadlle krytykują, t/z że ta inwestycja jest trafiona w 10-kę dla Polski. Bo co ma służyć Ojczyźnie oni wszystko krytykują. A po pierwsze, gdyby taka sytuacjazaistniała po wojnie w którymkolwiek państwie zachodnim, to ten pprzekop byłby wykonany w pierwszej kolejności, zaraz po wojnie. A co do efektów ekonomicznych, to na samej turystyce można krociezarobić, nie wspominając o porcie pomocniczym dla zespołu portów Gdańsk-Gdynia. Nie będę wspominał o uniezaleznieniu się od " wielkiego przyjaciela " na wschodzie. Ostatecznie każdy ma swoj honor. A Hołownia po prostu bredzi.
14 czerwiec 2020 : 20:52 Zbigniew Wesoły Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Nowy Świat
Wydaje się ogromne pieniądze w nieznane?cyt.Oczywiście nikt obecnie nie wie jak uda się ta inwestycja ale wszyscy powinni jej kibicować itd.Budowa na chybił trafił ?.Podoba mi się kolejność na początku-Gawiedź,PIS,PO.Osobiście jestem za budową przeprawy.
20 czerwiec 2020 : 15:50 Mirosław Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 tak
tylko najpierw trzeba utopić co najmniej 2 mld zł
03 lipiec 2020 : 14:53 lee Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+16 fakty
Witam i na wstepie wszystkich pozdrawiam..zabieram glos wlasciwie przypadkowo nie jestem zwolnikiem w/w kandydata ani obecnego ...ale nie o to chodzi ... przedstawione dane sa zaczerpiniete z internetu na szybkiego wiec :WikipediaJak na swoje wymiary zalew jest akwenem bardzo płytkim, jego średnia głębokość wynosi około 3,5 m, w części południowo-zachodniej (czyli naszej) około 2 metrów a w rejonie Bałtijska - maksymalna głębokość wynosi 5,5 m. i tu moje dwie kuli w glowie sie zderzaja ... jakie zanurzenie maja staki, barki, kurde nawet zaglowki ...ludzie pomyslcie czasami nawet jezli bysmy chcieli wykorzystac aspekt militarny to chyba nawet okrety desantowe "plaskodennne'" maja powyzej 2 m ... i tu tak jak jakby chyba nie ma co sie dalej rozpisywac mam nadzieje ze Panowie ktozy podjeli decyzje maja jakis bardziej szerszy punkt wizji na ten projekt .. a tak na koniec milej niedzieli i wszystkiego dobrego dla wszystkich
14 czerwiec 2020 : 19:08 sisi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Zielony
Widać że na prawdę jesteś "zielony"w temacie. A tor wodny, do samego portu, będzie taki, jaki będzie potrzebny i będzie odpowiadał potrzebom portu.
14 czerwiec 2020 : 21:04 Zbigniew Wesoły Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Słuszną linię ma nasza partia ...
>A tor wodny, do samego portu, będzie taki, jaki będzie potrzebny i będzie odpowiadał potrzebom portu.
Wiesz co zrobi ten tor wodny ? On odpowie żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest tor wodny na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my znim zrobimy ? My otworzymy nim oczy niedowiarkom.
Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo.
15 czerwiec 2020 : 20:01 Prawdziwy Polak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 tor wodny
Już wyjaśniam. Statki nie będą pływały po Zalewie Wiślanym tak jak nie pływają po Zalewie Szczecińskim. Będą przepływały przez zalew torem wodnym o głębokości ok. 5m. do Elbląga - tak jak pływają torem wodnym o głębokości ok. 10m do Szczecina. Średnia głębokość Zalewu Szczecińskiego ok. 3,8m. (wiki).
15 czerwiec 2020 : 21:49 Marek 50+ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Przekop zalewu wiślanego
Witam
Pan Trzaskowski jest po***** i co z takiego prezydenta którego trzeba leczyć.
15 czerwiec 2020 : 07:30 Mieszkaniec Frombork Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Kabareciarz
Kabareciarze tak mają , gospodarka dla nich to jakaś droga mleczna w postaci nieogarniętej mgławicy , więc trzeba bliźniego po katolicku zrozumieć , i przejść do porządku dziennego po takim ględzeniu.
15 czerwiec 2020 : 09:17 zmartwiony Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Racja
Zgadzamy sie z Holownia, powiedzial prawde. Pisowska propaganda kreowanu na kremlu musi zawierac takie faraonowe inwestycje jak kanalik suski a jest to droga do nikad. Oni kontynuja oglupianie ciemnego ludu. Precz z kaczyzmem!
15 czerwiec 2020 : 09:54 Zdzicha Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 PO-lszewia, to stan umysłu i nic nie po-może
Najbliższe lotnisko w Berlinie, a port w Hamburgu
15 czerwiec 2020 : 10:02 Polak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Hołownia błaźnie...wracaj do tvn, bo tam jest twoje miejsce.
Kto stoi za tym pajacem, bo przecież nie wiem ile trzeba zjeść śniegu żeby samemu pieprzyć takie androny..
15 czerwiec 2020 : 10:07 Polak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Mierzeja
5x20 metrów to kanal dla jachtow ludzi bogatych
Żaden statek nie wplynie
10x60 metrów to rozmiar kanału dla żeglugi
Dlaczego PIS nas oklamuje
Kto ma w tym interes
15 czerwiec 2020 : 12:50 Dr jarek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Putin ma interes żebyś pisał takie brednie
Putin ma interes żebyś pisał takie brednie
15 czerwiec 2020 : 15:29 Polak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Interes...
To, że Putin ma interes w ogłupianiu Polaków jeszcze rozumiem,
Ale jaki w tym ma interes PIS ?!
15 czerwiec 2020 : 20:06 Polak II Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Kanal
To prawda aby statek mógł wpłynąć to minimum 10x60 metrow kanału potrzeba
Pan Kaczyński kopie dla siebie i bogatych kolegów strategiczny kanal
15 czerwiec 2020 : 12:54 Inzynier Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 kacap
Kacapa bym z liscia potraktowal.
15 czerwiec 2020 : 13:21 kumi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Tylko obrazanie ludzi ktorych sie nie zna, to domena Polaczkow..
Sam jesteś kacap, zrozum to w końcu.
16 czerwiec 2020 : 09:18 Kaska Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Kanał Suski
Z tego co napisali zwolennicy budowy za 2 miliardy złotych poprzecznego rowu na mierzei wynika jedno. BRAK ARGUMENTÓW BRONIĄCYCH TEN PROJEKT. Są tylko inwektywy. To dowodzi jak bardzo ten kanał jest niepotrzebny. Kanał to nie wszystko. Jeszcze 2 miliardy na tor wodny i nabrzeża portowe. Bogaty to kraj, który zamiast kupić porządne okręty np. korwety rakietowe to kwotę, która zadowoliłaby MW przeznacza na tak idiotyczną inwestycję. Pamiętajmy jeszcze, że ci sami radośni twórcy proponowali przekop przez Półwysep Helski , który wraz z nowym torem wodnym miałby być drogą ewakuacyjną okrętów z portu na Oksywiu. To czy ten przekop i tor powstanie czy nie (ok.6 miliardów zł) decyzje zapadną jeszcze w tym roku. Pewnie nie bo okrętów już brak. Strach się bać. Polska nie okrętami a rowami stoi!
15 czerwiec 2020 : 14:28 Andy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 PO-lszewia, to stan umysłu..
Putin ma interes żebyś pisał takie brednie
15 czerwiec 2020 : 15:30 Polak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Interes
To, że Putin ma interes w ogłupianiu Polaków jeszcze rozumiem,
Ale jaki w tym interes ma PIS?
15 czerwiec 2020 : 20:05 Polak II Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Mr
Wariat agent ruski
15 czerwiec 2020 : 20:45 Falko186pl Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Ojczyzna
Teraz pan Hołownia i podobni do niego mówią że to zła inwestycja może i tak ale błędem jest nawoływanie do bojkotu tego projektu za duże pieniądze zostały wpopowane w tą inwestycję no tak rozpędzić pracowników a to co zostało zrobione zostawić niech niszczeje !? Tak to pan widzi panie Hołownia? Nie krytykujmy poczekajmy ocenimy po paru latach po zakączeniu projektu !Ale żeby mieć czeba ryzykować i inwestować !
16 czerwiec 2020 : 02:37 Polska Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Debilny kandydat
Kto takiego capa i beczaca bekse chce wybrac na glowe panstwa? Jego miejsce w stadninie czyscic boxy
16 czerwiec 2020 : 05:49 Stefan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 żal mi Ciebie.
Ty za to możesz mu tylko buty czyścic co najwyżej.
16 czerwiec 2020 : 09:25 Kaska Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Racja
PiS właśnie wykonuje pierwszy krok na drodze do zalania Elbląga i całych Żuław.
Już teraz Elbląg miał problemy z zalewaniem przez wodę morską.
Klimat się zmienia i nawiedzają nas coraz gwałtowniejsze wichury, które będą napychały coraz więcej wody w stronę Elbląga. Ciekawe gdzie się podzieje woda wpychana w kilometrowy kanał. Z pewnością zaprojektowana na końcu kanału zapora da odpowiedni odpór.
Powodzenia.
Mam nadzieję, że elblążanie będą pamiętać kto im zgotował ten los.
17 czerwiec 2020 : 11:27 Tytus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Hołownia to WSIowa agentura
Hołownia to WSIowa agentura, taka sama jak niegdyś Palikot, Kukiz czy ten pajac Petru. A WSI to znowu ludzie zależni od Berlina i Moskwy.
19 czerwiec 2020 : 10:29 roman22 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Wniosek
Postanowiłem zajrzeć tu i zapoznać się z komentarzami. Dziękuję Panu który podjął próbę wyjaśnienia mi celowości inwestycji. Może faktyczne jest w tym logika, nie ukrywam że kupił bym ten pomysł gdybyśmy byli Państwem które jest bogate i nie wie co robić z pieniędzmi. Próba obrony tej inwestycji to jak dialog dwóch rycerzy którzy stoczyli walkę...jeden który stracił ręce mówi do wygranego możemy uznać ta walkę za remis.. dziwimy się dlaczego tak zachowuję się nasza klasa polityczna..prosze prześledzić ile jadu jest w komentarzach. Miłego dnia ,wieczoru pozdrawiam wszystkich czytających i życzę zdrowia i fajnych chwil.
19 czerwiec 2020 : 14:40 Sisi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: