Prawo, polityka

„Realizowany w tej chwili, dzięki uporowi i bezmyślności rządu PiS, przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem” – mówił w niedzielę w Skowronkach (woj. pomorskie) niezależny kandydat na urząd prezydenta Szymon Hołownia, który odwiedził miejsce budowy kanału żeglugowego.

Zdaniem Szymona Hołowni dwa miliardy złotych, które - jak mówił podczas konferencji prasowej - wydano dotąd na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną „poszły w muł”.

„Te dwa miliardy to jest dziesięć rocznych budżetów miasta Elbląg. To zatrudnienie dla 1600 pielęgniarek na 25 lat. Jeżeli rzeczywiście chce się tworzyć miejsca pracy, możliwości rozwoju gospodarczego, to trzeba było - zamiast robić te faraońskie idiotyzmy – dofinansować samorząd. Przekazać te pieniądze samorządowi, który doskonale by wiedział, jak rozwinąć potencjał tego miasta, jakim jest Elbląg, jak pielęgnować wartości przyrodnicze, jak rozbudowywać walory, które słynął z tego, że Elbląg jest tak naprawdę miastem polskiego pogranicza”- mówił kandydat.

Dodał, że pieniądze, które zostały już wydane na przekop, mogłyby również zostać przeznaczone na edukację, rozwój transportu i innowacyjnej gospodarki.

Hołownia podkreślił, że przekop Mierzei w żaden sposób nie zrealizuje celów, o których mówi rząd Prawa i Sprawiedliwości.

"Realizowany w tej chwili, dzięki uporowi i bezmyślności rządu PiS, przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem. (...) Przecież wiadomo, że tutaj nie wpłynie żadna jednostka Marynarki Wojennej. Pomijam, ile jednostek ma dzisiaj Marynarka Wojenna, dzięki trosce zwierzchnika sił zbrojnych Andrzeja Dudy oraz ministrów Macierewicza i Błaszczaka. Gdzie oni będą tutaj manewrować? Na akwenie, który jest nieoperacyjny? Ten akwen jest zamulony i nie ma dzisiaj znaczenia strategicznego, o którym opowiada nam rząd” – ocenił kandydat.

Hołownia podkreślił, że aby doprowadzić do wzrostu bezpieczeństwa strategicznego Polski powinno się inwestować w Marynarkę Wojenną.

„Byśmy wreszcie zobaczyli w niej jakiś nowy okręt podwodny. Byśmy zakończyli programy operacyjne MW z sukcesem i wyposażyli ją w jednostki inne niż kutry patrolowe i motorówki” – wyjaśnił.

Przekonywał też, że budowa kanału wpłynie negatywnie na środowisko naturalne tego obszaru.

„Nie trzeba chyba tłumaczyć, że to ostoja ptaków. Są tu również tarliska ryb. Zostaną one zniszczone poprzez to, że zmieni się struktura zarybienia w tym akwenie. Statki, które będą na niego wpływały, będą hałasowały, płoszyły i niszczyły tarliska oraz miejsca gniazdowania ptaków. Będą powodowały to, że zalewane będą gniazda i topić się będą pisklęta. Ale dla naszych władców nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Oni są w stanie realizować swoje cele po trupach” – powiedział.

Dodał, że inwestycja ta nie była konsultowana z lokalnymi samorządami. "Jeżeli rzeczywiście chcemy pomóc Elblągowi to może powinniśmy doprowadzić do tego, żeby unormować nasze stosunki z sąsiadami, którzy w tej chwili mają imperialne zapędy. Aby ludzie, którzy z obu stron przekraczają granice mogli ze sobą swobodnie handlować i odwiedzać się nawzajem tak, aby znów rozkwitł mały ruch graniczny, który w naturalny sposób będzie napędzał lokalną gospodarkę” – powiedział.

Przypomniał, że wśród osób, które głosowały za przyjęciem specustawy dotyczącej kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną byli Rafał Trzaskowski oraz Władysław Kosiniak Kamysz.

„Mam nadzieję, że Rafał Trzaskowski, który dzisiaj twierdzi, że nie jest już zwolennikiem tego przekopu, oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, który zdania w tej sprawie nie zmienił i nadal jest zwolennikiem budowy kanału, przyjadą tutaj kiedyś i porównają sobie zdjęcia tego miejsca sprzed tego, co się tutaj wydarzyło z tym, co będzie się tutaj znajdować”- powiedział.

„Mieliśmy tutaj drzewa, wodę, las, piasek, wspaniałą wydmę ciągnącą się aż do samego Gdańska. Teraz będziemy mieli beton. To jest właśnie myślenie tego rządu - jak za Gierka, jak za Gomułki. Wielkie rzeczy z betonu, stali, metalu. Wielkie narodowe inwestycje, a żyjemy w państwie, w którym brakuje kilkuset tysięcy zł na funkcjonowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Nie rozumiem, jak można było dopuścić do sytuacji, w której Polska będzie mniej zielona, mniej solidarna, mniej samorządna, a w istocie mniej demokratyczna" - ocenił kandydat.

Szymon Hołownia odniósł się też do wymiany sobotniej wymiany tweetów między byłym premierem Donaldem Tuskiem a prezydentem Andrzejem Dudą.

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk napisał, że "prezydent Rzeczpospolitej powinien dbać o jej reputację". "Andrzej Duda robi wszystko, aby ją zrujnować. Jego kampania to wstyd na cały świat"- ocenił.

W odpowiedzi na ten wpis prezydent napisał: "Panie Donaldzie, miał Pan okazję wystartować w wyborach i prowadzić swoją kampanię. Był Pan dwukrotnie namawiany, by się ze mną zmierzyć przez swoje środowisko. Wolał się Pan jednak schować za plecami MKB, a później RT. Wie Pan, jak się na taką postawę mówiło na podwórku? Cykor...".

„Sugerowałbym politykom pewną ostrożność w używaniu Twittera, zwłaszcza wieczorem, zwłaszcza w piątek lub sobotę. Byli już tacy politycy, którzy się na tym przejechali. Takie chłopięce przepychanki są metodą zdobycia lajków, udostępnień. Donald Tusk, już od dłuższego czasu prowadzi w Polsce działalność polityczną za pomocą ezopowych, złośliwych tweetów. Prezydent Andrzej Duda ma olbrzymie osiągnięcia, jeśli chodzi o działalność tweeterową. Chciałbym jednak, aby zainteresowali się oni, dlaczego po licznych latach ich rządów wciąż mamy w Polsce 400 psychiatrów dziecięcych i 450 geriatrów na kilka milionów dzieci i młodzieży oraz drugie tyle seniorów. Od polityków oczekiwałbym rozwiązywania problemów, a nie prężenia muskułów w wirtualnej rzeczywistości, dla lansu” – powiedział Szymon Hołownia.

Odniósł się również do wypowiedzi posła PiS Przemysława Czarnka, który w programie „Studio Polska” (TVP Info) powiedział m.in. „Skończmy słuchać o tych obrzydlistwach LGBT. (...) Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym powstępowaniem. Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów, o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją”.

Hołownia powiedział, że te słowa są dla niego „przerażające”. „To jest koniec pewnej historii w Polsce. To jest początek jakiejś nowej, bardzo brudnej historii. Jestem pewien, że musimy dzisiaj - niezależnie od tego, jakie mamy poglądy - bronić w Polsce ludzi, bronić obywateli Rzeczpospolitej, którzy mają prawo żyć tak jak chcą. Nikt nie ma prawa powiedzieć, że należy skończyć z dyskusją o prawach człowieka. To przerażające, co rodzi się dzisiaj w Polsce z głupoty, krótkowzroczności, ale też paniki przed zbliżającą się możliwością utraty władzy” – powiedział kandydat. (PAP)

Autorka: Anna Machińska

 
+11 Jak niżej
Idiota
14 czerwiec 2020 : 13:31 Julek | Zgłoś
+16 Bezmózg - Klaun?
Jakim trzeba być bezmózgiem, aby takie bzdety mówić? Wracaj na scenę, bo tam miejsce klaunów jest!
14 czerwiec 2020 : 13:49 Andrzej1969 | Zgłoś
+14 Zamulony... kandydat
Widać że ma...zamulone sumienie i myślenie.
Proponuję faktycznie zatrudnić więcej psychiatrów ze względu na rozwój LGBT.
14 czerwiec 2020 : 13:59 Jak wyżej | Zgłoś
+12 nastepny kacap
a może też tak PO-wie o zamku w puszczy noteckiej , który jest budowany na terenie natura 2000 , i to są słowa przyszłego prezydenta Hołowni dla hołoty bo kto normalny pójdzie go wybrać.
14 czerwiec 2020 : 14:50 taka prawda | Zgłoś
+3 Brawo
100/100
14 czerwiec 2020 : 14:53 Brawo | Zgłoś
-7 Wybieram opcję trzecią- bezpartyjność
Ja pójdę go wybrać. BO mam dość wkręcania w brudne interesy POPISu, którzy robią ludziom wodę z mózgu. Partie powinny w końcu dostać lekcję pokory. Za dużo już złego narobiły. Jedni i drudzy.
16 czerwiec 2020 : 09:22 Kaska | Zgłoś
+9 Kto wpuscil szymka
Na plac budowy -w niedziele!?
14 czerwiec 2020 : 15:14 Tallboy | Zgłoś
+12 Może on i Hołownia
... ale w głowie, to ma bezhołowie.
14 czerwiec 2020 : 15:56 Głowacki | Zgłoś
+10 brak slow...
Przerazajace do czego są zdolni ludzie ,aby tylko dorwac sie do koryta ..Cala przyzwoitosc i inteligencja ,zmieszana z krowim lajnem w bialy dzien..............
14 czerwiec 2020 : 16:50 tomm | Zgłoś
+9 Koleś się kompromituje ale co tam...
Gawiedź i tak nie wie o co chodzi, więc ci za PiS będą za a ci z PO będą przeciw. "pisklęta" będą się topiły? Ja prdl. To się dzieje naprawdę? A poza tym skoro tam nic nie będzie pływało to i pisklęta chyba nie utoną... A skoro dużo będzie pływało, to chyba o to chodziło? Oczywiście nikt obecnie nie wie jak uda się ta inwestycja ale wszyscy powinni jej kibicować a nie wyśmiewać, przy okazji wykazując się imbecylizmem. Dopiero po latach można będzie ocenić jej efekty.
14 czerwiec 2020 : 18:23 Mc | Zgłoś
+5 Pomylone z pomiesszanym
Jeżeli totalni tak zajadlle krytykują, t/z że ta inwestycja jest trafiona w 10-kę dla Polski. Bo co ma służyć Ojczyźnie oni wszystko krytykują. A po pierwsze, gdyby taka sytuacjazaistniała po wojnie w którymkolwiek państwie zachodnim, to ten pprzekop byłby wykonany w pierwszej kolejności, zaraz po wojnie. A co do efektów ekonomicznych, to na samej turystyce można krociezarobić, nie wspominając o porcie pomocniczym dla zespołu portów Gdańsk-Gdynia. Nie będę wspominał o uniezaleznieniu się od " wielkiego przyjaciela " na wschodzie. Ostatecznie każdy ma swoj honor. A Hołownia po prostu bredzi.
14 czerwiec 2020 : 20:52 Zbigniew Wesoły | Zgłoś
+7 Nowy Świat
Wydaje się ogromne pieniądze w nieznane?cyt.Oczywiście nikt obecnie nie wie jak uda się ta inwestycja ale wszyscy powinni jej kibicować itd.Budowa na chybił trafił ?.Podoba mi się kolejność na początku-Gawiedź,PIS,PO.Osobiście jestem za budową przeprawy.
20 czerwiec 2020 : 15:50 Mirosław | Zgłoś
-9 tak
tylko najpierw trzeba utopić co najmniej 2 mld zł
03 lipiec 2020 : 14:53 lee | Zgłoś
+15 fakty
Witam i na wstepie wszystkich pozdrawiam..zabieram glos wlasciwie przypadkowo nie jestem zwolnikiem w/w kandydata ani obecnego ...ale nie o to chodzi ... przedstawione dane sa zaczerpiniete z internetu na szybkiego wiec :WikipediaJak na swoje wymiary zalew jest akwenem bardzo płytkim, jego średnia głębokość wynosi około 3,5 m, w części południowo-zachodniej (czyli naszej) około 2 metrów a w rejonie Bałtijska - maksymalna głębokość wynosi 5,5 m. i tu moje dwie kuli w glowie sie zderzaja ... jakie zanurzenie maja staki, barki, kurde nawet zaglowki ...ludzie pomyslcie czasami nawet jezli bysmy chcieli wykorzystac aspekt militarny to chyba nawet okrety desantowe "plaskodennne'" maja powyzej 2 m ... i tu tak jak jakby chyba nie ma co sie dalej rozpisywac mam nadzieje ze Panowie ktozy podjeli decyzje maja jakis bardziej szerszy punkt wizji na ten projekt .. a tak na koniec milej niedzieli i wszystkiego dobrego dla wszystkich
14 czerwiec 2020 : 19:08 sisi | Zgłoś
-3 Zielony
Widać że na prawdę jesteś "zielony"w temacie. A tor wodny, do samego portu, będzie taki, jaki będzie potrzebny i będzie odpowiadał potrzebom portu.
14 czerwiec 2020 : 21:04 Zbigniew Wesoły | Zgłoś
+3 Słuszną linię ma nasza partia ...
>A tor wodny, do samego portu, będzie taki, jaki będzie potrzebny i będzie odpowiadał potrzebom portu.
Wiesz co zrobi ten tor wodny ? On odpowie żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest tor wodny na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my znim zrobimy ? My otworzymy nim oczy niedowiarkom.
Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo.
15 czerwiec 2020 : 20:01 Prawdziwy Polak | Zgłoś
-2 Słuszną linię ma nasza partia ...
Do Prawdziwy Polak, za Gierka, za komuny też tak mówili, dokładnie tak samo. Także siądźcie, patrzcie sobie na to wasze dzieło, cudo inżynierii hydrotechnicznej. I na nic więcej, bo co tam będzie pływać? Kilka kutrów i żaglówek dziennie i to w sezonie. Myślisz, że się od razu wszyscy rzucą na Elbląg? Żeby nie było, jestem za przeprawą, ale nie koniecznie taki przekop za wiele miliardów. Można przecież było zrobić podobnie jak na kanałach elbląskich, przejazd na szynach. Nic więcej nie trzeba. A ile mniej zniszczeń przyrody, ile mniej wydanych pieniędzy. Ale nie, wszystko musi być z rozmachem, jak za komuny.
10 wrzesień 2020 : 13:30 cjx | Zgłoś
+8 tor wodny
Już wyjaśniam. Statki nie będą pływały po Zalewie Wiślanym tak jak nie pływają po Zalewie Szczecińskim. Będą przepływały przez zalew torem wodnym o głębokości ok. 5m. do Elbląga - tak jak pływają torem wodnym o głębokości ok. 10m do Szczecina. Średnia głębokość Zalewu Szczecińskiego ok. 3,8m. (wiki).
15 czerwiec 2020 : 21:49 Marek 50+ | Zgłoś
-1 Kabareciarz
Kabareciarze tak mają , gospodarka dla nich to jakaś droga mleczna w postaci nieogarniętej mgławicy , więc trzeba bliźniego po katolicku zrozumieć , i przejść do porządku dziennego po takim ględzeniu.
15 czerwiec 2020 : 09:17 zmartwiony | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter