Prawo, polityka

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o wstrzymanie trzech najbardziej kontrowersyjnych inwestycji i przeznaczenie tych środków na walkę ze skutkami epidemii. Chodzi o CPK, przekop Mierzei Wiślanej i PFN - mówił na środkowej konferencji.

Kandydat KO zaznaczył też, że jest gotów na wybory prezydenckie w każdym terminie, tylko muszą być bezpieczne i demokratyczne. Podczas krótkiej środowej konferencji Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu, by pieniądze które mają zostać wydane na trzy najbardziej kontrowersyjne inwestycje zostały przeznaczone na skutki walki z epidemią koronawirusa.

Jestem zaniepokojony tym, że liczba bezrobotnych zbliża się do miliona, a my w samorządach mamy o 40 procent mniejsze dochody - mówił. Gdziekolwiek byłem, samorządowcy zadają mi to samo pytanie, czy nie będziemy musieli pewnych inwestycji odłożyć na przyszłość - dodał Trzaskowski.

Rząd nie odnalazł się w tej rzeczywistości. Dlatego potrzebna jest polityka nowej solidarności, gdzie rząd podąża za ludźmi i odpowiada na najważniejsze pytania i dylematy, że prezydent pełni aktywną rolę, a nie jest tylko niemym świadkiem wydarzeń - przekonywał.

Wszyscy wiemy, że w epidemii potrzebne są trzy kwestie: ochrona miejsc pracy, bezpieczeństwo i służba zdrowia. Musimy znaleźć dodatkowe pieniądze właśnie na realizację tych celów - mówił kandydat KO. Dlatego postuluję, aby trzy najbardziej kontrowersyjne inwestycje rządu zostały odłożone na dwa, trzy lata, do czasu kiedy uporamy się epidemią - podkreślał.

Chodzi o CPK, którego budżet szacowany jest na 75 mld zł, który powinien być przekazany na "poduszkę antykryzysową". Chodzi też o budżet Polskiej Fundacji Narodowej, ponad 100 mln zł, który powinien zostać przekazany na pomoc szpitalom. Z kolei 2 mld zł z przekopu Mierzei Wiślanej powinny zostać, według Trzaskowskiego, przekazane na premie dla lekarzy i pielęgniarek.

Dzisiaj potrzebna jest nowa solidarność, by rząd wsłuchał w to, co mówią obywatele - powiedział kandydat KO.

Na konferencji Trzaskowski został zapytany, czy popiera rozpatrywaną w Senacie poprawkę, by wybory odbyły po 6 sierpnia.

Za chaos wokół przygotowań do wyborów 10 maja w stu procentach odpowiada rząd. To, że dzisiaj nie znamy daty wyborów to wina rządu. Ja jestem gotowy na każdą datę wyborów, widzimy tę nieprawdopodobną energię w całej Polsce. Obywatele chcą wziąć udział w bezpiecznych i demokratycznych wyborach - powiedział Trzaskowski.

Po to właśnie Senat będzie zgłaszał poprawki, dodał, aby zagwarantować, że wybory będą demokratyczne. "Bo to jest najważniejsze dla autorytetu naszego państwa" - zaznaczył.

Pytany przypomniał też, że jako prezydent Warszawy podjął w marcu decyzję, by ze względów bezpieczeństwa do mieszkańców Warszawy nie trafiały żadne urzędowe, papierowe pisma.

pś/ godl/

 
+20 Neokononowicz
Nowe wydanie Kononowicza?
"Żeby niczego nie było"
Jakie to słodkie :-)
28 maj 2020 : 07:32 Tutejszy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-19 Pis to banda nieudaczników łasych na państwowe pieniądze
Pis nie zrealizował jeszcze żadnej inwestycji. Wszystko za co się bierze idzie w *****uuu. Fachowców biorą spod budki z piwem. Czysta łapanka. Amatorzy jak cholera
28 maj 2020 : 19:27 jaam Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Zmień kanał
Kolego, jak całą wiedzę o świecie będziesz czerpał z GW/TVN/Zet, to zawsze wszystko, co nie jest niebiesko-tęczowe będzie "złe", jak z TVP/PR, to wszystko będzie dobre. Naucz się, że nic nie jest czarno-białe, a media nie są od tego, żeby informować, ale ale dezinformować (ogłupiać).
Prawdy trzeba szukać, bo jest coraz cenniejsza
29 maj 2020 : 09:37 Jan68 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+29 Zawiesić inwestycje
Inwestycje wspomagają rozwój kraju, zmniejszają bezrobocie, dają większy wpływ do budżetu samorządowego jak krajowego. Bez inwestycji nie ma rozwoju nawet w tak trudnych czasach.
28 maj 2020 : 08:02 Longin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-15 Wydajmy 2-3 mld zł i czekajmy.... może wpłynie, a może nie wpłynie.
Zgadzam się, ale pod warunkiem, że mówimy o mądrych i przemyślanych decyzjach. Przekop jest rezultatem populistycznych obiecanek. Ekonomicznie się nie opłaca. Oczywiście nieswoje pieniądze łatwo się wydaje patrz: karty do głosowania, na które wydane bez podstawy prawnej 70 mln zł. W przypadku przekopu jest podobnie, niezgodnie z prawem rozpoczęto inwestycję (póki co nie ma wydanej decyzji środowiskowej, która jest podstawa rozpoczęcia każdej inwestycji. Czyli znowu bezprawnie marnuje się publiczne pieniądze. Jeśli wymagasz czegoś od innych, najpierw zacznij wymagać tego od siebie. Dotyczy to również kultury osobistej i kultury języka. Dziękuję.
28 maj 2020 : 19:42 stefan60 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Alternatywa
...jest prosta: nie wydajemy ani złotówki, więc nic nie "wpłynie". A potem mówimy ludziom, że "pieniędzy ni ma i nie będzie" ;-)
29 maj 2020 : 09:39 Jan68 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 alternatywa...
nie jest prosta. Na razie wdajemy i to sporo, więc "wypływa". Kiedy "wpłynie" tego nawet "autor" tego pomysłu Najjaśniejszy Prezes nie wie i pewnie gówno go to obchodzi . MA BYĆ ! ....bo jak nie to... "użyjemy......"
30 maj 2020 : 09:50 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+18 Szarańcza
Skąd się biorą tacy ignoranci jak Trzaskowski . Warszawa leży pod jego rządami a tu za to kraj się zabiera.
Niemiec mu bliższy jak dobro Polski i Polaków.
28 maj 2020 : 08:22 Gabi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Warszawa leży
czy ty człowieku, chociaż raz byłeś w Warszawie w ostatnich latach? Przyjedź zobacz i nie pisz bzdur. Między innymi obecnie jest w budowie 40 wieżowców o wysokości od 120 do 330 metrów, metro, i tysiące nowych domów mieszkalnych. Trzaskowski jest bardzo dobrym Prezydentem, tak jakim była Pani Hanka. żapraszam!
29 maj 2020 : 18:52 WARSZAWIAK Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+20 Zlikwidować minimum 50% urzedasow w samorzadach
odsiadujących tam w rodzinnychgronach przy kawce parzonej co2 godz i pracujących klimatyzatorach. Niech resztajak dotad pracuje zdalnie a oszczędnośćna energii elektrycznej będzie znaczna
28 maj 2020 : 08:23 Max Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+20 Who is who
"Zawiesić trzy najważniejsze dla Polski inwestycje" - tego domaga się Dubler.
Co w zamian?
Ano to - finansowanie skrajnych, komunistycznych bojówek z funduszy publicznych.
Link: zyciestolicy.com.pl/szwadrony-trzaskowskiego-kogo- i-po-co-szkoli-warszawa/
28 maj 2020 : 08:51 Granatowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Zawiesić po-lszewików
Taką mam koncepcję..
28 maj 2020 : 09:33 Polak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+20 Przerażajace
Przerażajace że tacy ludzie w ogóle kandydują.

Przekop Mierzei i CPK to strategiczne dla Polski inwestycje, niezależnie kto by rządził. Przypomina mi się tow. Miller z SLD który uniemożliwił budowę Baltic Pipe, działając w interesie Rosji, i umożliwiając tej zdzierania z nas skory za gaz przez lata. Teraz kolejny naśladowca się znalazł, chociaż to nieco inne tematy.
28 maj 2020 : 09:37 Did Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 Pełna zgoda, ale...
Cytuję Did:
Przerażajace że tacy ludzie w ogóle kandydują.


Dla mnie przerażający jest fakt, że na takiego osobnika zostanie oddane kilka milionów głosów. Przerażają mnie ludzie, którzy w swoim zacietrzewieniu i nienawiści do obecnej władzy swoim głosem legitymizują takie "coś".

Cytuję Did:
Przekop Mierzei i CPK to strategiczne dla Polski inwestycje, niezależnie kto by rządził. Przypomina mi się tow. Miller z SLD który uniemożliwił budowę Baltic Pipe, działając w interesie Rosji, i umożliwiając tej zdzierania z nas skory za gaz przez lata. Teraz kolejny naśladowca się znalazł, chociaż to nieco inne tematy.


Też pamiętam początek premierowania tow. Leszka. Pierwszą w ogóle, czy jedną z pierwszych decyzji było zablokowanie projektu gazociągu z Danii. Dla normalnego człowieka, nie zaślepionego w swojej paranoidalnej nienawiści ta decyzja nosiła znamiona sabotażu czy wręcz działań agenturalnych.
28 maj 2020 : 10:49 Granatowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 zacietrzewienie
Odpowiedź na Twoje pierwsze pytanie jest prosta i niestety krzyczy tu z kilku innych postów. To zacietrzewienie, które kazałoby zagłosować na samego diabła, byleby nie był z PiSu, a wszystkich, którzy myślą inaczej lub w ogóle myślą nazywa się "pislamistami". tacy ludzie nie dopuszczą do siebie refleksji, że należy oceniać czyny i efekty, a nie to, skąd kto przyszedł. Stare jak świat, niestety...
29 maj 2020 : 09:50 Jan68 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Na tego typa podpisałem listę poparcia
Na tego typa podpisałem listę poparcia, ale z całą pewnością na niego nie zagłosuję - za deklarację wstrzymania Przekopu!
28 maj 2020 : 12:56 Pies na buraki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-15 Odpowiedź do pislamistów
Widzę tylko komentarze i złośliwości pisane przez pislamistów. Zadam zatem trzy pytania:
1. Jaki sens gospodarczy i jakikolwiek inny (poza dogodzeniem chorym ambicjom dewelopera z Żoliborza) ma przekop Mierzei Wiślanej?
2. Ile będzie kosztowała budowa i jakie będzie źródło finansowania CPK oraz wszystkich powiązanych inwestycji?
3. Ile pieniędzy do tej pory wydał PFN i jakie są jego osiągnięcia?
Odpowiedzi nie oczekuję, gdyż pislamiści nie są w stanie tego ogarnąć. Oni tylko oglądają TVPiS!
28 maj 2020 : 14:15 zbyszek 1111 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Gościu...
A mógłbyś bez inwektyw?
29 maj 2020 : 09:52 Jan68 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter