Prawo, polityka

Płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma służyć Tarcza Antykryzysowa o wartości 212 mld zł, którą rząd przygotował w związku z epidemią koronawirusa - zaznaczył w środowym komunikacie resort rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju wskazało, że program zawiera rozwiązania dla pracowników, oraz firm: mikro, małych, średnich i dużych. Dodało, że dzięki niemu każdy przedsiębiorca będzie mógł np. przesunąć w czasie opłatę składek czy podatków bez dodatkowych opłat prolongacyjnych.

Na tarczę antykryzysową składa się pięć filarów

  • Bezpieczeństwo Pracowników – o wartości 30 mld zł;
  • Finansowanie Przedsiębiorstw – 74,2 mld zł;
  • Ochrona Zdrowia – 7,5 mld zł;
  • Wzmocnienie Systemu Finansowego – 70,3 mld zł;
  • Program Inwestycji Publicznych – 30 mld zł.

Prezentujemy odważny i rozważny plan, który ma zapobiec utracie miejsc pracy, bankructwom, zamykaniu zakładów pracy, zmniejszaniu obrotów i przychodów firm. Ten program to tarcza, koło ratunkowe, jeden z najbardziej kompleksowych pakietów pomocowych w Europie. To program gospodarczy na kolejne miesiące. Proponujemy instrumenty, które mają amortyzować negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę, a przede wszystkim na ludzi – zaznaczył cytowany w komunikacie resortu premier Mateusz Morawiecki.

Resort rozwoju wymienił kluczowe rozwiązania Tarczy Antykryzysowej, to m.in.: wsparcie dla 500 tys. mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników - będą one mogły skorzystać z pożyczek w wysokości 5 tys. zł.

Jest także możliwość uzyskania przez firmy średnie i duże podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji z funduszu PFR Inwestycje - łącznie o wartości 6 mld zł, a sektor przedsiębiorstw będzie mógł wystąpić o dopłaty do Banku Gospodarstwa Krajowego do odsetek kredytów – z Funduszu Dopłat do odsetek od kredytów. Chodzi o łączną kwotę 500 mln zł. Agencja Rozwoju Przemysłu ma wesprzeć refinansowanie umów leasingowych dla firm transportowych.

Państwo dołoży się do pensji pracowników firm w "postoju" - takim firmom pokryje blisko połowę wynagrodzeń i składki ZUS. Rodzicom, którzy opiekują się dziećmi do 8. roku życia, zostanie wydłużone prawo do zasiłku opiekuńczego. Zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych będą mogli skorzystać ze świadczenia miesięcznego w kwocie ok. 2 tys. zł. brutto.Zostanie wprowadzone odstąpienie od kar za opóźnienia w przetargach publicznych.

Resort rozwoju poinformował, że 100 tys. przedsiębiorstw sektora MŚP dostanie możliwość uzyskania kredytu z gwarancją de minimis do wysokości 3,5 mln zł; a średnie i duże firmy dostaną wsparcie z funduszu PFR Inwestycje na podwyższenie kapitału lub finansowanie w postaci obligacji - łączna wartość wsparcia dla średnich i dużych przedsiębiorstw to 6 mld zł.

Bez opłat i odsetek zostaną odroczone daniny publiczne – PIT, CIT, VAT, oraz składki na ZUS, a termin złożenia deklaracji podatkowej PIT zostanie przedłużony do końca maja.

Poza tym zapowiedziano możliwość rozliczenia całej tegorocznej straty w przyszłym roku; przesunięcie od 1 lipca 2020 r. wejścia w życie nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego dla przedsiębiorstw; oraz przesunięcie płatności za media.

Ministerstwo zapowiedziało także wydłużenie ważności okresowych badań lekarskich, oraz wydłużenie wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców. Resort wymienił także możliwość przesunięcia przez samorządy terminu na uiszczenie opłaty za użytkowanie wieczyste.

- Ustawa, która ma wprowadzić w życie Tarczę Antykryzysową ma we wtorek w przyszłym tygodniu trafić pod obrady Rady Ministrów - poinformowała w środę na antenie TVN 24 minister rozwoju Jadwiga Emilewcz.

- W piątek zaprezentujemy ustawę, na prośbę pana prezydenta. Umówiliśmy się z Radą Dialogu Społecznego na konsultacje między piątkiem, a poniedziałkiem. We wtorek ustawa stanie na Radzie Ministrów - zapowiedziała Emilewicz.

PAP/Ministerstwo Rozwoju/KPRM

0 Slowa, slowa, slowa
Pieknie mowia nasi politycy - narracja dla ciemnego ludu, bolszewicka zaklamana propaganda, czysta szkola kremla! Nie mowia tylko skad wezma na to pieniedze - kredyty z bankow to jest odpowiedz. Dlatego musieli odszczekac ustawe o IPN bo sie bankierzy obrazili (i slusznie).
Chaotyczna, prymitywna, populistyczna i klamliwa polityka tego rzady doprowadzi szybko to takiej samej katastrofy jak w Grecjii - bankructwo kraju. Dla utrzymania sie przy wladzy i przekupywania elektoratu podpisza pakt z diablem ze wschodu i lichwiarzem z zachodu. Nasze wnuki beda te dlugi splacac w rozebranym kraju. Tak samo rozwalili Polacy swoj kraj na koniec XIX wieku. Precz z kaczyzmem i to szybko! (
20 marzec 2020 : 12:41 Zagraniczny | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter