Prawo, polityka

Nowy, pływający gazoport w okolicach Trójmiasta oraz gazociąg Baltic Pipe, to dwie inwestycje, które w przyszłości uniezależnią Polskę od dostaw gazu ze wschodu - mówił w środę w Olsztynie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dowodził, że Polska już dziś jest pod tym względem bezpieczna. 

Kaczyński nie szczędził w swym wystąpieniu na konwencji PiS w Olsztynie krytyki poprzednikom z Platformy Obywatelskiej oraz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wspomniał m.in. projekt rządu Jerzego Buzka z końca lat 90., który zakładał budowę gazociągu z Norwegii do Polski. "Ale wiadomo - komuniści, a dokładnie Leszek Miller - uniemożliwili realizację tego planu, kiedy przejęli władzę" - dodał szef Prawa i Sprawiedliwości.

Mówiąc z kolei o terminalu LNG w Świnoujściu, wyraził pogląd, że w czasach rządów PO-PSL realizacja tej inwestycji "wlokła się". "Myśmy tę budowę skończyli, gazoport działa, gazoport imienia Lecha Kaczyńskiego i jest rozbudowywany (Terminal LNG w Świnoujściu otwierała w październiku 2015 r. ówczesna premier Ewa Kopacz - PAP)" - zaznaczył polityk.

Kaczyński dodał, że w planach obecnego rządu jest m.in. budowa drugiego, pływającego gazoportu (miałby zostać ulokowany w okolicach Trójmiasta - PAP). "I tego gazu płynnego będzie w Polsce już więcej. Będziemy go nawet mogli importować na zewnątrz, wspierając innego kraje, także te na wschód od naszych granic, także Ukrainę" - powiedział szef PiS.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił ponadto, że za jakiś czas będziemy mieli w Polsce hub - ośrodek rozprowadzania gazu w szerszej skali, także poza terytorium naszego kraju. "I to jest wielkie umocnienie naszego bezpieczeństwa energetycznego, ale także wielkie umocnienie naszej pozycji w tej części Europy, a nawet mogę chyba zaryzykować stwierdzenie, że naszego statusu. A więc bezpieczeństwo przede wszystkim" - podkreślał Kaczyński.

W swym wystąpieniu szef PiS nawiązał też do projektu budowy gazociągu Baltic Pipe, który ma umożliwić transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. "Doprowadzenie tej inwestycji do końca ostatecznie uniezależni nas od wschodniego gazu" - ocenił polityk. Dodał, że już dziś Polska jest bezpieczna pod względem dostaw gazu.

Marta Rawicz, Marcin Boguszewski

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter