Prawo, polityka

Iran powinien zająć brytyjski tankowiec, jeśli zatrzymany w tym tygodniu koło Gibraltaru irański tankowiec nie zostanie natychmiast zwolniony - oświadczył w piątek dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai.

Żołnierze brytyjskiej piechoty morskiej zajęli tankowiec Grace 1 w czwartek w związku z podejrzeniem, że transportował ropę do Syrii z naruszeniem sankcji ONZ. Wywołało to oburzenie Teheranu.

"Jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, obowiązkiem władz (irańskich) jest zajęcie brytyjskiego tankowca" - napisał Rezai na Twitterze. "Islamski Iran w swej 40-letniej historii nigdy nie zaczynał żadnej bitwy, ale też nigdy nie wahał się odpowiedzieć prześladowcom" - dodał.

Według "Lloyd's List" tankowiec Grace 1 płynął pod banderą Panamy.

Rzecznik MSZ Iranu Abbas Musawi powiedział w czwartek, że irański tankowiec transportował irańską ropę. Został zatrzymany koło Gibraltaru po przepłynięciu wokół Afryki, czyli długą trasą z Bliskiego Wschodu na Morze Śródziemne. Musawi podkreślił, że Teheran nie zaakceptuje "nielegalnego zatrzymania" przez Wielką Brytanię irańskiego tankowca u wybrzeży Gibraltaru.

Reuters odnotowuje, że Unia Europejska, choć w 2011 roku zakazała dostaw ropy do targanej wojną Syrii, której bliskim sojusznikiem jest Iran, nigdy nie zajęła tankowca na morzu. W odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych, UE nie stosuje sankcji wobec Iranu.

az/ ap/

+1 Gwardia Rewolucyjna
Snila mu sie persja,persja,persja !!
06 lipiec 2019 : 11:05 Stary kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter