Prawo, polityka

Wierzę, że w przyszłości zarówno gaz, jak i ropa naftowa będą płynęły także i do Polski z Azerbejdżanu czy też przez Azerbejdżan – mówił w piątek w Baku prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.

Andrzej Duda rozpoczął w piątek przed południem oficjalną wizytę w stolicy Azerbejdżanu; najpierw rozmawiał "w cztery oczy" z azerskim przywódcą, następnie odbyły się rozmowy delegacji. Prezydentowi podczas wizyty towarzyszy m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Podpisane zostały porozumienia dotyczące współpracy resortów rolnictwa Polski i Azerbejdżanu oraz współpracy w sprawach nasiennictwa i fitosanitarnych. Podpisano też porozumienie międzyrządowe o wymianie i wzajemnej ochronie informacji niejawnych.

Po rozmowach obaj prezydenci wygłosili oświadczenia dla mediów. Andrzej Duda wyraził nadzieję na rozwój współpracy na rzecz powołania do życia i rozbudowy klastra polskich firm w strefie wolnocłowej portu Baku-Ałat.

"Pan prezydent wspomniał, że Azerbejdżan i tutejsze porty stają się swoistym hubem. Mam nadzieję, że polskie firmy również w tej wymianie handlowej wezmą udział, że będą mogły mieć swoje siedziby na terenie portu Baku-Ałat; to niezwykle istotne dla budowania polskiej oferty w Azerbejdżanie" – powiedział prezydent Duda po spotkaniu z prezydentem Alijewem.

Podkreślił, że rozmowa dotyczyła też współpracy w zakresie energii, a także korytarza transportowego Południe-Zachód (Iran - Kaukaz - Ukraina - Polska) oraz trasy transkaspijskiej (Chiny - Kazachstan - Kaukaz - Ukraina - Polska).

"Wpisują się one w szeroki kontekst połączeń o charakterze gospodarczym i transportowym, o jakie zabiega dziś UE. My zabiegamy o to także jako członek Unii Europejskiej. Wierzę w to, że będziemy w stanie włączać się w te procesy i w przyszłości zarówno gaz, jak i ropa naftowa będą płynęły tymi nowymi rozwiązaniami transportowymi także i do Polski z Azerbejdżanu czy też przez Azerbejdżan w tej części, w której rozwijane są korytarze transportowe, które stanowią czy będą stanowiły element chińskiego projektu Jednego Pasa, Jednego Szlaku" – powiedział prezydent Duda.

mzk/ ndz/ mal/ wus/

+1 gaz i ropa poplyna
Snila mu sie Persia Persja Persja, chinski mur!? Sny nie koszmarne, a koszmar wyjdzie jak sowiety z jakiegos tam powodu zamkna swoj kurek !!
31 maj 2019 : 19:02 Stary Kolejarz | Zgłoś
+4 Przyszłość Dudy.
A ja wierzę, że w przyszłości Andrzej Duda stanie przed Trybunałem Stanu i odpowie za łamanie prawa, w tym przede wszystkim za łamnie Knstytucji.
02 czerwiec 2019 : 08:08 Jato | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter