Prawo, polityka

Jeżeli zostałbym wybrany ponownie posłem do Parlamentu Europejskiego to moim celem byłaby dalsza promocja idei portu multimodalnego na Wisłą w okolicach Bydgoszczy - powiedział w czwartek w Bydgoszczy europoseł PiS Kosma Złotowski.

"Chcielibyśmy się pochwalić projektem budowy portu multimodalnego nad Wisłą pod Bydgoszczą, prawdopodobnie w Emilianowie. To ma być port, w którym będą przeładowywane towary z różnych środków transportu na różne środki transportu. Towary byłyby dostarczane z portu Wisłą z Gdańska, z Gdyni czy z Elbląga, a dalej docierałyby samochodami i pociągami. Podobnie transport odbywałby się w drugą stronę" - powiedział Złotowski na konferencji prasowej.

Europoseł zaznaczył, że jest to projekt, który ma poparcie polskich władz i samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, a była o nim mowa podczas wizyty delegacji Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego w Polsce.

"Jeśli chodzi o port multimodalny jesteśmy na początku drogi, ale pewne rzeczy już dość konkretnie się udały. Zaczęliśmy od promocji węzła wodnego w okolicach Bydgoszczy. Komisja Transportu PE debatowała na ten temat, było kilka wysłuchań publicznych pod sam koniec kadencji. W czasie lutowej sesji plenarnej PE debatowano na temat planu działań Komisji Europejskiej na rzecz pobudzenia transportu śródlądowego i powstał program w postaci rezolucji PE. Można z całą pewnością powiedzieć, że sprawie został nadany bieg" - mówił europoseł.

Złotowski zaznaczył, że przyjęte zostały złożone przez niego poprawki do nowego programu "Inwestuj w UE" tworzonego już przez KE, a który będzie konrtynuowany przez nową KE. Dodał, że pozwoli na wykorzystanie środków unijnych przy budowie portu.

"Jest również stanowisko Rady Europejskiej w sprawie inwestycji w żeglugę śródlądową, co w naszym przypadku oznacza jej odbudowę. Co więcej transport śródlądowy będzie jednym z głównych komunikacyjnych programów i musimy to wykorzystać, budując port multimodalny" - wskazał kandydat.

Podkreślił również, że trzeba dołożyć starań, aby Bydgoszcz znalazła się w bazowej sieci TNT-T (transeuropejska sieć transportowa), a gdy zapadną decyzje o budowie portu to na pewnie tak będzie. Zwrócił uwagę, że to będzie oznaczało, iż środki europejskie będą mogły być inwestowane przy budowie portu.

"Jeżeli zostałbym wybrany posłem do PE na przyszłą kadencję to moim celem będzie dalsza promocja idei portu multimodalnego. Mam nadzieję, że pod koniec kadencji już będą takie konkrety, że będzie można pokazać wybudowane obiekty portu. To jest mój plan na przyszłą kadencję" - zapowiedział kandydat.

Obecny na konferencji radny sejmiku województwa Jerzy Gawęda podkreślił, że wraz z powstaniem portu multimodalnego Bydgoszcz stałaby się jednym z głównych ośrodków gospodarczych w kraju.

"Jednak żeby to osiągnąć potrzebne jest bardzo mocne wsparcie w PE, potrzebny jest tam parlamentarzysta przygotowany i z dużym doświadczeniem, który będzie rozumiał sprawy lokalne i będzie chciał o nie zabiegać" - powiedział Gawęda.

autor: Jerzy Rausz

0 $
idę
17 maj 2019 : 06:53 i już | Zgłoś
+5 zlotowski
Jestem stalym czytelnikiem portalu i prosze nie umieszczac tekstow propagantowych do teko bzdurnych
17 maj 2019 : 07:31 greg | Zgłoś
+1 Ciekawe
Pan chyba nie wie co mówi, najsamprzód Wisłę trzeba uregulować bo obecnie to dzięki ekkoterrorystom dzika rzeka dla kaczek i ryb Panie ładny
18 maj 2019 : 22:06 Januż | Zgłoś
+3 Już się w politykę portal bawi?
Jakieś jaja...PiS Wam się podoba?
18 maj 2019 : 19:16 Heniek Speniek | Zgłoś
0 Praca dla siebie
Zwykła ściema. Ten pan Złotowski niech nie ściemnia, bo nie jest tajemnicą, że jego głównym celem zasiadania w Parlamencie Europejskim, jest zwiększenie i to pokaźne stanu konta bankowego i póżniejsza astronomiczna jak na polskie warunki, emerytura. To co robi dla budowy "portu multimodalnego koło Bydgoszczy" może równie dobrze robić tu w Polsce. Jeśli projekt jest dobrze przygotowany to UE go sfinansuje i nie ma znaczenia, gdzie w tym czasie pan Złotowski zasiada.
19 maj 2019 : 12:17 Jato | Zgłoś
+1 Nicnierobienie
Panie Złotowski co pan robił w PE przez ostatnie cztery lata? a tak na marginesie zaczynam się obawiać że Portal morski stał się tubą propagandową Pisu.
20 maj 2019 : 07:11 JanKowalski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter