Prawo, polityka

Komisja Europejska poprosiła o spotkanie na szczeblu eksperckim i technicznym, by omówić kwestię raportu oddziaływania na środowisko kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Unijni urzędnicy nie kwestionują samego projektu budowy kanału - podało w środę Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Jak podał PAP w środę dyrektor biura prasowego resortu Michał Kania, pismo ws. spotkania dotyczącego realizacji tzw. Przekopu przez Mierzeję Wiślaną ministerstwo otrzymało drogą mailową. Zostało ono skierowane przez jednego z dyrektorów departamentów Komisji zajmujących się środowiskiem i trafiło do podsekretarz stanu Anny Moskwy - dodał.

Przypomniał, że w drugiej połowie grudnia do MGMiŻŚ trafiło pismo z Komisji Europejskiej, w którym zwrócono się m.in. o podanie argumentów z decyzji środowiskowej. KE powołała się na zobowiązania rządu PO-PSL z 2013 i 2015 r., który zawnioskował do KE o opinię dot. inwestycji. Warto dodać, że ówczesny rząd nie miał obowiązku tego zrobić - wskazał.

Na zasadzie współpracy z KE, ministerstwo 14 stycznia odpisało Komisji Europejskiej. W odpowiedzi MGMiŻŚ przygotowało wnioski naukowe pochodzące m.in. z raportu środowiskowego oraz argumenty natury geopolitycznej. Komisja od tamtego czasu nie miała żadnych uwag co do przesłanych dokumentów.

Pod koniec grudnia został ogłoszony przetarg na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Otwarcie ofert początkowo miało nastąpić 7 marca, jednak ze względu na liczbę zapytań termin został przesunięty do 15 kwietnia.

Po decyzji wojewody pomorskiego 15 lutego o zezwoleniu na realizację inwestycji, na Mierzei Wiślanej rozpoczęła się wycinka lasu. Jak wskazuje inwestor to prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy kanału. 

autorka: Agnieszka Libudzka

Komentarze   

+52 może wtedy
Podejście przeciwników budowy przekopu przez Mierzeję jest żenująco śmieszne.Gdyby tak zafundować im wycieczkę na amerykański Seaway,lub K.Panamski,lub K.Suezki,lub bodajby na K.Kiloński.Może wtedy się odczepią i przestaną się wygłupiać.
20 luty 2019 : 11:50 hihi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-25 Rozsadek
Nie widze analogi amerkanski East Coastal Seaway jest uzywany do zeglugi przez barki i pchacze, ktorych w USA sa tysiace jest dosyc gleboko zeby zeglowac spokojnie z New York na Floryde. Kanal Kilonski i Suezki to znaczny skrot w zegludze wiec oplaty sa odpowiednio zkalkulowane i przynosza spore dochody. Zamulenie drogi wodnej do Elblga jest zbyt duze, relana glebokosc tego przejscia to 2.5 m. Koszty ciaglego poglebiana bylyby horrendalne. Czyli szlak dla jachtow i motorowek. Tylko czemu wszyscy podatnicy maja wyrzucic milliard w bloto? To ze Zulawy sa zyzna arealem dla rolnictw to zasluga Holendrow i Niemcow. Teraz ciemniaki pislamu chca to wszystko zniszczyc.
21 luty 2019 : 09:57 Zygmunt Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+50 Brukselska agentura
za rosyjskie pieniądze zaczyna tupać nogami ,ze rusza budowa i szlag ich trafia bo opłacili agentów wpływu ,którzy nie potrafią zatrzymać polskiej inwestycji , która pokazała środkowy palec ruskim ,ze jesteśmy u siebie i my tu decydujemy .
20 luty 2019 : 12:35 taka prawda Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+45 A co na to rybacy?
Co się stanie z rybołówstwem na zalewie?
20 luty 2019 : 13:26 F. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+37 Rybołówstwo
Dalej będzie istnieć bez żadnych złych konsekwencji w związku z przekopem.
21 luty 2019 : 08:24 Pies _na_buraki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-36 Fachowcy i fachowcy
Arkadiusz Zgliński, dyrektor zarządzający Portu Morskiego Elbląg, na łamach "Rz" mówi m.in. że władze portu i miasta liczą też na rozwój turystyki, zwłaszcza jachtowej i windsurfingu! A dzisiaj w GW Trójmiasto wiceprezes gdańskiego portu stwierdza, że 50 raz mniejszy port w Elblągu nie jest żadną konkurencją dla Gdańska, a wręcz przeciwnie: "(...) ewentualny, nowy strumień ładunków z Elbląga musiałby być nierzadko przeładowywany w Gdańsku na większe jednostki. Patrzymy więc na to bardziej jako na możliwość zwiększenia atrakcyjności naszego portu niż jakiekolwiek zagrożenie"!
Pytam się więc po co jest ten przekop!? Dla entuzjastów windserfingu? Dla turystyki kontenerowej w relacji Elbląg-Gdańsk?
21 luty 2019 : 09:25 Andy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: