Prawo, polityka

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w 2018 r. współorganizowało kilkanaście misji do krajów Europy, Azji, USA i Wspólnoty Niepodległych Państw. Wzięło w nich udział około 300 przedsiębiorców - mówił szef MSZ na dorocznym spotkaniu ws. aktywności resortu w dyplomacji ekonomicznej.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele polskiego biznesu, administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego Czaputowicz podkreślił, że głównym wyzwaniem dla dyplomacji ekonomicznej jest "zwiększenie innowacyjności gospodarki oraz dywersyfikacja eksportu". Jak dodał, "oznacza to konieczność wsparcia sektorów wysoko technologicznych oraz promocji polskiego biznesu na rynkach pozaeuropejskich". "Sukcesy polskich firm na rynkach międzynarodowych przyczyniają się do promocji gospodarki naszego kraju, ale także ugruntowania wizerunku Polski jako miejsca przyjaznego przedsiębiorcom, oferującego produkty i usługi najwyższej jakości, które wykorzystują nowoczesne i innowacyjne rozwiązania" - powiedział we wtorek szef MSZ.

Podziękował za współpracę w ramach dyplomacji ekonomicznej przedstawicielom Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, urzędów marszałkowskich, urzędów i agencji centralnych, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Głównego Urzędu Statystycznego, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krajowej Izby Gospodarczej, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, a także przedstawicielom instytucji samorządu gospodarczego oraz Szkoły Głównej Handlowej. "W ubiegłym roku zrealizowaliśmy wspólnie kilkanaście misji do krajów Europy, Azji, USA oraz Wspólnoty Niepodległych Państw. Wzięło w nich udział około 300 przedsiębiorców" - mówił Czaputowicz. Dodał, że Europa to przede wszystkim sektory wysokich technologii, w tym sektor kosmiczny. "Przemysł kosmiczny i współpraca z Polską Agencją Kosmiczną to rozwojowy obszar dyplomacji ekonomicznej. Mamy już na koncie wspólne misje do Norwegii, Szwecji, Rumunii i Izraela" - mówił minister.

Mówiąc o dyplomacji ekonomicznej w Europie wymienił też przemysł stoczniowy. "W partnerstwie z armatorami duńskimi polskie stocznie zyskały zamówienia na budowę kilkunastu promów" - powiedział.

Szef MSZ zaznaczył, że kraje afrykańskie są szansą na zyskanie nowych rynków dla polskich przedsiębiorców i na tym skupiała się aktywność polskiej dyplomacji ekonomicznej na tym kontynencie - W Tanzanii, Senegalu i Sudanie. Dotyczyła ona też wspierania polskiego biznesu działającego już w Angoli, Etiopii i Namibii.

W 2018 r. Czaputowicz zainaugurował działalność dwóch ambasad RP na kontynencie afrykańskim - w Republice Tanzanii i Republice Senegalu.

Jeśli chodzi o kraje Azji - mówił - to tegoroczna dyplomacja ekonomiczna skupiła się na promowaniu polskich firm energetycznych, logistycznych, wydobywczych, firm z sektora obronnego, farmaceutycznego, a także LOT-u. "Sektor wydobywczy to owocne rozmowy w indyjskim Bengalu Zachodnim oraz obiecujące rozmowy w Indonezji. Sektor farmaceutyczny skutecznie wspieraliśmy w Wietnamie, a polskich inwestorów z branży hydrotechnicznej - na Filipinach" - mówił szef MSZ. "Eksporterzy polskiej żywności uzyskali wymierne wsparcie w Tajlandii, Indonezji, Singapurze, a także w USA" - dodał szef MSZ.

Wiceminister Maciej Lang, odpowiedzialny w resorcie spraw zagranicznych m.in. za dyplomację ekonomiczną, zaprezentował laureatów wyróżnień w ramach nagrody Amicus Oeconomiae. Wyróżnienia zostały przyznane polskim dyplomatom za inicjatywy podjęte w ramach dyplomacji ekonomicznej; otrzymali je: ambasador RP w Albanii Karol Bachura, ambasador RP w Portugalii Jacek Junosza Kisielewski oraz konsul generalna w leżącym w prowincji Syczuan mieście Chengdu Katarzyna Wilkowiecka.

autorka: Marzena Kozłowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5791 4.6717
EUR 4.6597 4.7539
CHF 4.7609 4.8571
GBP 5.5178 5.6292

Newsletter